ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

585

Společná zpráva

výborů České národní rady k vládnímu návrhu zákona ČNR, kterým se

mění a doplňuje zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru

nad bezpečností práce, ve zněni zákona České národní rady

č. 575/1990 Sb. (tisk 550)

Všechny výbory ČNR (kromě výboru mandátového a imunitního a zahraničního výboru) projednaly na svých schůzích v únoru 1992 uvedený vládní návrh zákona.

Výbory doporučily České národní radě, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem v tomto znění:

"ZÁKON

České národní rady

ze dne 1992,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění zákona České národní rady č. 575/1990 Sb.

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

Čl. I

Zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění zákona České národní rady č. 575/1990 Sb., se s působností pro Českou republiku mění a doplňuje takto:

1. § 1 zní:

"§ 1

(1) Státní odborný dozor nad bezpečností práce a technických zařízení a nad dodržováním stanovených pracovních podmínek podle tohoto zákona vykonávají orgány státního odborného dozoru, jimiž jsou Český úřad bezpečnosti práce a inspektoráty bezpečnosti práce (dále jen orgány státního odborného dozoru").

(2) Státní odborný dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení vykonávají organizace státního odborného dozoru zřízené Českým úřadem bezpečnosti práce [§ 31 zákona České národní Rady č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České Republiky a obcí v České Republice (rozpočtová pravidla Republiky).] a další právnické osoby, které neprovozují podnikatelskou činnost [Např. živnostenská společenstva podle § 69 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), a § 5 zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů.], pověřené vládou České republiky (dále jen "organizace státního odborného dozoru")."

2. § 2 zní:

"§ 2

V české Republice zřizuje inspektoráty bezpečnosti práce Český úřad bezpečnosti práce, jemuž jsou podřízeny. V čele inspektorátů bezpečnosti práce jsou vedoucí inspektoři bezpečnosti práce, které jmenuje a odvolává předseda Českého úřadu bezpečnosti práce."

3. V nadpisu nad § 3 se za slovo "orgánů" vkládají slova "a organizací".

4. V § 3 odstavec 1 zní:

"(1) Působnost orgánů a organizací státního odborného dozoru se vztahuje na všechny organizace a na fyzické osoby provozující podnikatelskou činnost, pokud jde o provozování této činnosti (dále jen podnikající fyzické osoby")."

5. V § 3 odstavci 2 se za slova "Působnost orgánů" vkládají slova "a organizací".

6. V § 3 odstavec 3 zní:

"(3) Vláda České Republiky může rozšířit působnost orgánů a organizací státního odborného dozoru i na technická zařízení uvedená v odstavci 2 písm. b).".

7. V § 4 písmeno a) zní:

"a) dozírají, zda jsou dodržovány předpisy k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení a předpisy stanovící pracovní podmínky, zejména předpisy o způsobu zaměstnávání žen a mladistvých, o pracovní době, o noční práci a o práci přesčas,".

8. V § 4 písmenu b) se vypouštějí slova "a Slovenským úřadem bezpečnosti práce".

9. V § 4 písmena d) a e) znějí:

"d) Rozhodují o odnětí oprávnění organizacím a podnikajícím fyzickým osobám k výrobě, montáži, opravám, údržbě a revizím vyhrazených technických zařízení v případě zjištěného porušení předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení,

e) rozhodují o odnětí osvědčení ke zkouškám, revizím, opravám nebo obsluze vyhrazených technických zařízení vydaných fyzickým osobám v případě zjištěného porušení předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení,".

10. V § 4 se zrušují písmena f), g) a i).

11. V § 4 se dosavadní písmeno h) označuje nově jako písmeno f) s dosavadním textem.

12. v § 5 odstavci 1 se vypouštějí slova "a Slovenský úřad bezpečnosti práce v mezích své územní působnosti.

13. V § 5 odstavci 1 pod písmeny c), d), e) a g) se slovesa "provádějí", "vydávají", "rozhodují" a "koordinují" nahrazují stejnými slovesy v jednotném čísle.

14. V § 5 odstavci 1 písmeno f) zní:

"f) určuje po projednání s organizacemi státního odborného dozoru, která technická zařízeni se považují za vyhrazená,".

15. V § 5 se vypouští odstavec 2 a zrušuje se číslování odstavců.

16. V § 6 odstavci 1 písmeno a) zní:

"a) vstupovat kdykoliv do prostorů organizací a provozních prostorů podnikajících fyzických osob a vyžadovat potřebné doklady, informace a vytvoření podmínek pro výkon dozoru,".

17. V § 6 odstavci 2 písmena a) a b) znějí:

"a) ukládat pracovníkům organizací a podnikajících fyzických osob, kteří svým zaviněním porušili závažné povinnosti, vyplývající z předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení a z předpisů stanovících pracovní podmínky, nebo zatajili skutečnosti důležité pro výkon dozoru, pokutu až do částky rovnající se trojnásobku jejich průměrného měsíčního výdělku [§ 275 zákoníku práce a § 17 zákona č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku.],

b) ukládat organizacím a podnikajícím fyzickým osobám za porušení předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení a předpisů stanovících pracovní podmínky pokutu až do částky 500 000 Kčs; za nedodržení nově stanoveného termínu k provedení nápravy zvýšit původně určenou pokutu až o 100%.".

18. Za § 6 se vkládá nový § 6a, který zní:

"§ 6a

(1) Organizace státního odborného dozoru podle § 1 odst. 2 při provádění dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení (§ 5 písmeno f)

a) podávají odborná a závazná stanoviska o tom, zda jsou při projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravách, údržbě a Revizi vyhrazených technických zařízení splněny požadavky bezpečnosti technických zařízení,

b) provádějí prohlídky a řídí a vyhodnocují zkoušky vyhrazených technických zařízení,

c) prověřují odbornou způsobilost organizací a podnikajících fyzických osob k výrobě, montáži, opravám, údržbě a revizím vyhrazených technických zařízení a vydávají jim oprávnění,

d) prověřuji odbornou způsobilost fyzických osob ke zkouškám, revizím, opravám nebo obsluze vyhrazených technických zařízení a vydávají jim o tom osvědčení,

e) osvědčují, zda technická zařízení a materiály splňují požadavky bezpečnosti technických zařízení.

(2) Organizace státního odborného dozoru a jejich pověření pracovníci mají při výkonu své činnosti oprávnění uvedená v § 6 odst. 1 písm. a).

(3) Organizace státního odborného dozoru provádějí činnosti podle odstavce 1 za úhrady stanovené obecně závazným právním předpisem vydaným Českým úřadem bezpečnosti práce po dohodě s ministerstvem financí České Republiky nebo za ceny stanovené podle zvláštního předpisu. [Zákon č. 526/1990 Sb., o cenách.].

(4) Na činnosti organizací státního odborného dozoru se nevztahují obecné předpisy o správním řízeni. [Zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád).].

19. § 7 zní:

"§ 7

Orgány a organizace státního odborného dozoru spolupracují s příslušnými odborovými a ústředními odborovými orgány, s příslušnými družstevními orgány a organizacemi družstev, s organizacemi zaměstnavatelů a živnostenskými společenstvy, s příslušnými ústředními, místními a ostatními orgány státní správy a informují je o opatřeních k odstranění závad zjištěných při své činnosti. Všechny tyto orgány a organizace jsou povinny poskytovat orgánům a organizacím státního odborného dozoru na požádání podklady a informace potřebné pro výkon tohoto dozoru.".

20. Za § 7 se vkládá nový § 7a, který zní:

"§ 7a

(1) Pracovníci orgánů a organizací státního odborného dozoru jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděli v souvislosti s výkonem činnosti podle tohoto zákona, a před vstupem do prostorů organizací a provozních prostorů podnikajících fyzických osob informovat provozovatele.

(2) Za škodu způsobenou pracovníky uvedenými v odstavci 1 při činnosti podle tohoto zákona odpovídá stát; této odpovědnosti se nemůže zprostit.".

Čl. II

Předsednictvo České národní rady se zmocňuje, aby se ve Sbírce zákon vyhlásilo úplné znění zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce (s působností pro Českou republiku), jak vyplývá z pozdějších zákonů.

Čl. III

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1992.".

V Praze dne 13. února 1992

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v. r. Petr KOHÁČEK v. r.
předseda ústavně právního zpravodaj ústavně právního
výboru ČNRvýboru ČNR
Ing. Petr KOZÁNEK v. r.Jarmila HOFROVÁ v. r.
předseda rozpočtového zpravodajka rozpočtového
a kontrolního výboru ČNR a kontrolního výboru ČNR
Karel LEDVINKA v. r.Ing. Vladimír BUDINSKÝ v. r.
předseda národohospodářského zpravodaj národohospodářského
výboru ČNRvýboru ČNR
JUDr. Antonín HRAZDÍRA v. r. Ondřej GIŇA v. r.
předseda výboru ČNR pro zpravodaj výboru ČNR pro
územní správu a národnosti územní správu a národnosti
Ing. Leopold ZUBEK v. r.MVDr. Rudolf NĚMEČEK v. r.
předseda výboru ČNR pro ochranu zpravodaj výboru pro ochranu
životního prostředí a urbanismus životního prostředí a urbanismus
MUDR. Martin SYKA v. r.MUDR. Josef DOMAS v. r.
místopředseda výboru ČNR zpravodaj výboru ČNR
pro sociální politikupro sociální politiku
a zdravotnictvía zdravotnictví
Ing. Jiří MÜLLER v. r.
předseda výboru ČNR petičního,
pro právní ochranu a bezpečnost
Ing. Josef VONDRÁČEK v. r. Stanislava BUMBOVÁ v. r.
předseda výboru ČNR pro vědu, zpravodajka výboru ČNR
vzdělání a kulturu pro vědu, vzděláni a kulturu
Zdeněk BÁRTA v. r.Heřman CHROMÝ v. r.
místopředseda církevního zpravodaj církevního
a humanitárního výboru ČNR a humanitárního výboru ČNR
Josef BEZDĚK v. r.JUDr. Václav STIEBER v. r.
předseda výboru ČNR pro zpravodaj výboru ČNR pro
obchod a cestovní ruchobchod a cestovní ruch



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP