ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

382 N

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Gerty Mazalové

na ministra zdravotnictví České republiky Martina Bojara

ve věci rekondičních pobytů diabetiků

Ministr zdravotnictví České republiky Martin Bojar zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Gerty Mazalové dopisem ze dne 5. listopadu 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zdravotnictví České republiky Martina Bojara na interpelaci poslankyně Gerty Mazalové, která zní:

"Vážená paní poslankyně, děkuji Vám za Váš zájem o osud početné skupiny pacientů trpících diabetem.

V poslední době je opakovaně MZ ČR kladena otázka jak rekondičních táborů pro diabetiky a možnosti poskytování nemocenských dávek pro jejich účastníky, tak i dalších komplexních opatření.

Vzhledem ke skutečnosti, že problematika rekondičních pobytů spadá do kompetence MPSV ČR, prodiskutovali jsme tento problém se zástupci tohoto úřadu již několikrát. Stanovisko MPSV ČR bylo jednoznačně zamítavé. Prozatím nedošlo v jejich postoji k žádné změně. Obrátil jsem se znovu osobně na náměstka ministra Horálka p. Šmolcnopa se žádostí o vyjádření.

V ČR je poměrně dobře zavedený Diabetologický program, v jehož rámci absolvují nově zjištění diabetici lázeňskou léčbu na předvolání (indikace IV/1x s poskytnutím nemocenských dávek).

Během balneoterapie (Karlovy Vary, Luhačovice - specializované ústavy) absolvují pacienti komplexní léčebně edukační program, včetně psychoterapeutických postupů, během něhož se diabetik dozví vše, co by měl o své nemoci vědět, aby se se svou nemocí naučil žít tak, aby minimálně omezovala kvalitu jeho života. Pravidla a náplň léčebně edukačního pobytu jsou jasně definována. Lázeňská léčba představuje důležitý článek v prevenci a léčbě diabetických komplikací.

Doplnění lázeňské péče rekondičními pobyty je nepochybně velice výhodné pro udržení diabetického režimu pacienta v každém typu onemocnění cukrovkou, tím spíše na počátku onemocnění. Nic zdánlivě nepřekáží tomu, aby rekondiční pobyty se staly organickou součástí léčení cukrovky. Pracovní neschopnost pro rekondiční pobyty však vystavovat nelze, což vyplývá ze stanoviska MPSV ČR. Pro úplnost dodávám i to, že z hlediska účinné prevence by totiž obdobný požadavek na rekondiční pobyty osob ohrožených řadou rizikových faktorů - ICHS, hypertenze - mohly vznést další skupiny zastupující pacienty i jejich příbuzné.

Rekondiční pobyty diabetiků jsou součástí mezinárodního programu CINDY, programu, který se týká prevence neinfekčních chronických nemocí a který byl již před řadou let vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací a doporučen k realizaci ve všech členských státech. Rekondiční pobyty diabetiků jsou rovněž součástí mezinárodního ozdravného programu SZO "zdraví pro všechny do r. 2000".

I když chápeme snahy pořadatelů rekondičních táborů, které se uskutečňují v rekreačních zařízeních, nemůžeme doporučit již dnes vznikající pojišťovně zařazení pobytu v rekondičních táborech do komplexní a jednoznačné, nezbytné péče o pacienty s různými formami diabetu.

Jako přijatelná se nám jeví tedy stávající varianta, kombinující pobyty rekreační, které je možno uskutečňovat právě formou rekondičních táborů pro diabetiky a pobyty léčebné, pro které se nám v současné době jeví stále ještě jako nejvhodnější lázeňská léčba.

Problematikou značně složitou, pracovní neschopností v době rekondičních pobytů a lázeňské péče, se budou muset zabývat v průběhu příštího roku zástupci VZP, MPSV, MZ ČR, organizace sdružující diabetiky a Čs. diabetologické společnosti. Jim také zasílám na vědomí tuto odpověď.

Pověřuji ředitele odboru primární a klinické péče p. dr. Mužíka přípravou jednání o komplexním přístupu k nemocným trpícím diabetem na leden, únor 1992. S přátelským pozdravem

V Praze dne 5. listopadu 1991Martin Bojar, v.r."

V Praze dne 6. listopadu 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP