ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

382 D

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Milady Vorlové

na ministra kultury České republiky Milana Uhdeho

ve věci vývozu hudebních nástrojů do zahraničí

Ministr kultury České republiky Milan Uhde zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Milady Vorlové dopisem ze dne 10. října 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra kultury České republiky Milana Uhdeho na interpelaci poslankyně Milady Vorlové, která zní:

"Vážená paní poslankyně, vzhledem k tomu, že Vaše interpelace ve věci vývozu hudebních nástrojů je svým obsahem velice blízká interpelaci skupiny poslanců ČNR k problematice vývozu kulturních památek, na kterou jsem již odpovídal, mohu Vám přislíbit, že i tento Váš podnět využiji při připravovaném jednání s ministrem zahraničního obchodu ČSFR J. Bakšayem, které se uskuteční okamžitě po jeho návratu z nemocničního léčení. K vlastní otázce možnosti zamezení vývozu hudebních nástrojů uvádím tyto skutečnosti.

Problematiku vývozu hudebních nástrojů lze posuzovat ze dvou hledisek:

a) hudební nástroje, které jsou starožitnostmi nebo předměty muzejní hodnoty

Vývoz těchto předmětů do zahraničí upravuje vyhláška č. 239/1959 o vývozu kulturních památek a předmětů muzejní hodnoty a dále vyhláška č. 15/1980, jíž se uvozuje úmluva o zamezení nedovoleného vývozu památek. K jejich posuzování je zřízena komise pro výkup starožitností MK ČR, která v případě hudebních nástrojů vychází z odborných posudků komise expertů při Muzeu české hudby Národního muzea v Praze. Tato odborná instituce rovněž vydává žadatelům příslušná vyjádření pro celní orgány a dbá na to, aby touto cestou nemohlo dojít k vývozu takových nástrojů, které mají pro náš stát kulturní hodnotu.

Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech prudce stoupl zájem o starožitnosti a předměty muzejní hodnoty a také počet osob a firem, které se zabývají jejich výkupem a prodejem, byly obdobné komise z iniciativy MK ČR zřízeny i ve většině okresů.

Tato opatření částečně omezují vývoz cenných předmětů do zahraničí. Částečně proto, že zamezují pouze legální vývoz. Nezamezují to, aby se cenné předměty dostaly do rukou překupníků, protože státní, popř. obecní muzea či jiné instituce nemají finanční prostředky na nákup předmětů, které zmíněné komise zjistí na legálním trhu. Bohužel je pak jen otázkou času, kdy se tyto předměty dostanou do rukou lidí, kteří najdou cestu, jak realizovat vývoz do zahraničí nelegálně.

Řešení této situace lze vidět pouze v hledání alternativních finančních zdrojů /sponzorování, odpisy z daní apod./, pomocí nichž by se i jiné subjekty podílely na záchraně kulturního dědictví prostřednictvím státních a obecních muzeí i jiných institucí.

b) hudební nástroje, které nejsou starožitnostmi ani předměty muzejní hodnoty

Tyto nástroje jsou dnes předmětem volného trhu a vývozu regulovaného pouze obecnými celními předpisy, kdy lze apelovat pouze na kulturnost a vzdělanost jednotlivců, které jediné mohou zabránit výprodeji hodnot.

Při liberalizaci předpisů v oblasti vývozu a dovozu, která je průvodním jevem přičleňování našeho státu ke státům Evropského společenství, bude zřejmě velice obtížné prosadit v této oblasti jakékoliv striktní omezení.

Vážená paní poslankyně, požádal jsem rovněž své spolupracovníky, aby ověřili, jaké jsou dnes možnosti získání hudebních nástrojů pro žáky uměleckých a hudebních škol. Z našich poznatků vyplývá, že nové nástroje tovární výroby pro žáky základních uměleckých škol jsou až na dílčí výkyvy u některých druhů na trhu vcelku k dispozici. Ceny nástrojů pochopitelně stouply, mimo jiné i pod vlivem zvýšení poptávky zahraničních zákazníků.

Některé umělecké školy mají navíc vytvořeny určité sbírky hudebních nástrojů, které mohou svým žákům půjčovat. l zde však přešly či postupně přecházejí od původně bezplatných zápůjček k vybírání půjčovného a takto získané prostředky používají na doplňování svých sbírek.

Podstatně složitější situace je u vyšších typů uměleckých škol. Kvalitních nástrojů pro vyspělé studenty je opravdu nedostatek. Tento problém samozřejmě není nový, současné ekonomické podmínky jej však výrazně umocnily.

Ministerstvo kultury ČR bude ve své působnosti a ve spolupráci se zainteresovanými orgány a organizacemi usilovat o řešení tohoto nepříznivého stavu. S pozdravem

V Praze dne 10. října 1991 Milan Uhde, v.r."

V Praze dne 14. října 1991

Dagmar Burešová, v.r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP