ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

513 l

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Josefa Janečka

na vládu České republiky

ve věci bezbariérové výstavby

Ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky Karel Dyba zaslal odpověď na interpelaci poslance Josefa Janečka dopisem ze dne 28. ledna 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky Karla Dyby na interpelaci poslance Josefa Janečka, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 6. února 1992

Dagmar Burešová v.r.

Příloha: 3 listy

Vážený pane poslanče,

předseda vlády České republiky pan JUDr. Petr Pithart mě dopisem ze dne 14. ledna t.r. pověřil odpovědí na Vaši interpelaci ve věci bezbariérové výstavby, kterou jste vznesl na 24. schůzi České národní rady.

Program výstavby bezbariérových bytů a objektů základní občanské vybavenosti byl založen již v roce 1981. Usnesením tehdejší vlády bylo rozhodnuto zajistit v rámci dodavatelské výstavby bytových domů 0,4 % bytů speciálně upravených pro tělesně postižené osoby. Obecné technické požadavky zabezpečující užívání staveb uvedenými osobami byly však vydány vyhláškou bývalé Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj až v roce 1985. Tento časový rozdíl 4 let posunul realizaci programu v praxi.

Úprava dispozičního a stavebního řešení bytů pro invalidní občany si vyžádala i zvýšení rozpočtových nákladů staveb bytových domů /v průměru o cca 15 - 20 tis. Kčs, v současné cenové úrovni je možno odhadnout toto zvýšení na cca 40 - 50 tis. Kčs na průměrný byt/. Dále bylo nutno řešit řadu problémů s výrobou atypických stavebních prvků, zejména v panelových technologiích minimální četnost použití těchto prvků vyvolalo u mnoha staveb nezájem dodavatelů, i když ze strany investorů bytové výstavby /bývalé KNV/ byla zabezpečena nejen potřebná projektová dokumentace, ale i financování těchto staveb.

V roce 1992 je rozsah výstavby bytů omezen rozpočtem ČR podle zákona ČNR č. 579/91. Na dofinancování staveb KBV je možno v tomto roce vydat 8,7 mld. Kčs formou státních dluhopisů. Na podporu výstavby bezbariérových bytů /krytí vícenákladů/ není v rozpočtu ČR počítáno. Uvedené prostředky umožňují pokračovat pouze ve výstavbě a dokončení objektů, které jsou ve vyšších technologických stupních rozestavěnosti a které byly zahrnuty do zvláštního režimu. To znamená, že pokud byla do tohoto režimu zahrnuta výstavba domů s bezbariérovými byty, budou postupně dokončovány. V rámci těchto možností může vláda postupně zabezpečovat plnění programů na výstavbě bezbariérových bytů.

Státní bytová politika, schválená vládou ČR usnesením č. 171/91 a která byla projednána v České národní radě /usnesením č. 333/91/, předpokládá ukončení kategorie komplexní bytové výstavby do konce roku 1993. Tím bude ukončena direktivní funkce státu a současně v souladu s ostatními zákonnými opatřeními budou vytvářeny podmínky pro zavedení tržních vztahů i v oblasti výstavby bytových domů. Přitom vláda předpokládá a bude zabezpečovat v rámci svých opatření i pomoc ze státního rozpočtu do této oblasti. V zásadách se v části F - Státní programy podpory bydlení v odst. 32 uvádí: "Výběrové dotace poskytovat stavebníkům při řešení bezbariérové úpravy bytů, prováděné na základě dohody s okresním úřadem a na níž je uzavřena smlouva o poskytnutí příspěvku. Příspěvek poskytovat na krytí vícenákladů."

Záměr vlády poskytovat ze státního rozpočtu účelové dotace bude postupně realizován vydáním nových nebo novelizací stávajících předpisů. Předpokládá se zpracování koncepce podpory bytové výstavby. Tím by měly být v budoucnu zajištěny potřebné podmínky i pro výstavbu bezbariérových bytů pro invalidní občany a to jak na straně investorů, tak u podnikatelské sféry v oblasti stavební výroby. Rovněž se očekávají podněty obcí a měst při iniciování realizace staveb pro invalidní občany k řešení místních potřeb. Při tom však bude nutno vždy brát do úvahy možnosti státu v rámci jeho rozpočtu.

Ministerstvo pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR se v rámci zabezpečování výzkumných prací zabývá mimo jiné technickými otázkami úprav stávajících panelových sídlišť, kde je současně řešena i možnost odstraňování stávajících architektonických barier. Dokumentaci zpracovala stavební fakulta Českého vysokého učení technického, naše ministerstvo na semináři v prosinci loňského roku s ní seznámilo stavební úřady.

Věřím, že má odpověď na Váš dotaz je vysvětlující a dostačující k objasnění stávající situace.

V Praze 28. ledna 1991Karel Dyba v.r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP