ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

385

INTERPELACE

poslance ČNR Jaromíra Kapusty

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci zásahu speciální jednotky rychlého nasazeni FMV na letišti Ostrava - Mošnov

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Jaromíra Kapusty na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta:

"Dne 2. září 1991 jsem se na místě samém, na letišti Ostrava - Mošnov v okrese Nový Jičín, seznámil se závažnými skutečnostmi po uskutečněném zásahu speciální jednotky rychlého nasazeni FMV v noci z 28. na 29. srpna 1991.

Tato událost byla již dostatečně publikována ve sdělovacích prostředcích. Mezi obyvateli celého státu, především však na severní a severovýchodní Moravě a ve Slezsku, vzbudila velmi silný kritický ohlas.

Při televizní besedě dne 1. 9. 1991 fed. ministr vnitra oznámil, že zásahová jednotka hledala na letišti radioaktivní materiál, před tím bylo prohlášeno, že byly hledány zbraně a drogy.

Podle oficiálního zdůvodnění šlo o akci namířenou na ochranu občanů před nedovolenou manipulací s drogami, zbraněmi nebo dokonce s radioaktivním materiálem, o akci, která směrovala proti trestné činnosti na uvedených úsecích. Bylo tedy povinností odpovědných osob, které k akci daly rozkaz, postupovat nejen podle speciálních norem upravujících nasazení jednotky, ale také podle trestně právních předpisů - podle trestního řádu a trestního zákona.

Mohu dosvědčit z výpovědi personálu letiště Mošnov, že zásahová jednotka zajišťovala především jen osoby služebně dislokované na letišti. Hledání drog, zbraní a radioaktivního materiálu bylo asi okrajovou záležitostí. Logicky to vyplývá i z toho, že přepadová jednotka se pohybovala v lehkém oblečení, obličeje celou dobu zahalené kuklami. Neměla tudíž patřičné oblečení, dozimetrické přístroje, speciální psy - hledače drog apod.

Otřesně zní svědecká výpověď službukonajícího operátora v řídicí věži letiště, který naprosto nepřiměřeným zásahem komanda málem přišel o život. Cituji: "Dne 29. 8. 1991 asi v 0,45 hodin se na schodech řídící věže (TWR) ozvalo silné dupání a kopání do dveří, s křikem otevřete. Já v domnění, že řádí opilí vojáci jsem dveře neotevíral (pozn. - přímo ve služebních povinnostech je uvedeno, dveře řídící místnosti zamykat). Po chvíli se vše trochu uklidnilo, avšak vzápětí se ozvalo několikeré kopnutí do dveří a pak výzva - jménem zákona, vojenská policie, otevřete! Chtěl jsem otevřít, ale ve dveřích nebyla klika (pozn. - klika vypadla po kopancích do dveří), kterou jsem neviděl ani na zemi. Vzal jsem z police klíč a chtěl už téměř vylomené dveře otevřít, když zaznělo vyzvání - odstupte. Udělal jsem úkrok doprava a téměř současně zazněla střelná rána a dveře se rozletěly. Do místnosti skočil muž v kombinéze a s kuklou na hlavě, mířil na mě krátkou střelnou zbraní. Při výstřelu jsem ucítil palčivou bolest na levé straně břicha, za něž jsem se chytil a prohlížel. Maskovaný muž křičel "ruce nad hlavu", a proč jsem neotevřel. Na moji odpověď, že jsem nemohl najít spadlou kliku, odvětil, že je to výmluva. Potom mě střelnou zbraní vystrčil za dveře na chodbu, kde jsem se musel s rukama nad hlavou čelem opřít na zeď" konec citátu.

Dotyčný utrpěl zranění úlomkem zámku a měl velké štěstí, že nedostal plný zásah brokovnici do spodní části břicha. Personál a vojáky pak tato přepadová jednotka držela dlouhé hodiny pod ostře nabitými zbraněmi jako teroristy.

Jen čirou náhodou se na tomto letišti nestal masakr, když asi 300 vojáků z posádky vojenského letiště Mošnov začalo obkličovat řídící věž i s kulometem, s cílem vypudit anonymní útočníky. Ke střetu nedošlo jen proto, že vojenská jednotka byla upozorněna vysokým důstojníkem, že se jedná o akci FMV. Podobným způsobem byla a priori pacifikována snaha jednotky rychlého zásahu z Ostravy.

Na letišti bylo mnoho cestujících včetně cizinců, po zásahu se rozprchlo asi 20 vyhoštěných Vietnamců, přepravovaných ze SRN, do Prahy nemohly být přepraveny dvě nemocné děti na dialýzu.

Ze strany přepadové jednotky byly, dle svědeckých výpovědí personálu letiště, používány neadekvátní, agresivní metody, bylo vyhrožováno fyzickým násilím, bylo údajně počítáno s lidskými ztrátami. Pracovníkům televize Ostrava, kteří natáčeli před letištní halou a okolím letištních budov, byla zabavena kazeta.

Je naprosto evidentní, že v případě události na letišti Mošnov, i kdyby bylo nalezeno, to co bylo hledáno, v demokratické a právní společnosti měly být použity přiměřené metody, tj. protokolární výslechy personálu, byly by slušně prohledány prostory letiště, bylo by jednáno s ředitelem letiště. Nic takového se nestalo. Zásah byl proveden šokujícím způsobem a byl namířen proti civilním zaměstnancům letiště, ozbrojeným složkám - sboru ozbrojené ochrany letiště, referátu letištní a pasové kontroly a vojákům.

Celou záležitost je možno brát i tak, že se zlým úmyslem byla záměrně poškozena prestiž mezinárodního letiště Ostrava právě v den otevření FREE ZONE, za účasti pana premiéra české vlády. Lze se domnívat, že zahraniční partneři budou mít obavy tohoto "teroristického letiště" používat, což se projeví ve špatných ekonomických výsledcích, jak tohoto letiště, tak i přilehlého regionu.

V případě zásahu jednotky rychlého nasazení v Mošnově dne 29. 8. 1991 lze s jistotou hovořit o porušení Charty lidských práv a svobod občana, kdy s postiženými bylo nakládáno jako s ozbrojenými teroristy. Je třeba důrazně odmítnout takové názory, které se po zásahu v Mošnově objevily, že totiž si občané budou muset na podobné zákroky zvyknout.

Přepadením letiště došlo k hrubému narušení provozuschopnosti a bezpečnosti leteckého provozu, kdy řídící věž byla na určitou dobu vyblokována a nemohla plnit své povinnosti, např. při tísňovém volání letadel.

Závěrem žádám o tato vysvětlení: /písemně/

1. Proč ozbrojený zásah útvaru rychlého nasazení FMV a vojenské policie směřoval proti příslušníkům sboru ozbrojené ochrany letiště, referátu letištní a pasové kontroly a vojákům z posádky letiště?

Tímto ozbrojeným přepadem na letišti vznikly značné hmotné a další škody vč. škod provozovatelům letecké činnosti - Vítkovice AIR, ČSA, Cargo Moravia, Aeroflotu. Kdo tuto škodu nahradí?

2. Kdo podával, ověřoval, analyzoval tzv. kvalifikované a věrohodné informace? Komu akce a její výsledek skutečně posloužil a kdo za jejím scénářem stojí?

3. Proč nebyla akce koordinována mezi jednotkami FMV a MV ČR? Celá akce působila značně chaotickým dojmem, jednotka rychlého nasazení zadržovala osoby a v oficiální verzi je tvrzeno, že byly intenzívně hledány drogy nebo zbraně nebo radioaktivní materiál.

4. Proč nebyla řediteli letiště Mošnov podána okamžitě vyčerpávající odpověď z nadřízených míst, tj. ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR a federálního ministerstva dopravy? Je možno mít pochybnosti, zda nadřízené složky o akci vůbec věděly.

Chci věřit, že podobná akce, která byla provedena způsobem ponižující lidskou důstojnost na nevinných lidech, se v našem demokratickém státě už nikdy nebude opakovat! Děkuji.

V Praze dne 12. září 1991 Jaromír Kapusta, v. r."

V Praze dne 16. září 1991

Dagmar Burešová, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP