ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

571 M

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Josefa Hejska

na vládu České republiky

ve věci přidělení potřebných finančních prostředků na urychlené zahájení výstavby nemocnice v Havlíčkově Brodě

Ministr financí České republiky Karel Špaček zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Josefa Hejska dopisem ze dne 16. 3. 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra financí České republiky Karla Špačka na interpelaci poslance Josefa Hejska, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 23. března 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 3 listy

Vážený pane poslanče,

k vaší interpelaci na 30. schůzi České národní rady, týkající se přidělení finančních prostředků na urychlené zahájení výstavby nemocnice v Havlíčkově Brodě ještě v letošním roce, Vám sděluji:

Ministerstvo financí České republiky si je vědomo tíživé situace Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě, která se prohloubila v souvislosti s restitučním nárokem původního majitele kláštera v Želivě, t.j. Řádu premonstrátů. Přemístění léčebny do nemocnice v Havlíčkově Brodě by vyžadovalo provést přístavbu nemocniční budovy a posléze rekonstruovat i stávající objekt nemocnice. Projektovou přípravu tohoto řešení ministerstvo financí České republiky v loňském roce slíbilo podporovat za podmínek:

- do 30.6.1991 předloží investor analýzu plánovaného využití sítě zdravotnických zařízení okresu Havlíčkův Brod z hlediska spádovosti území na dobudovanou nemocnici II. typu v Jihlavě a s přihlédnutím k předání některých objektů OÚNZ Havlíčkův Brod Rádu premonstrátů pro posouzení potřebného rozsahu výstavby nemocnice v Havlíčkově Brodě;

- investor projedná koncepci výstavby a předloží hospodářskou smlouvu s příslušnou projektovou organizací; projektová dokumentace bude financována z prostředků státního rozpočtu České republiky do výše 6 mil. Kčs podle rozsahu zpracované dokumentace v rozpočtovém roce 1991.

Na základě první podmínky předložil investor koncepci, kterou ministerstvo financí České republiky posoudilo a z níž vyplynul požadavek na rozpočtové náklady celé stavby ve výši 455 mil. Kčs, z toho 45 mil. Kčs na rok 1992.

Druhá podmínka však nebyla plně splněna, proto ministerstvo financí České republiky mohlo uvolnit na úhradu částečně zpracované projektové dokumentace jen 1/3 požadované dotace, t.j. 2 mil. Kčs. Doporučujeme proto v roce 1992 seriózně a přitom maximálně úsporně připravit celý rozsah potřebné dokumentace a komplexně pak záležitost posoudit m.j. i v návaznosti na termín nezbytného vyklizení objektu kláštera v Želivě. Vzhledem k reálným možnostem státního rozpočtu však nelze počítat se zahájením přístavby nemocnice v roce 1992.

Zároveň s přípravou projektové dokumentace doporučuji posoudit z celospolečenského hlediska všechny do úvahy přicházející možnosti řešení této problematiky. Uvolnění objektu v důsledku restitučního nároku předchází období 10 let, které je třeba využít k posouzení a realizaci optimální varianty řešení. Dle mého názoru nelze předem vyloučit ani možnost umístění psychiatrické léčebny v jiné lokalitě, v níž by bylo možno podstatně méně nákladným způsobem toto potřebné zařízení umístit.

Probíhající transformace zdravotnictví a zahájení činnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny si vynutí přehodnocení využití celkové lůžkové kapacity v nemocnicích v rámci celé České republiky.

Po dokončení projektové dokumentace a zpracování všech návrhů řešení, týkajících se přemístění Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě, je třeba tyto návrhy posoudit a doporučit k realizaci nejefektivnější z nich.

Za těchto předpokladů bude možné tento požadavek zahrnout do návrhu státního rozpočtu České republiky na rok 1993. Vzhledem k tomu, že jde o řešení důsledku restituce, lze doporučit rovněž přípravu návrhu zákona, který by umožňoval financovat případy tohoto druhu z Fondu národního majetku.

V Praze dne 16. 3. 1992Karel Špaček v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP