ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

382 K

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Ladislava Krčmy

na vládu České republiky

ve věci lnářského průmyslu a pěstování lnu

Ministr průmyslu České republiky Jan Vrba zaslal odpověď na interpelaci poslance Ladislava Krčmy dopisem ze dne 31. října 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra průmyslu České republiky Jana Vrby na interpelaci poslance Ladislava Krčmy, která zní:

"Význam lnářského průmyslu je dán jeho exportní schopností i zpracováním jediné domácí textilní suroviny. Pěstování přadných lnů bylo v minulých desetiletích podporováno státními intervencemi zemědělcům.

Tato intervence byla před několika lety nevhodně rozdělena na dvě části, přibližně polovina připadla na dotace pro pěstitele lněných stonků a druhá část byla promítnuta do záporné maloobchodní daně. Zrušení těchto státních podpor a jejich vliv na tuzemský trh hodnotíte ve své interpelaci.

Nutno však připomenout, že nižší kvalita sklízených stonků lnů omezila rozvoj lnářství v České republice z důvodu velkého podílu stonků nižších standartů. Proto sortiment textilií vyráběných ze lnu postrádal vyšší podíl jemnějších tkanin a tím byla limitována efektivnost exportu.

Obtíže v odbytu textilních výrobků řešíme také restrukturalizací výrobně-technické základny s cílem zefektivnit výrobu. Rovněž probíhající privatizační proces, zejména v podnicích prvotního zpracování lnu, vytváří potřebné konkurenční prostředí.

Aby zemědělci měli možnost se vyrovnat s kvalitou roseného stonkového lnu na vlákno, považujeme požadavek na finanční podporu pěstitelům za oprávněný. Tím se přiblíží podmínky našeho lnářství podmínkám ve Francii, Belgii a v dalších zemích západní Evropy. Docílí se zprůhlednění a objektivizace nákladů a cen v celém technologickém řetězci od základního vstupu vyrosených lněných stonků až po finální výrobu. Tak je tomu ve vyspělých západních ekonomikách s lnářskou produkcí, kde je poskytována dotace pěstitelům lnu cca 1000 DM na hektar.

Váš návrh na snížení úroků z úvěru na stonkový len zemědělcům podporujeme. Snížení úroků z úvěru na vlákno a koudel považujeme za vhodné, protože delší doba skladování zvyšuje kvalitu třených materiálů. Zvýhodnění vývozu lnářských výrobků není za dané situace nutné.

Za nejpodstatnější považujeme vytvořit pro pěstitele lnu takové podmínky, které jsou srovnatelné se zeměmi západní Evropy. Tímto bude zabezpečena dobrá kvalita stonkového lnu, která příznivě ovlivní možnost exportu lnářských výrobků.

V Praze dne 31. října 1991 Jan Vrba, v.r."

V Praze dne 5. listopadu 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP