ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

565 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Petra Pospíšila

na předsedu vlády České republiky

Petra Pitharta

ve věci zemědělského družstva Vývoj Velké Všelisy

Ministr zemědělství České republiky Bohumil Kubát zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Petra Pospíšila dopisem ze dne 16. 3. 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1 989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta na interpelaci poslance Petra Pospíšila, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 23. března 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

Ministerstvu zemědělství ČR byla již v červnu 1991 zaslána na vědomí kopie dopisu poslance ČNR Petra Pospíšila, adresovaná generálnímu prokurátorovi ČR, ve kterém upozorňoval na údajně nesprávné rozdělení dosavadního Zemědělského družstva Vývoj Velké Všelisy.

Ministerstvo zemědělství ČR interní cestou tento dopis vyhodnotilo s tím, že jako ústřední orgán státní správy není orgánem hospodářského řízení zemědělských družstev, jejichž právní poměry se řídí příslušnými předpisy o družstevnictví a z podání pana poslance nevyplývá dle našeho posouzení, porušení v té době platného zákona č. 162/1990 Sb., o zemědělském družstevnictví. Na závěr bylo konstatováno, že posouzení nebo rozhodnutí o tom, zda provedení zápisu do podnikového rejstříku bylo v souladu s platnými právními předpisy či nikoliv přísluší ve smyslu hospodářského zákona a občanského soudního řádu pouze justičním orgánům a ministerstvo zemědělství ČR není kompetentní tuto otázku přezkoumávat.

Interpelace pana poslance učiněná 23. 1. 1992 se týká opět posouzení toho, zda justiční orgány jednaly v souladu s platnými předpisy při zápisu nového ZD Vývoj Mladá Boleslav do podnikového rejstříku. V interpelaci nejsou uvedeny nové konkrétní právní skutečnosti, ke kterým by bylo ministerstvo zemědělství ČR oprávněno zaujmout stanovisko. Vzhledem k tomu, že zmíněná interpelace se týká posouzení správnosti postupu orgánů justice v Čechách i na Slovensku, spadá odpověď na ní plně do kompetence obou republikových ministerstev spravedlnosti případně do kompetence generálních prokurátorů České republiky a Slovenské republiky.

K požadavku pana poslance na pomoc vlády při řešení případu uvedeného panem poslancem se domníváme, že vláda není oprávněna zasahovat do činnosti justičních orgánů. Vláda by snad mohla iniciovat právní úpravu, podle níž by bylo možno v obchodním rejstříku registrovat pouze podle místa, kde je umístěna převážná část majetku právnické osoby.

V Praze dne 16. 3. 1992Bohumil Kubát v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP