ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

571 T

ODPOVĚD NA INTERPELACI

poslankyně ČNR Evy Kalousové

na ministra státní kontroly České republiky Igora Němce

ve věci žádosti o urychlené prověření ochrany a evidence sbírkových předmětů v regionálním muzeu v Mikulově

Ministr státní kontroly České republiky Igor Němec zaslal odpověď na interpelaci poslankyně ČNR Evy Kalousové dopisem ze dne 7. 4. 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra státní kontroly České republiky Igora Němce na interpelaci poslankyně Evy Kalousové, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 10. dubna 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 13 listů

Vážená paní poslankyně,

v průběhu 30. schůze České národní rady jste mne v ústní interpelaci požádala o urychlené prověření ochrany a evidence sbírkových předmětů v Regionálním muzeu v Mikulově (dále jen RMM).

Prověrku ochrany a evidence sbírkových předmětů v RMM provedli pracovníci ministerstva státní kontroly České republiky (dále jen MSK ČR) v době od 25. února 1992 do 5. března 1992.

Provedenou prověrkou byly zjištěny nedostatky ve vedení základních forem evidence, v provádění inventarizací i v evidenci zápůjček a výpůjček sbírkových předmětů, vyplývající z nedodržování příslušných ustanovení Směrnic pro správu, evidenci a ochranu sbírek v muzeích a galeriích, vydaných býv. ministerstvem kultury ČSR pod č.j. 12 983/ 83-VI/3, které jsou podle Směrnic ředitele muzea č. 9/83, vydaných bývalým ředitelem RMM Miloslavem Zbořilem dne 20. prosince 1983 pod č.j. 761/83, od 1. ledna 1984 závazné pro všechny pracovníky RMM, jimž z pracovní smlouvy a pracovní náplně přísluší péče o sbírkový fond. Tyto nedostatky jsou uvedeny v protokolu o výsledku prověrky, který přikládám.

Byla prověřena i Vaše informace upozorňující na možnost, že některé drobné muzejní předměty nedostávají v RMM depozitní čísla a mizí v soukromých sbírkách.

Bylo zjištěno, že sbírkové předměty zakoupené v letech 1988 - 1991 jsou řádně zaevidovány s výjimkou jednoho nákupu z r. 1989 (2.část modelu Moravských vinařských závodů), jednoho nákupu z r. 1990 (1 obraz) a dvou nákupů z r. 1991 (1 obraz a 11 litografií). I tyto dosud nezaevidované sbírkové předměty však byly v objektech RMM nalezeny, stejně jako další namátkově vybrané sbírkové předměty s výjimkou tří sbírkových předmětů uvedených na str. 6 přiloženého protokolu.

Co se týče ochrany sbírkových předmětů, byly v RMM v únoru 1992 zahájeny práce na instalaci elektronického zabezpečovacího systému, které mají být dokončeny do zahájení letošní sezony (finanční prostředky na tento zabezpečovací systém ve výši 1,5 mil. Kčs jsou hrazeny z rozpočtu Okresního úřadu v Břeclavi).

K dalším podnětům uvedeným ve Vaší interpelaci:

Pokud jde o odvolání bývalého ředitele RMM Ing. arch. Leoše Nechvátala (ve funkci od 1. listopadu 1990 do 5. listopadu 1991) došlo k němu především na základě porušení obecně závazných právních předpisů v oblasti hospodaření s devizovými prostředky, které RMM získalo za spoluautorství a instalaci dvou vinařských výstav v Matzenu a Falkensteinu (Rakousko v letech 1990 a 1991. Všechny sbírkové předměty ve vlastnictví RMM, které byly v Rakousku vystaveny, byly vráceny do depozitářů RMM. Celý případ v současné době šetří orgány činné v trestním řízení.

Konkurs na místo ředitele RMM byl zrušen z důvodu malého počtu přihlášených uchazečů (pouze dva) a má být opakován ve II. pololetí letošního roku.

Otázka změny zřizovatele RMM, t.j. jeho případný převod z Okresního úřadu v Břeclavi na Městský úřad v Mikulově, není v kompetenci mého resortu. Osobně se však domnívám, že zřizovatelem muzea s tak velkou působností by neměl být Městský úřad v Mikulově.

Závěrem mohu konstatovat, že výsledky prověrky v RMM korespondují se zjištěními z prověrky ochrany a evidence sbírkových předmětů v muzeích a galeriích, kterou MSK ČR provedlo v r. 1991. Zjištěné nedostatky jsou způsobeny formálním a nedůsledným přístupem některých odborných pracovníků RMM k plnění úkolů vyplývajících ze Směrnic ředitele muzea č. 9/83, jejich pracovních smluv a pracovních náplní na straně jedné a neúčinnou řídící a kontrolní prací vedoucích pracovníků RMM na straně druhé.

Protokol o výsledku prověrky byl v RMM projednán dne 25. března 1992, kdy byl dohodnut i další postup; záznam z projednání protokolu přikládám.

Příkaz k odstranění nedostatků zjištěných prověrkou MSK ČR Vám zašlu k dalšímu využití ihned po jeho obdržení z RMM.

Prověrku plnění opatření přijatých k odstranění zjištěných nedostatků provede MSK ČR ve II. pololetí letošního roku.

V Praze dne 7. 4. 1992Igor Němec v. r.

Ministerstvo státní kontroly

České republiky

odbor společenské spotřeby,

služeb a obchodu

Výtisk č. 4

PROTOKOL

o výsledku prověrky ochrany a evidence sbírkových předmětů v Regionálním muzeu v Mikulově

Na základě pověření ředitele odboru společenské spotřeby, služeb a obchodu ministerstva státní kontroly České republiky (dále jen MSK ČR) Ing. Jaroslava Martínka ze dne 20. února 1992 provedl i RNDr. Ladislav Kňákal (pověření č. 39) a Michal F. Chmelík (pověření č. 40), vedoucí odborní referenti specialisté MSK ČR, v době od 25. února 1992 do 5. března 1992 s přerušením, prověrku ochrany a evidence sbírkových předmětů v Regionálním muzeu v Mikulově (o urychlené prověření ochrany a evidence sbírkových předmětů v tomto muzeu požádala ministra státní kontroly ČR RNDr. Igora Němce poslankyně ČNR Eva Kalousová ve své interpelaci na 30. schůzi ČNR).

Regionální muzeum v Mikulově (dále jen RMM) je odbornou organizací Okresního úřadu v Břeclavi, s funkcí sbírkotvornou, vědeckou, kulturní, osvětovou a metodickou. RMM je právnickou osobou s postavením příspěvkové organizace, která může v právních vztazích svým jménem nabývat práv a zavazovat se. Sídlem RMM je zámek v Mikulově, oblastí působnosti je region zahrnující okres Břeclav, části okresů Hodonín a Znojmo, a v oboru vinařství Moravu a Slezsko.

Platný statut RMM vydal dne 7. října 1991 Okresní úřad v Břeclavi podle § 11 odst. 4 zákona č. 54/1959 Sb., o muzeích a galeriích, a podle § 19 písm. b) zákona ČNR č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech; tento nabyl účinnosti dnem 1. listopadu 1991.

Řízením RMM je s účinností od 6. listopadu 1991 pověřena Dobromila Brichtová.

Při prověrce bylo zjištěno:

I.

Zákon č. 54/1959 Sb., o muzeích a galeriích, m. j. stanoví, že:

- muzea vedou evidenci sbírek a odborně, popřípadě vědecky je zpracovávají (§ 3 odst. 1 písm. d),

- pokud není stanoveno něco jiného, platí předpisy o národním majetku (§ 7 odst. 5),

- ministerstvo školství a kultury vydá podrobné předpisy k provedení zákona, m. j. i směrnice o sběru sbírek, jejich evidenci, ochraně apod. (§ 15).

Podle § 6 písm. a) a d) vyhlášky FMF č. 119/1988 Sb., o hospodaření s národním majetkem, ve znění pozdějších předpisů, jsou organizace povinny zejména národní majetek zjistit, sepsat, ocenit a vést v předepsané evidenci, a chránit před rozkrádáním, poškozením, ztrátou nebo zneužíváním.

Postup při nabývání, převodech a vyřazování sbírek a způsob evidence, inventarizace a ochranu sbírek v muzeích a galeriích vydanými pod č. j. 12983/83-VI/3 a uveřejněnými dne 20. dubna 1984 ve Věstníku ministerstva školství a ministerstva kultury ČSR (ročník XI., sešit 4) pod číslem 3 (dále jen směrnice MK) a Pokyny k zabezpečení úkolů vyplývajících ze Směrnic pro správu, evidenci a ochranu sbírek vydanými pod č. j. 12875/83-VI/3 (dále jen pokyny MK).

Směrnice MK byly konkretizovány na podmínky všech pracovišť RMM, a to ve Směrnice ředitele muzea č. 9/1983, které vydal dne 20. prosince 1983 pod č. j. 761/83 býv. ředitel RMM Miloslav Zbořil, ve znění změn a doplňků účinných od 1. července 1987 (dále jen směrnice RMM).

Podle čl. 1 směrnic RMM jsou směrnice MK od 1. ledna 1984 závazné pro všechny pracovníky RMM, jimž z pracovní smlouvy a pracovní náplně přísluší péče o sbírkový fond. Text směrnic MK je přílohou k pracovní náplni a je povinností pracovníků podrobně se s ním seznámit.

Evidence I. stupně se v muzeu provádí v souladu s § 10 odst. 5 směrnic MK v knihách přírůstků, jež jsou svázány, opatřeny razítkem muzea a uvedením počtu listů. Poslední kniha přírůstků obsahuje 199 číslovaných dvoulistů a do užívání byla vzata dne 1. ledna 1984. V RMM je podkladem pro zaevidování do I. stupně průvodní list.

V rozporu s ustanovením § 12 odst., 3 směrnic MK nebyla kniha přírůstků koncem roku 1991 uzavřena. V době prověrky byl poslední zápis v knize přírůstků proveden dne 1. srpna 1991 na str. 38 pod přírůstkovým číslem 18/91; podle průvodních listů však bylo do 10. listopadu 1991 vydáno 30 přírůstkových čísel. Přírůstková čísla 19/91 až 30/91 nebyla v době prověrky v evidenci I. stupně, t. j. v knize přírůstků, zapsána, i když podle ustanovení § 10 odst. 10 směrnic MK má být evidence I. stupně provedena ihned po nabytí sbírek.

Ustanovení § 10 odst. 10 směrnic MK, podle kterého má být evidence I. stupně provedena ihned po nabytí sbírek, bylo porušeno i v dalších případech:

V r. 1989 zakoupilo RMM za 110.000 Kčs 2. část modelu Moravských vinařských závodů (dále jen MVZ), který je instalován v expozici vinařství a vinohradnictví. V knize přírůstků je však pod přírůstkovým číslem 27/89 zapsána jen 1. část modelu MVZ zakoupená rovněž v r. 1989 za 85.000 Kčs. V případě nákupu 2. části modelu MVZ byla porušena i ustanovení § 4 odst. 3 a § 8 odst. 2 směrnic MK, neboť ke koupi se nevyjádřil Poradní sbor pro sbírkotvornou činnost RMM, a ustanovení § 5 odst. 2 písm. c) směrnic MK, neboť s koupí nevyslovil souhlas řídící orgán RMM, t. j. odbor kultury býv. ONV v Břeclavi.

Do knihy přírůstků nebyly zapsány a přírůstkové číslo tedy nemají ani obraz Rudolfa Gajdoše "Pohled na zámek Mikulov" zakoupený v r. 1990 za 20.000 Kčs a uložený v depozitáři, ani obraz neznámého malíře "Ve vinném sklepě" zakoupený v r. 1991 za 4.000 Kčs a uložený v pracovně ředitele RMM, ani 11 litografií Rudolfa Gajdoše zakoupených v r. 1991 za 1.040 Kčs a instalovaných v zámecké vinárně.

V knize přírůstků uzavřené ke dni 31. prosince 1983 nebyly uvedeny základní identifikační údaje u přírůstkových čísel 221 - 222/69 (velum a oblečení na Jezulátko; inventární čísla 6359 - 6360), 228 - 232/69 (5 stuh na prapory; inventární čísla 6368 - 6372) a bylo vynecháno přírůstkové číslo 257/69 (kožená policejní brašna; inventární číslo 7523).

Evidence II. stupně se v muzeu provádí v souladu s § 10 odst. 5 směrnic MK na trojdílných katalogizačních lístcích; 1. díly jsou uloženy v trezoru, 2. a 3. díly jsou u správců jednotlivých sbírek.

Není však dodržováno ustanovení § 10 odst. 10 směrnic MK, podle kterého má být evidence II. stupně u sbírek nově nabytých provedena bez zbytečných průtahů, t. j. zpravidla do 1 roku, a ustanovení § 13 odst. 7 směrnic MK, podle kterého se po provedení evidence II. stupně sbírky vhodnou formou trvale označí příslušným inventárním číslem a inventární číslo se zaznamená i k příslušné položce v knize přírůstků.

Katalogizační lístky nebyly předloženy u těchto namátkově vybraných sbírkových předmětů zapsaných do knih přírůstků pod přírůstkovými čísly 41/62 (6 obřích číší, inventární čísla 4695 - 4700), 302/67 (1 kus ze souboru karlovarského skla pro hotel Jalta, inventární číslo 3331), 323 - 327/67 (stůl a 4 lavice, bez inventárních čísel), 228 - 232/69 (5 stuh na prapory, inventární čísla 6368 - 6372), 155/71 (stolek, inventární číslo 6618), 148/75 (pohár na šampaňské, inventární číslo 6834), 135/81 (malovaný miniaturní koštýřek, inventární číslo 7551), 136/81 (zlomek liturgického textu - 3 linoryty, inventární čísla 7552 - 7554) a 3/84 (dopisnice - Alois Mrštík, inventární číslo 8685), i když od nabytí těchto sbírkových předmětů uplynulo již 8 a více let.

V knize přírůstků vzaté do užívání dne 1. ledna 1984 nebyla zaznamenána inventární čísla u položek zapsaných pod přírůstkovými čísly 59/84, 68/84, 111/84, 129/84, 142/84, 48/85, 18/87, 19/87, 25/87, 37/87, 41/87, 1/88, 5/88, 29/88, 51/88, 1/89, 2/89, 23/89, 24/89, 25/89, 26/89, 28/89, 30/89, 31/89, 32/89, 33/89, 34/89, 41/89, 42/89, 43/89, 51/89, 6/90, 9/90, 10/90, 11/90, 12/90, 13/90, 14/90, 17/90, 18/90, 19/90, 23/90, 24/90, 25/90, 27/90, 28/90, 29/90, 30/90, 31/90, 32/90, 33/90, 34/90, 36/90, 37/90 a 42/90, i když by podle ustanovení § 10 odst. 10 směrnic MK již měla být u těchto sbírkových předmětů evidence II. stupně provedena a např. u položek zapsaných pod přírůstkovými čísly 2/89 (inventární čísla 13311 - 13315) a 32/90 (inventární čísla 13823 - 13843) byly katalogizační lístky předloženy.

V evidenci II. stupně byly zjištěny i další nedostatky:

Položkám 48 a 49 (vojenské kabáty) z pozůstalosti Ludvíka Albrechta zapsané v knize přírůstků pod přírůstkovým číslem 283/63 byla podle seznamu převzatých věcí přidělena inventární čísla 7465 - 7466 a podle katalogizačních lístků inventární čísla 8093 - 8094. Malovanému miniaturnímu koštýřku zapsanému v knize přírůstků pod přírůstkovým číslem 135/81 byla podle knihy přírůstků přidělena inventární čísla 2437 - 2439 a podle lokační karty inventární číslo 7551. Zlomku liturgického textu (3 linorytům) zapsanému v knize přírůstků pod přírůstkovým číslem 136/81 byla podle knihy přírůstků přidělena inventární čísla 2406 - 2436 a podle lokační karty inventární čísla 7552 - 7554.

V rámci prověrky byla provedena i fyzická kontrola umístění namátkově vybraných sbírkových předmětů v objektech RMM.

4 z 5 kusů ze souboru karlovarského skla pro hotel Jalta zapsaného do knihy přírůstků pod přírůstkovým číslem 302/67 byly v r. 1986 katalogizovány pod inventárními čísly 80 - 83. Pod inventárním číslem 82 je katalogizován pohár na nožce, v depozitáři však byl pod tímto číslem (v souladu se starší evidencí) fyzicky nalezen svíce z červeného skla. Fyzicky nebyly nalezeny mosazný pohár a přístroj na měření obsahu alkoholu ve víně v dřevěné krabičce, které byly v r. 1981 RMM darovány (jako evidence I. stupně byl vyhotoven registrační list, bez navazujícího záznamu v knize přírůstků).

II.

Podle § 15 odst. 4 směrnic MK je organizace povinna provést každým rokem úplnou inventarizaci předem vymezené části sbírkového fondu. Rozsah a způsob této inventarizace se stanoví ročním plánem organizace tak, aby v termínu určeném ministerstvem kultury ČSR byla postupně provedena komplexní revize všech předmětů podléhajících inventarizaci. Směrnicemi RMM byl pro úplnou revizi jednotlivých fondů RMM stanoven termín 5 let s tím, že je třeba revize plánovat tak, aby na každý rok připadla přibližně 1/5 sbírkového fondu.

§ 15 odst. 6 směrnic MK stanoví, že inventarizaci provádí nejméně dvoučlenná komise, kterou jmenuje ředitel organizace, popř. řídící orgán. Inventarizačních prací se účastní i pracovník za sbírky odpovědný, není však členem komise.

Směrnicemi RMM však bylo provádění inventarizací upraveno tak, že je prakticky prováděl právě pracovník za sbírky odpovědný, za spoluúčasti jednoho člena komise jmenované každoročně ředitelem muzea. Komise průběh inventarizace pouze vyhodnotila a provedla jen namátkovou kontrolu sbírkových předmětů podle vylosovaných inventárních čísel.

Přestože § 15 odst. 6 směrnic MK stanoví, že provedení inventarizace se potvrdí na prvopisu katalogizačního lístku, popř. v knize přírůstků a v dalších knihách, jež sloužily za podklad k inventarizaci (kniha zápůjček), bylo zjištěno, že provedení inventarizace se stanoveným způsobem nepotvrzovalo (u zkatalogizovaných sbírkových předmětů se provedení inventarizace potvrzovalo většinou až na 2. díl katalogizačního lístku uložený u pracovníka za sbírky odpovědného; u nezkatalogizovaných nebo zapůjčených sbírkových předmětů se provedení inventarizace ani v knize přírůstků ani v knize zápůjček nepotvrzovalo).

§ 15 odst. 5 směrnic MK stanoví, že mimořádná inventarizace se m. j. provádí při změně pracovníka přímo odpovědného za sbírky s tím, že rozsah, způsob a termín mimořádné inventarizace stanoví ředitel organizace nebo určí řídící orgán.

Ani toto ustanovení směrnic MK nebylo v RMM důsledně dodržováno a mimořádné inventarizace nebyly při změně pracovníka přímo odpovědného za sbírky buď prováděny vůbec nebo byly prováděny jen způsobem stanoveným směrnicí RMM.

III.

Závady byly zjištěny i ve vedení knihy zápůjček, která obsahuje 50 číslovaných listů a do užívání byla vzata dne 1. ledna 1984 (v době prověrky byl poslední zápis ze dne 16. září 1991 na str. 12 pod pořadovým číslem 76), a knihy výpůjček, která obsahuje 48 číslovaných listů a do užívání byla vzata dne 1. ledna 1984 (v době prověrky byl poslední zápis ze dne 25. dubna 1988 na str. 5 pod pořadovým číslem 19). Záznamy v těchto knihách v některých případech neodpovídaly údajům uvedeným v příslušných hospodářských smlouvách.

V Praze dne 17. března 1992

RNDr. Ladislav Kňákal

vedoucí odborný referent specialista MSK ČR

Michal F. Chmelík

vedoucí odborný referent specialista MSK ČR

S obsahem protokolu byla seznámena Dobromila Brichtová, pověřená řízením Regionálního muzea v Mikulově




Protokol byl vyhotoven v 6 výtiscích:

Výtisky č. 1, 5 a 6 pro MSK ČR

Výtisk č. 2 pro Regionální muzeum v Mikulově převzala





Výtisk č. 3 pro referát kultury Okresního úřadu v Břeclavi převzal





Výtisk č. 4 pro poslankyni ČNR Evu Kalousovou

Ministerstvo státní kontroly

České republiky

odbor společenské spotřeby,

služeb a obchodu

V Mikulově dne 25. března 1992

Záznam

z projednání protokolu o výsledku prověrky ochrany a evidence sbírkových předmětů v Regionálním muzeu v Mikulově

Projednání byli přítomni:

Za ministerstvo státní kontroly ČR - Mgr. Aleš Brejla
(dále jen MSK ČR)zástupce ředitele odboru
- RNDr. Ladislav Kňákal,
vedoucí kontrolní skupiny
Za Regionální muzeum v Mikulově - Dobromila Britchtová
(dále jen RMM)pověřená řízením RMM
Za Okresní úřad v Břeclavi - Jaroslav Bartoněk,
(dále jen OÚ v Břeclavi) vedoucí referátu kultury

Po seznámení s obsahem protokolu bylo dohodnuto, že Dobromila Brichtová, pověřená řízením RMM:

1. Zašle své stanovisko k obsahu protokolu odboru společenské spotřeby, služeb a obchodu MSK ČR, Za Invalidovnou 144/C, 186 22 Praha 8, v termínu

do 31. března 1992

2. Vydá příkaz k odstranění nedostatků zjištěných prověrkou MSK ČR a tento příkaz zašle na vědomí MSK ČR, v termínu

do 30. dubna 1992

3. Bude informovat MSK ČR o plnění opatření přijatých k odstranění nedostatků zjištěných prověrkou MSK ČR, v termínech

do 31. července 1992
do 30. listopadu 1992

Za MSK ČR
Za RMM
Za OÚ v Břeclavi




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP