ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

566 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Jaromíra Kapusty

na ministra práce a sociálních věcí České republiky

Milana Horálka

ve věci řešení sporu mezi vedením a.s. OKD Ostrava s představiteli odborové organizace

Ministr práce a sociálních věcí České republiky Milan Horálek zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Jaromíra Kapusty dopisem ze dne 26. 2. 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1 989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra práce a sociálních věcí České republiky Milana Horálka na interpelaci poslance Jaromíra Kapusty, která je přílohou tohoto sněmovního tisku:

V Praze dne 4. března 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

Vážený pane poslanče,

Vaše interpelace, týkající se řešení sporu mezi vedením a.s. OKD Ostrava a představiteli odborové organizace mi byla předána k vyřízení předsedkyní České národní rady JUDr. Dagmar Burešovou. K části dopisu, která se týká zvyšování důchodů, sděluji:

Ve stávajícím systému sociálního zabezpečení bylo zavedeno pravidelné zvyšování důchodů, které odstraňuje dosavadní statičnost vyměřeného důchodu po celou dobu jeho pobírání a zajišťuje soulad mezi vývojem životní úrovně důchodců a ostatních obyvatel. Zvýšení důchodů je stanoveno vždy s přihlédnutím k růstu životních nákladů a k vývoji nominálních mezd jako trvalý princip důchodového zabezpečení. Vzhledem k tomu, že základem našeho sociálního zabezpečení je jednotný systém pro všechny osoby žijící v ČSFR, nelze upravovat důchody pro občany, kteří vykonávají hornické povolání odlišně od ostatních občanů - důchodců. Důchody mají vazbu na zásluhy občanů v době jejich pracovní aktivity a tyto se již v konstrukci výpočtu důchodu promítají. Jde o délku doby zaměstnání, pracovní kategorii, do níž je zaměstnání zařazeno, a výši výdělku pracovníka dosaženého v rozhodném období.

V současné době projednává Federální shromáždění vládní návrh zákona o zvyšování důchodů v roce 1992. Navrhuje se, aby důchody starobní, invalidní a za výsluhu let přiznané před 1. 1. 1992 se od července 1992 zvýšily podle roku přiznání o pevné měsíční částky.

Vládní návrh zákona o zvýšení důchodu projednala Česká vláda, která s ním nesouhlasila, pokud jde o podmínku, ze zvýšení nesmí přesáhnout nejvyšší přípustnou maximální výši důchodu 3800,- Kčs. Také naše ministerstvo opakovaně upozornilo v rámci připomínkového řízení na to, že při dalším zvyšování důchodů je třeba zvýšení poskytnout nad maximální hranici 3800, - Kčs měsíčně. To by zejména u hornických důchodů příznivě ovlivnilo jejich důchodové nároky, neboť jejich důchody po celoživotní hornické práci zpravidla již této hranice dosahují.

Závěrem sděluji, že řešení otázky nároku na deputátní uhlí u havířů - důchodců, nespadá do mé kompetence. Stanovisko k této problematice Vám podá ministerstvo pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR, kterému byla zaslána fotokopie Vaší interpelace.

V Praze dne 26. února1992 Milan Horálek v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP