ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

382 G

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Ladislava Krčmy

na ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta

ve věci stavu zemědělské půdy

Ministr zemědělství České republiky Bohumil Kubát zaslal odpověď na interpelaci poslance Ladislava Krčmy dopisem ze dne 31. října 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta na interpelaci poslance Ladislava Krčmy, která zní:

"Od 1. 1. 1992 počítáme v oblasti dotací s rozšířením monitoringu půd z hlediska obsahu cizorodých látek, zejména těžkých kovů. Tento úkol je součástí resortního programu ve smyslu usnesení vlády ČR č. 338/1990 k ozdravění životního prostředí a jeho plnění vyžaduje postupné vybudování samostatné sítě stacionárních bodů pro odběr a rozbory půdních vzorků. Pro nedostatečné finanční zdroje v roce 1991 se tento úkol nepodařilo v požadovaném rozsahu zabezpečit. Požadavky na zřízení uvedeného monitorovacího systému představují zhruba 5 miliónů Kčs.

Je skutečností, že spotřeba vápenatých hnojiv v tomto roce prudce klesla v souvislosti se zhoršenou ekonomickou situací zemědělských podniků. V roce 1990 bylo dodáno do ČR 2 650 tis. tun vápenatých hnojiv: Za 1. pololetí t. r. dosáhla spotřeba vápenatých hnojiv v zemědělství pouze 400 tis. tun. Očekáváme, že letošní konečná spotřeba nedosáhne ani 1/4 loňské skutečnosti.

Vzhledem k tomu, že odstraňování zdrojů znečištění, a to zvláště exhalací, neprobíhá tak rychle jak bychom si přáli, souhlasíme s tím, že je nutné dotovat vápenatá hnojiva především pro jejich výraznou pomoc při snižování kyselosti půd vzniklé vlivem kyselého atmosferického spadu.

Kromě výše uvedeného poutají vápenatá hnojiva těžké kovy v půdě a ty nemohou pronikat do potravinového řetězce. Předpokládáme dotaci ve výši 25% z ceny u vápenců včetně dolomitických. Při současné úrovni cen se počítá s částkou cca 60 mil. Kčs.

Limity těžkých kovů v zelenině u nás vyhlášené jsou velmi přísné, přísnější než např. v některých západních vyspělých zemích. Ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy Zbraslav a Výzkumným ústavem zelinářským v Olomouci se v posledních letech průběžně sledují obsahy těžkých kovů v půdě a v zelenině. Řešení celého problému vidím především v ochraně půdy před vstupy kontaminovanými vyššími obsahy kovů. Jedná se především o kaly z čistíren odpadních vod a některé druhy hnojiv, především fosforečných, takových, které obsahují vyšší obsahy kadmia. Je třeba důsledné kontroly ze strany kontrolních orgánů, aby fosfáty - suroviny na výrobu fosforečných hnojiv obsahovaly co nejmenší množství kadmia. Fosforečná hnojiva dotovat nelze, neboť tato možnost není zahrnuta v dotační politice.

V Praze dne 31. října 1991 Bohumil Kubát, v.r."

V Praze dne 5. listopadu 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP