ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

571 F

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Heřmana Chromého

na vládu České republiky

ve věci zásobování Prahy teplem

Ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky Karel Dyba zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Heřmana Chromého dopisem ze dne 26. 2. 1992.

Podle § 69 zákona ČNR č. 35/1969 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky Karla Dyby na interpelaci poslance Heřmana Chromého, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 6. března 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

Vážený pane poslanče,

Vaše interpelace ve věci zásobování Prahy teplem, přednesená v České národní radě dne 30. 1. 1992, byla se vší vážností prostudována v odborných útvarech ministerstva.

Uváděné argumentace v interpelaci jsou známé a jsou zohledňovány v pohledu ministerstva na předmětnou záležitost. Ministerstvo se však nemůže stavět do polohy schvalujícího nebo neschvalujícího orgánu, pokud se jedná o podnikatelský záměr suverenního subjektu.

Překvapivé není, že tak velká stavba, založená na principech centrálního řízení, vystavená kriteriím rozvíjejícího se tržního hospodářství, které proniká do energetiky a teplárenství obzvláště, se dostala do kritického stavu. Je však poněkud udivující, že přes prokazované efekty stavby, uváděnou konkurenceschopnou cenu dodávaného tepla v Praze, se neprezentoval žádný subjekt konkrétním privatizačním projektem, který by zahrnoval výstavbu napaječe a jeho provozování do svého podnikatelského záměru. Majetkově napajeČ stále zůstává ve státním podniku České energetické závody, který se z ekonomických důvodů rozhodl výstavbu zastavit a zpracovat projekt jeho likvidace.

Ministerstvo, resp. stát nemůže iniciovat vznik subjektu zahrnujícího dostavbu napaječe nebo dokonce ho direktivně zřizovat, to by až příliš připomínalo minulé doby. Ministerstvo by nebránilo vzniku takového podnikatelského subjektu, který by zabezpečoval teplo pro Prahu bez nepříznivých ekologických dopadů, včetně tepla z Mělníka, a který by měl podporu města. Stanovisko Magistrátu hl. m. Prahy s konečnou doporučenou verzí bude známo až po zasedání městského zastupitelstva, které se bude konat 26. března 1992.

Jde o podnikatelský problém. Privatizace v teplárenství, ve výrobě a distribuci tepla vytváří předpoklady, aby stát plně uvolnil prostor pro podnikání s teplem místních subjektů, které ve spojení s městy a obcemi převezmou plně i starosti s tím spojené v místech svého působení.

Z tohoto pohledu ti, kdo jsou přesvědčeni, opírajíce se i o zahraniční expertizy, o efektivnosti podnikatelského záměru dodávat teplo z elektrárny Mělník do Prahy, o jeho konkurenceschopnosti, měli by své úsilí napřít přímo ke vzniku odpovídajícího podnikatelského subjektu místo dožadování se rozhodnutí o tomto podnikatelském záměru nebo jeho schválení či zamítnutí u orgánů státní správy.

V Praze dne 26. února 1992 Karel Dyba v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP