ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

563

INTERPELACE

poslance ČNR Antonína Chutného

na ministra vnitra České republiky

Tomáše Sokola

ve věci občanských sdružení v požární ochraně

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Antonína Chutného na ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. ledna 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

Obrátili se na mne pracovníci Okresního sdružení hasičů v Mostě a informovali mě o současné složité situaci v zabezpečování úkolů tohoto Sdružení. Mimo jiné si stěžovali, že na stejný rozsah úkolů, které zabezpečují, a to pro veřejný prospěch, jako pomoc pro lepší zabezpečování požární ochrany obcí, výchovu k požární prevenci zejména mládeže, jejich od roku 1990 o jednoho méně a zbývajícím dvěma nemohl být ani upraven plat, ani přiznána valorizace mezd, protože prostředky na mzdy plánované ze státní dotace jsou ministerstvem vnitra České republiky zadržovány. Dokonce v roce 1992 dle podaných informací zde má zůstat jen jeden nebo žádný pracovník. Zajímal jsem se tedy hlouběji o celou problematiku a protože některým věcem nerozumím, rozhodl jsem se podat interpelaci na pana ministra vnitra ČR a ptám se:

1. Jaká je představa o fungování občanských sdružení v požární ochraně z hlediska využití značného potenciálu dobrovolné práce ve prospěch obcí a měst a pro požární ochranu jako takovou? Není tlak na zrušení odborných pracovníků ve Sdružení hasičů neúměrný a předčasný?

2. Pro rok 1991 bylo schváleno v zákonu o rozpočtu České republiky č. 594/90 Sb. pro Sdružení hasičů asi 32 miliónů a z toho byly určeny i některé prostředky na mzdy. K tomu vláda ČR schválila svým usnesením Pravidla o poskytování dotací občanským sdružením. Proč nebylo ze strany MV ČR použito bodu 4, části II. těchto pravidel, když Sdružení o výjimku požádalo a přenesené úkoly v oblasti odborné přípravy velitelů a strojníků Sborů dobrovolných hasičů i preventistů obcí a další za rok 1991 splnilo?

3. Současně se ptám, jaký je záměr pro zajištění činnosti tohoto Sdružení v roce 1992. Sdružení v roce 1991 vyčerpalo všechny vlastní volné zdroje na krytí mezd odborných pracovníků a nemá prostředky ani na činnost. Dochází zde k zřejmým disproporcím z hlediska řádného průběhu rozpočtování a rovnoměrného čerpání prostředků i organizování práce. Proč nebyla stanovena nebo dohodnuta jednoznačně úprava návrhu rozpočtu na rok 1991 a dnes i na rok 1992 tak, aby přenesené úkoly mohly být plněny rovnoměrně a podle potřeb jednotlivých regionů (zemědělství, horské oblasti apod.).

V Praze dne 23. ledna 1992Antonín Chutný v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP