ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

571 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Jaroslava Žižky

na místopředsedu vlády České republiky Antonína Baudyše,

ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta

a

ministra životního prostředí České republiky Ivana Dejmala

ve věci vymezení správy lesního hospodářství

Ministr zemědělství České republiky Bohumil Kubát zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Jaroslava Žižky dopisem ze dne 30. 1.1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta na interpelaci poslance Jaroslava Žižky, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 25. února 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

jak jste informováni, k datu 2.1.1992 byl založen podnik "Lesy ČR". Jeho posláním je správa a hospodaření na lesním majetku ve vlastnictví státu tak, aby les plnil všechny funkce včetně ekologických a společenských, aby tento majetek byl příkladně obhospodařován a zvelebován. To je v souladu se základním předmětem činnosti Lesů ČR. Zásady organizace nebyly stanoveny po licitacích, ale po jednání s MŽP.

Činnost této právnické osoby je koncipována tak, že pracovníci, kteří jsou odpovědni za stav a hospodaření v lesích, přímo neorganizují vlastní práce, jsou oproštěni od manažerské činnosti a ekonomických tlaků a mohou se tedy plně věnovat svému hlavnímu a jedinému poslání. Je nám všem přece zřejmé, že v minulosti uplatněný systém komplexní odpovědnosti za stav lesa a současně za organizaci práce a hospodářský výsledek byl jednou z příčin současného nedobrého stavu. Díky přijatému řešení očekáváme rychlou nápravu.

Počet pracovníků LČR není nijak dogmaticky dán a je nutno počítat s jeho vývojem. Bude značně ovlivňován strukturou podnikatelských subjektů, které uplatní své kapacity v LH. Odvozovat tyto počty ze současných stavů je nepřiměřené. Jednak proto, že uskutečněním restitucí klesne výměra lesů ve vlastnictví státu na cca 65 % nynější rozlohy, jednak proto, že současné stavy jsou díky byrokratické a hierarchické struktuře nesrovnatelně vyšší oproti zemím s vyspělým lesním hospodářstvím /SRN, Rakousko/.

Výjimku však zde tvoří pracovníci, kteří se budou zabývat evidencí majetku, majetkovými vztahy a restitucemi, které považujeme za jeden z prioritních úkolů. Proto lesy ČR přijmou do stavu všechny pracovníky, kteří se dnes touto problematikou zabývají a již nyní je zvyšován jejich počet. Tyto funkce budou zřízeny i na nově vzniklých oblastních správách, takže touto problematikou se bude zabývat ne 10 %, ale cca 140 % současného stavu.

Pan poslanec má pravdu, že vedoucí pracovníci lesních závodů jsou často navrhování do správních rad lesních společností. Je to logické, protože právě tito pracovníci byli často ustavováni do řídících funkci právě pro své manažerské schopnosti a je jistě v zájmu chodu lesního hospodářství, aby se zde uplatnili. U Lesů ČR bude naopak kladen důraz na lesnickou odbornost. To ovšem neznamená, že lesnicky erudovaný vedoucí pracovník se nemůže uplatnit u LČR, jejichž obsazení se utváří a bude předmětem pečlivého výběru.

Jsem přesvědčen, že koncipovaná struktura LČR prospěje lesnímu hospodářství této republiky a zlepší současný neutěšený stav lesů.

V Praze dne 30. 1. 1992Bohumil Kubát v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP