ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

515 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Heřmana Chromého

na předsedu vlády České republiky

Petra Pitharta

ve věci výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR

Předseda vlády České republiky Petr Pithart zaslal odpověď na interpelaci poslance Heřmana Chromého dopisem ze dne 18. prosince 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslance Heřmana Chromého, která zní:

"Vážný pane poslanče, k zajištění odpovědi na Vaši naléhavou interpelaci ve věci výkladu zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR, jsem si vyžádal od všech členů vlády ČR a SR, podání písemné zprávy. Z odpovědí, které jsem obdržel, je zřejmé, že termín 4. 12. 1991 stanovený zákonem k podání žádosti na federální ministerstvo vnitra o vydání osvědčení byl dodržen. Vzhledem k tomu, že nebyl k dispozici přesný výklad, na jaký okruh funkcí se předmětný zákon vztahuje, požádalo ministerstvo práce a sociálních věcí ČR o stanovisko ministerstvo vnitra ČSFR, které však v odpovědi ponechalo výklad zákona o působnosti jednotlivých ministerstev. Některá ministerstva, např. MPSV ČR, MŠMT ČR a MV ČR přistoupila proto k vypracování vlastních metodických pokynů a vrozových formulářů.

Pokud jde o Vámi zmíněný pokyn MŠMT ČR č. 5, byl vydán k zabezpečení jednotného postupu při realizaci zákona č. 451/1991 Sb. a vymezuje v tomto resortu okruh všech funkcí podléhajících lustracím, do nichž jsou pracovníci jmenováni nebo voleni. Do tohoto výčtu je zařazena i funkce ředitele, resp. vedoucího zařízení školního stravování, do níž je tento pracovník podle § 6 odst. 2 zákona ČNR č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, jmenován místně příslušným školským úřadem. Rovněž je sem zařazena i funkce vedoucího vychovatele, pokud se jedná o funkci, do které je pracovník oficiálně jmenován, popř. ustanoven vedoucím organizace. Mezi funkce podléhající lustračním opatřením však nespadá funkce třídního učitele vzhledem k tomu, že do ní není jmenován ani ustanoven.

Na základě zmíněného vyžádání mi všichni členové vlády sdělili okruhy funkcí, na které se zákon vztahuje, jakož i celkový počet dotčených vedoucích pracovníků na ministerstvu i v rámci příslušného resortu. Např. v resortu průmyslu ČR se jedná o 2 080 pracovníků podnikové sféry a 196 pracovníků ministerstva, v resortu financí ČR bylo podáno celkem 1018 žádostí o osvědčení, v resortu práce a sociálních věcí ČR se realizace tohoto zákona dotkne celkem 550 osob, v resortu zdravotnictví ČR 468 osob a v resortu kultury ČR 120 osob. U dalších vedoucích pracovníků řízených organizací nejsou tyto údaje k dispozici. Někteří členové vlády mě současně informovali, že požádali FMV o provedení lustrací rovněž u pracovníků, u nichž je reálný předpoklad jejich jmenování do vedoucích funkcí v nejbližší době.

Ministr spravedlnosti ČR požádal v této souvislosti předsedkyni ČNR, aby podala FMV žádost o vydání uvedeného osvědčení ohledně všech soudců Nejvyššího soudu ČR a soudců krajských a okresních soudů, kteří byli ke dni účinnosti lustračního zákona ve funkci. Předsedové krajských soudů a předseda Městského soudu v Praze požádali ve stanovené lhůtě FMV o vydání osvědčení u všech justičních a notářských čekatelů a dalších pracovníků, na které se zákon vztahuje.

Pokud se týká časové realizace v aparátech ministerstev a řízených resortních organizací, je vycházeno z harmonogramů postupu prací v souladu se zákonem stanovenými lhůtami. Po předání žádostí o osvědčení na FMV k 4. 12. 1991 již další časový postup závisí na práci tohoto ministerstva, které by mělo nejpozději do 60 dnů zaslat občanovi vyjádření a žadateli oznámení o tomto zaslání, tj. nejpozději do 2. 2. 1992. Přitom má občan nejpozději do 3. 3. 1992 30 denní lhůtu k předložení osvědčení zaměstnavateli. Pokud tak neučiní, musí žadatel požádat do 7 dnů FMV o vydání opisu osvědčení, což tuto poslední lhůtu prodlužuje cca do konce března 1992.

Zvýšené finanční náklady spojené s lustrováním pracovníků nelze v současné době vyčíslit. Budou se týkat především administrativního zabezpečení postupu podle cit. zákona.

S pozdravem

V Praze dne 18. prosince 1991Petr Pithart, v.r."

V Praze dne 19. prosince 1991

Dagmar Burešová, v.r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP