Léčebný úsek lůžkových oddělení - užší komplement

Nemocniční lůžková oddělení mimo lůžkových jednotek dále obsahují léčebný úsek (užší komplement), který se liší podle oborového zaměření, velikosti oddělení a je nutno jej přiměřeně určit podle místních podmínek. Jsou to zpravidla tyto místnosti:

interní oddělení - vyšetřovna, vyšetřovna Ekg, vyšetřovna endoskopická, přípravna a vyšetřovna gastroenterologická, vyšetřovna rektoskopická, čekárna,

chirurgické oddělení - vyšetřovna, vyšetřovna endoskopická, zákrokový sálek aseptický, zákrokový sálek septický, sádrovna, převazovna, sterilizace, umyvárna lékařů, čekárna,

ženské oddělení - vyšetřovna, zákrokový sálek septicky, zákrokový sálek aseptický, sterilizace, umývárna lékařů, čekárna.

Tyto místnosti jsou určeny pro gynekologickou část ženského oddělení, pro porodnickou část je určena slehárna, která obsahuje tyto místnosti: čekárnu, vstupní filtr, přípravnu rodiček, vyšetřovnu ultrazvukovou, pokoje první doby porodní se záchodem, slehací boxy, úpravnu novorozenců, operační sál, sterilizaci, umývárnu lékařů, šatnu a umývárnu zaměstnanců, sklady, čistítí místnost, záchod zaměstnanců, úklidovou komoru.

Slehací boxy a operační sál musí být klimatizovány,

ortopedické oddělení - obdobné chirurgii

ušní - nosní - krčí oddělení - vyšetřovna, vyšetřovna audiometrická, zákrokový sálek, umývárna lékařů, sterilizace, čekárna,

oční oddělení - vyšetřovna, temná vyšetřovna, zákrokový sálek, umývárna lékařů, sterilizace, čekárna,

kožní oddělení - vyšetřovna, terapeutická místnost, fyzikální terapie, léčebná lázeň, zákrokový sálek, umývárna lékařů, sterilizace, čekárna.

nervové oddělení - vyšetřovna, přípravna a vyšetřovna EEG a EMG, čekárna,

psychiatrické oddělení - vyšetřovna, vyšetřovna psychologa, terapeutická místnost, skupinová terapie, pracovna sociální pracovnice, čekárna,

urologické oddělení - vyšetřovna, vyšetřovna endoskopická, čekárna.

Řídící úsek lůžkových oddělení

Lůžková oddělení doplňuje úsek řídící, který obsahuje: pracovnu primáře, pracovnu vrchní sestry, kancelář, pracovnu lékařů.

Centralizované operační sály

Pro operativní obory lůžkových oddělení se zřizují centralizované operační sály. Sály se dělí na úsek aseptických operačních sálů, úsek septických operačních sálů, úsek pooperační a event. úsek řídící.

Počet operačních sálů se řídí počtem lůžek operačních oborů (cca 50-75 lůžek na 1 operační sál).

Úsek aseptických operačních sálů obsahuje: vstupní filtr, šatní buňky se sprchou, operační sál, příruční sterilizaci, umývárnu nástrojů, umývárnu lékařů, přípravnu a probuzení nemocného, místnost pro lékaře, místnost pro sestry, místnost pro anesteziology, WC zaměstnanců, pojízdný rtg, temnou komoru, laboratoř pro histologickou diagnostiku, sklad čistého prádla, sklad přístrojů, sklad léků, čistění anasteziologických přístrojů, čistící místnost, úklidovou komoru, prostor pro vozíky.

Úsek septických operačních sálů je v počtu sálů menší než úsek aseptický, ale skladba je obdobná.

Centralizované operační sály musí být klimatizovány.

Úsek pooperační se skládá: z lůžkového sálu (na 1 operační sál 1 - 2 lůžka), pracoviště sestry, čistící místnosti, úklidové komory a záchodu pro zaměstnance.

Úsek řídící se zřizuje jen při větším počtu operačních sálů a obsahuje pracovnu vedoucího lékaře a pracovnu vrchní sestry.

Lůžková oddělení nemocnice mají mít zajištěnu úzkou vazbu na složky vyšetřovací a léčebné a to zejména na příjem nemocnice, oddělení biochemické, radiodiagnostické a rehabilitační. Dále se doporučuje dobré spojení s oddělením nukleární medicíny, transfúzním oddělením, centrální sterilizací, oddělením patologickým a ústavní lékárnou. Nejsou-li všechna oddělení přímou součástí nemocnice, musí být zajištěn rychlý, bezpečný a spolehlivý přísun krevních derivátů, léků, zdravotnického a sterilního materiálu i odvoz zemřelých.

SLOŽKY HOSPODÁŘSKÉ A TECHNICKÉ

Pro provoz nemocnice musí být dále zajištěn bezporuchový provoz složek hospodářských a technických:

- denní dovoz jídla v požadovaném sortimentu, mytí nádobí a přepravních nádob, odsun jídelních odpadků,

- pravidelný přísun čistého prádla a sterilního materiálu a svoz špinavého prádla a použitého materiálu,

- pravidelný úklid a svoz a likvidace všech druhů odpadků,

- zajištění bezporuchových dodávek všech druhů medií.

K tomuto účelu slouží následující složky hospodářské a technické:

zásobovací ústředna, dodávková služba, stravovací zařízení, prádelna a chemická čistírna, desinfekční stanice, centrální sklady, sklady hořlavých kapalin a plynů, údržbářské dílny a sklad údržby, zařízení pro vnitřní dopravu, úprava lůžek, zařízení tepelně technická, vzduchotechnická, silnoproudá, slaboproudá, zásobování vodou, odvádění odpadních vod, zásobování plynem, zásobování technickým tlakovým vzduchem, zásobování medicinálními plyny, měření a regulace, likvidace odpadu.

Součástí nemocnice může být ústavní lékárna.

Rychlá zdravotnická pomoc - RZP

zajišťuje rychlou dopravu osob při stavech bezprostsředně ohrožujících život, ale i rychlou přepravu orgánů určených k transplantaci a rychlou přepravu potřebných léků a krevních derivátů.

RZP se skládá z dispečinku s nepřetržitým provozem 24 hodin, pohotovostními pokoji pro lékaře, středně zdravot. pracovníky a řidiče se základním hygienickým vybavením a garážemi nebo krytým, event. temperovaným stáním pro sanitní vozy.

Rozsah RZP je dán velikostí spádového území. Pro rychlou dostupnost se v daném území vyčleňují pohotovostní pokoje a stání, event. garáže a umisťují se tak (většinou u zdravot. zařízení), aby časový dojezd byl co nejkratší. Tato vyčleněná pracoviště i všechny vozy RZP musí být trvale spojena radiofonicky s dispečinkem.

Organizačně RZP navazuje na anesteziologicko-resuscitační oddělení spádového zdravotnického zařízení.

Dopravní zdravotnická služba - DZS

zajišťuje neakutní dopravu nemocných, dopravu lékařů k návštěvám nemocných, dopravu lékařů v rámci lékařské služby první pomoci (LSPP), přepravu materiálu mezi zdravotnickými pracovišti.

Úsek údržby a oprav zajišťuje odborný servis pro všechna vozidla, většinou i pro vozy RZP.

Pro přepravu pacientů a činnost LSPP se požadují výhradně sanitní vozy.

Pro dopravu lékařů lze použít civilní osobní vozy, pro dopravu materiálu se používají většinou lehké nákladní vozy.

DZS se dělí na úseky, které mohou obsahovat tyto místnosti:

řídící úsek s pracovnou vedoucího a kanceláří dispečinkem,

úsek údržby a oprav s mycí linkou, mycím boxem, sklady mycích prostředků, sklady chemikálií, pracovištěm výměny olejů a mazání, olejovým hospodářstvím, mechanickou dílnou, pneuservisem, opravárenským stáním, diagnostickým pracovištěm, elektrodílnou, nabíjením akumulátorů, sklady náhradních dílů,

zařízení pro zaměstnance s denní místností řidičů, denní místností mechaniků, šatnami a umývárnami, záchody,

technická zařízení s vodním hospodářstvím, strojovnami vzduchotechniky, elektrorozvodnou, strojovnou topení, kompresorem,

Odstavná stání s přístřešky a garáže - stání a garáže se zřizují pro všechny typy vozidel podle jejich počtu.

Rozsah DZS je dán velikostí spádového území, počtem zdravotnických zařízení v území a tím i počtem jednotlivých typů vozidel.

Většinou poskytuje i stání a údržbu vozidel RZP.

ZAŘÍZENÍ LÉKÁRENSKÉ PÉČE

Všechny prostory těchto zařízení musí na sebe funkčně navazovat tak, aby vytvářely účelný provozní celek, samostatně uzavíratelný, jehož výdejní část musí být umístěna v 1. nadzemním podlaží.

Lékárny

Zabezpečují přípravu a výrobu, kontrolu, uchovávání a výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky a dalšího sortimentu výrobků odsouhlaseného Českou lékárnickou komorou a Komorou veterinárních lékařů.

Podmínky pro zacházení s léčivy stanoví vyhláška č. 284/1990 Sb., o správné výrobní praxi, řízení jakosti humánních léčiv a prostředků zdravotnické a obalové techniky a ustanovení ČSL 4. vydání, jehož závaznost je stanovena vyhláškou MZ ČR č. 10/1987 Sb. v souladu se zněním vyhlášky č. 62/1990 Sb., o závaznosti oprav a změn ČSL 4 a vyhláškou č. 376/1991 Sb., o závaznosti Doplňku k ČSL 4.

a) Lékárna základního typu poskytuje lékárenskou péči obyvatelstvu, ambulantním zdravotnickým zařízením a veterinární službě; musí mít vhodné prostory pro:

1) výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky s čekárnou pacientů,

2) přípravu léčiv podle lékařských předpisů,

3) vstupní kontrolu léčivých a pomocných látek,

4) uchovávání léčiv a prostředků zdravotnické techniky,

5) mytí a desinfekci pracovních pomůcek a obalů potřebných k přípravě léčiv,

6) příjem a výdej dodávek,

7) pracovnu vedoucího lékárníka,

8) šatnu pro zaměstnance,

9) hygienické zařízení pro zaměstnance a úklidovou komoru

Pracoviště pro vstupní kontrolu může být součástí přípravy léčiv nebo může být umístěno v místnosti pro uchovávání léčiv.

Pracovna vedoucího lékárníka může sloužit rovněž jako odborné konzultační pracoviště a jako prostor pro výkon pohotovostní služby, je-li možno ji k tomuto účelu vhodně upravit.

V lékárně si mohou podle potřeby zřizovat další prostory např.

1) prostor pro aseptickou přípravu očních, nosních a ušních kapek,

2) prostor pro uchovávání veterinárních léčiv a přípravků,

3) box pro noční příjem zásob,

5) zkušební box pro výdej prostředků zdravotnické techniky,

5) denní místnost zaměstnanců.

b) Lékárna se specializovanými odbornými pracovišti a odděleními zajišťuje v plném rozsahu specializovanou lékárenskou péči obyvatelstvu a zdravotnickým zařízením ambulantní i ústavní péče (pro tento případ je možno ji označit jako lékárnu ústavní. Pokud nebude narušena dostupnost poskytované lékárenské péče lze takové ústavní lékárně vyhradit poskytování péče pouze lůžkovým zařízením a diagnostickým složkám nemocnic). Prostory pro přípravu a výrobu, kontrolu, uchovávání a výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky se zde řadí do provozních a funkčních celků, tvořících oddělení lékárny nebo specializovaná pracoviště lékárny.

Jsou to oddělení např.:

1) výdej léků,

2) přípravy léků a léčivých přípravků,

3) přípravy sterilních léků,

4) kontroly léčiv a přípravy zkoumadel,

5) zásob,

6) prostředků zdravotnické techniky.

Specializovanými pracovišti jsou např., pracoviště

1) radiofarmak,

2) cytostatik,

3) odborných informací.

Při zřizování lékárny tohoto typu se výběr oddělení a specializovaných odborných pracovišť stanoví v souladu s rozsahem požadované specializované lékárenské péče spádového území.

Výdejny prostředků zdravotnické techniky

Vydávají prostředky zdravotnické techniky na poukaz vystavený lékařem nebo za přímou úhradu.

Tvoří je soubor místností, kde se přijímají, uchovávají a vydávají prostředky zdravotnické techniky pro obyvatelstvo a pro zdravotnická zařízení.

Výdejna musí mít vhodné prostory pro:

1) výdej prostředků zdravotnické techniky se zkušebním boxem a čekárnou pacientů,

2) sklad s prostorem pro příjem a manipulaci,

3) pracoviště vedoucího výdejny,

4) šatnu pro zaměstnance,

5) hygienické zařízení pro zaměstnance a úklidovou komoru.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP