ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

376

ZÁSADY ZÁKONA ČNR O HOSPODÁŘSKÝCH KOMORÁCH

předložené skupinou poslanců ČNR (Jan Kasal a další)

Zásada č. 1 - Pojem a členství

/1/ K podpoře podnikatelských aktivit, prosazování zájmů a zajišťování potřeb fyzických a právnických osob při podnikání se zřizuje hospodářská komora. Hospodářskou komorou se pro účely tohoto zákona rozumí Hospodářská komora Čech a Moravy a regionální hospodářské komory, které jsou její nedílnou součástí.

/2/ V hospodářské komoře se sdružují tuzemské fyzické a právnické osoby zapsané v podnikovém rejstříku nebo registrované u orgánu příslušného k registraci, které vykonávají podnikatelskou činnost. Členství ostatních fyzických a právnických osob v hospodářské komoře je dobrovolné.

/3/ Členství v hospodářské komoře vzniká osobám uvedeným v odstavci 2 dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Po nabytí účinnosti zákona vzniká členství okamžikem zápisu do podnikového rejstříku nebo registrací u orgánu příslušného k registraci. U ostatních osob se členství nabývá přijetím za člena.

/4/ Členové hospodářské komory uskutečňují svá členská práva v orgánech hospodářské komory. Bližší podrobnosti upravují stanovy.

/5/ Tento zákon se nevztahuje na komory založené podle zvláštních předpisů.

Hospodářská komora vyvíjí činnost, která směřuje k podpoře podnikatelských aktivit, prosazování zájmů a zajišťování potřeb tuzemských fyzických a právnických osob při podnikání. Subjektem členství by měla být Hospodářská komora Čech a Moravy, přičemž členská práva budou vykonávána převážně v regionálních hospodářských komorách.

Členství je ze zákona stanovené jako povinné pro všechny tuzemské fyzické i právnické osoby zapsané v podnikovém rejstříku nebo registrované u orgánu příslušného k registraci. Členství ostatních fyzických a právnických osob je fakultativní.

Tato široká členská základna a princip povinného členství by měly být základním předpokladem k vytvoření nezávislé komory - komory nezávislé na finančních prostředcích z rozpočtu republiky a schopné plnit své poslání jako komory v zemích s tržní ekonomikou. Úkolem hospodářské komory je dosažení konsensu všech podnikatelů členů a jeho uplatňování vůči ostatním subjektům. Na platformě hospodářské komory tak dochází ke konfrontaci a integraci zájmů různých úrovní a kvality za účelem dosažení přiměřeného souladu. Má-li být hospodářská komora platformou ke sjednocení různých zájmů, je nutné, aby její členové měli stejné postavení, bez ohledu na druh vlastnictví, organizační formu (státní podnik, akciová společnost, družstvo, obchodní společnost, soukromí podnikatelé apod.), rozsah a druh činnosti.

Na komory vzniklé podle zvláštních předpisů se tento zákon nevztahuje. Jedná se o činnost advokátů, komerčních právníků, patentových zástupců i lékařů, stomatologů, lékárníků.

Zásada č. 2

Hospodářská komora Čech a Moravy je právnickou osobou. Nezapisuje se do podnikového rejstříku.

Zásada č. 3 - Územní působnost

/1/ Hospodářská komora Čech a Moravy určuje územní působnost regionálních hospodářských komor, které vyvíjejí činnost v územně správních jednotkách.

/2/ Společné zájmy regionálních komor zastupuje Hospodářská komora Čech a Moravy se sídlem v Praze.

Hospodářská komora Čech a Moravy má způsobilost k právům a povinnostem a způsobilost k právním úkonům ve vymezeném rozsahu činnosti, a to od okamžiku jejich vzniku. Hospodářská komora se nezapisuje do podnikového rejstříku.

Sídlem Hospodářské komory Čech a Moravy bude Praha. Tato republiková komora je zastřešujícím stupněm pro celou Českou republiku. Plní úkoly společné pro všechny hospodářské komory a zároveň je partnerem nejvyšších republikových orgánů (vláda ČR, ministerstva aj.). Při takových příležitostech reprezentuje společné zájmy regionálních hospodářských komor. Počítá se s tím, že regionální komory vzniknou ve zvlášť vymezených územních jednotkách zahrnujících v sobě území několika správních okresů.

Zásada č. 4 - Věcná působnost

/1/ V rozsahu samostatné působnosti hospodářská komora zejména

a) prosazuje zájmy svých členů,

b) poskytuje svým členům poradenské služby,

c) zajišťuje odborná stanoviska pro státní orgány v rozsahu své působnosti,

d) organizuje vzdělávací činnost,

e) zabezpečuje propagaci a šíření informací o svých členech pro odbornou i laickou, domácí i zahraniční veřejnost, včetně pořádání výstavních a veletržních akcí a účasti na nich,

f) uplatňuje a hájí zájmy svých členů v zahraničí, zejména tím, že spolupracuje s obdobnými zahraničními institucemi, včetně přímého zastoupení v zahraničí, obstarává a poskytuje komplexní informace o situaci na zahraničních trzích, pomáhá navazovat přímé styky a vytváří smíšené komory,

g)vyjadřuje se k odborné způsobilosti fyzických osob před jejich registrací u orgánu příslušného k registraci v rozsahu stanoveném příslušnými předpisy; tím není dotčena působnost orgánu státní správy k posuzování odborné způsobilosti stanovená zvláštními předpisy,

h) pečuje o ochranu svých členů před nepoctivým obchodním stykem,

i) sleduje zájmy mezi svými členy v jednotlivých oblastech podnikatelské činnosti,

j) vykonává vlastní hospodářské aktivity k řádnému plnění činností svěřených do její působnosti,

k) vydává osvědčení o původu zboží a výrobků.

/2/ V rámci svěřené působnosti hospodářská komora zejména:

a) podílí se na přípravě a projednání obecně závazných předpisů a opatření upravujících hospodářskou činnost,

b) spolupracuje při tvorbě národohospodářských statistik,

c) zřizuje a spravuje zařízení k podpoře podnikatelské činnosti a k prohlubování vzdělanosti v této oblasti,

d) vytváří podmínky pro praktickou výchovu mládeže k povolání a dohlíží na její provádění z hlediska dodržování příslušných předpisů,

e) vystavuje osvědčení o stavu podnikatelských záležitostí a o skutečnostech důležitých v mezinárodním hospodářském styku,

f) zřizuje stálé smírčí orgány k řešení hospodářských sporů mezi svými členy.

Hospodářská komora je institucí zastupující společné zájmy svých členů v zákoně vymezeném rozsahu. K tomuto účelu bude vykonávat různé poradenské informační a vzdělávací služby o podmínkách podnikání v tuzemsku i v zahraničí a bude prosazovat odstraňování všech překážek bránících rozvoji podnikání. V mezích stanovených zákonem je na ni přenesena působnost ze státních orgánů. Například v oblasti výchovy a přípravy mládeže k povolání bude hospodářská komora napomáhat systému stávajících školských zařízení organizováním různých vzdělávacích akcí.

Významnou funkcí smírčích orgánů bude projednávání a urovnávání sporů mezi členy hospodářské komory, které může výrazně ulehčit pracovně přetíženým orgánům hospodářské arbitráže a v budoucnu i obchodním soudům.

Zásada č. 5

/1/ Hospodářská komora spolupracuje se státními orgány a navzájem si poskytují informace potřebné k plnění svých úkolů.

/2/ Státní orgány projednávají s Hospodářskou komorou Čech a Moravy návrhy obecně závazných předpisů a opatření upravujících hospodářskou činnost.

/3/ Věci, tvořící předmět ochrany státního, hospodářského nebo služebního tajemství, nejsou ustanovením odstavce 1 dotčeny.

Předpokladem řádného fungování hospodářských komor je jejich úzká spolupráce se státními orgány, vzájemná součinnost a poskytování informací. Tvorba a změna obecně závazných předpisů, ovlivňujících podnikatelskou aktivitu v hospodářské sféře, vyžadují zajištění součinnosti hospodářských komor. V návaznosti na současné legislativní postupy je proto třeba pro státní orgány, které tyto předpisy připravují, stanovit povinnost projednat návrhy těchto předpisů s Hospodářskou komorou Čech a Moravy.

Zásada č. 6

/1/ Hospodářská komora zřizuje následující orgány:

a) valná hromada

b) představenstvo

c) prezident a viceprezident

d) dozorčí rada

Další orgány mohou být zřízeny hospodářskou komorou v souladu se stanovami.

/2/ Činnost hospodářské komory zajišťuje úřad hospodářské komory.

Zásada č. 7

/1/ Valná hromada je nejvyšším orgánem hospodářské komory. Tvoří ji členové komory delegovaní v souladu s volebním řádem.

/2/ Valná hromada zejména:

a) přijímá a mění stanovy, volební a jednací řád hospodářské komory, není-li stanoveno jinak,

b) stanoví hlavní úkoly hospodářské komory, výši členských příspěvků a roční rozpočet,

c) volí a odvolává členy představenstva, prezidenta, viceprezidenty a dozorčí radu,

d) schvaluje roční účetní uzávěrku a zprávu představenstva o činnosti a hospodaření hospodářské komory.

/3/ Valnou hromadu svolává představenstvo nejméně jedenkrát ročně.

Zásada č. 8

/1/ Představenstvo je nejvyšším orgánem hospodářské komory v době mezi zasedáními valné hromady.

/2/ Představenstvo rozhoduje o základních otázkách, které tento zákon, stanovy nebo usnesení valné hromady nesvěřují jinému orgánu hospodářské komory nebo jejímu úřadu, zejména:

a) projednává podklady pro jednání valné hromady a zajišťuje realizaci jejích usnesení,

b) volí a odvolává generálního tajemníka hospodářské komory,

c) rozhoduje o přijetí za člena a o vyloučení člena, jde-li o případ dobrovolného členství.

/3/ Představenstvo svolává prezident hospodářské komory nejméně třikrát ročně.

/4/ Členům představenstva přísluší po dobu výkonu jejich funkce právo používat označení rada komory.

Zásada č. 9

/1/ Prezident stojí v čele představenstva a dohlíží na činnost úřadu hospodářské komory a vykonává další činnosti. které mu stanoví zákon, stanovy, jednací řád, usnesení valné hromady nebo představenstvo hospodářské komory.

/2/ V době nepřítomnosti zastupuje prezidenta v plném rozsahu pověřený viceprezident.

Zásada č. 10

/1/ Dozorčí rada je vrcholným kontrolním orgánem hospodářské komory.

/2/ Dozorčí rada kontroluje činnost hospodářské komory v souladu se stanovami hospodářské komory a s usneseními valné hromady.

Zásada č. 11

/1/ Do orgánu hospodářské komory s výjimkou valné hromady jsou voleni členové hospodářské komory na dobu nepřesahující pět let. Opětovná volba není vyloučena.

/2/ Orgány hospodářské komory jsou voleny jejími členy na základě všeobecného, rovného a tajného volebního práva podle zásad poměrného zastoupení. Podrobnosti o způsobu volby, dělbě kompetence mezi orgány hospodářské komory, délce funkčního období a počtu členů orgánu upraví stanovy hospodářské komory a její volební řád.

/3/ Způsob jednání orgánů uvedených v zásadě 6 odstavci 1 upraví jednací řády vydané v souladu se stanovami.

/4/ Činnost v orgánech hospodářské komory je čestná. Tím však není dotčeno právo na náhradu nákladů účelně vynaložených v souvislosti s výkonem funkcí v těchto orgánech.

Zákon stanoví pouze minimální požadavky na vnitřní strukturu a vytváření orgánů hospodářských komor. Vychází z toho, že další podrobnosti budou samosprávně upraveny ve stanovách, volebních a jednacích řádech hospodářských komor tak, aby co nejlépe vyhovovaly potřebám jejich členů. Nejvyšším orgánem, který má rozhodovat o základních otázkách, je valná hromada složená ze zástupců volených ze členů komory. V mezidobí zasedání nejvyššího orgánu bude jeho funkce plnit představenstvo. Orgány hospodářské komory jsou voleny z řad členské základny na čestné bázi.

Zásada č. 12 - Odborné sekce

/1/ Hospodářská komora vytváří jednotlivé odborné sekce. Bližší podrobnosti pro vytváření a činnost sekcí upraví stanovy.

Hospodářská komora se člení do odborných sekcí. Stanovy hospodářské komory upraví bližší podmínky pro vytváření a činnost sekcí, včetně pravidel o zařazení členů do sekcí.

Zásada č. 13 - Podnikatelské svazy a sdružení

Podnikatelské svazy a sdružení spolupracují s hospodářskou komorou na základě dohod a v souladu se stanovami.

V rámci hospodářské komory mohou působit podnikatelské svazy a sdružení, které s ní spolupracují na základě vzájemných dohod.

Zásada č. 14 - Úřad hospodářské komory

/1/ Výkon všech koncepčních, operativních, finančních a běžných záležitostí spadajících do samostatného i svěřeného rozsahu působnosti hospodářské komory provádí úřad hospodářské komory (dále jen "úřad komory"), který se zřizuje při každé hospodářské komoře.

/2/ Úřad komory přísluší zejména:

a) vedení administrativy a zajišťování běžného chodu hospodářské komory,

b) příprava podkladů pro jednání orgánů hospodářské komory,

c) vedení seznamu členů hospodářské komory,

d) vystavování osvědčení o důležitých skutečnostech (zásada 4, odstavec 3, písm. e) tohoto zákona,

e) vedení ostatních záležitostí hospodářské správy.

/3/ Činnost úřadu komory řídí generální tajemník, který je pracovníkem hospodářské komory s právem účasti na jednání jejích orgánů.

/4/ Bližší podrobnosti o působnosti a činnosti úřadu komory a generálního tajemníka upravují stanovy.

Hospodářská komora zaměstnává k plnění běžných operativních a administrativních záležitostí nevolené pracovníky. V čele úřadu hospodářské komory, který se zřizuje při každé hospodářské komoře, stojí generální tajemník. Při stanovení dalších podmínek fungování tohoto úřadu odkazuje zákon na stanovy. Důležitou zásadou by pak mělo být, že zaměstnanci komory nesmí být podnikateli nebo subjekty přímo zainteresovanými na hospodářské činnosti, kterou komora zastupuje.

Zásada č. 15 - Finanční hospodaření

/1/ Každý člen hospodářské komory je povinen platit členské příspěvky, které jsou nákladovou položkou na jeho činnost.

/2/ Valná hromada stanoví druh, splatnost a výši členských příspěvků, popřípadě způsob jejich stanovení.

Zásada č. 16

/1/ Hospodářská komora hospodaří s členskými příspěvky svých členů a jinými zdroji na základě ročního rozpočtu.

/2/ Rozpočet hospodářské komory a roční účetní uzávěrku schvaluje každoročně představenstvo.

/3/ Bližší zásady pro sestavování rozpočtu, schvalování roční účetní uzávěrky a hospodaření s prostředky hospodářské komory schvaluje valná hromada na návrh představenstva.

Příjmy hospodářské komory tvoří členské příspěvky, které jsou nákladovou položkou podnikatelské činnosti jejich členů a jiné příjmy jako např. dotace, dary a příjmy z vlastní činnosti. Výše stanovení členských příspěvků by měla být upravena v pravomoci valné hromady se zřetelem k diferencovaným podmínkám příslušných území a především se zřetelem k právní formě, rozsahu a oboru činnosti členů tak, aby pokrývala potřeby hospodářské komory.

Rozpočet a roční účetní uzávěrku hospodářské komory schvaluje představenstvo na základě pravidel schválených valnou hromadou.

Zásada č. 17 - Ustanovení přechodná a závěrečná

/1/ Představenstvo a dozorčí rada Hospodářské komory Čech a Moravy budou ustaveny ze zástupců podnikatelských svazů a sdružení zastoupených v Koordinační radě podnikatelských svazů a sdružení České republiky. Jejich funkční období je omezeno do doby zvolení těchto orgánů ustavující valnou hromadou, nejpozději do 6 měsíců od nabytí účinnosti tohoto zákona.

/2/ Prozatímní stanovy, volební řád, jednací řád, zásady hospodaření a rozpočet hospodářské komory Čech a Moravy vypracuje představenstvo ustavené podle odstavce 1. Toto představenstvo stanoví zároveň zásady činnosti a hospodaření Hospodářské komory Čech a Moravy do doby konání ustavující valné hromady.

Toto ustanovení má přechodný charakter s cílem vytvořit pracovní představenstvo a dozorčí radu, jejichž úkolem bude vypracovat návrhy vnitřních norem hospodářské komory a připravit volby všech jejich orgánů.

V Praze dne 29. srpna 1991

Jan Kasal v.r.Stanislav Bělehrádek v.r.
Josef Bezděk v.r.Miloslav Výborný v.r.
Antonín Procházka v.r.Ivo Svoboda v.r.
Karel Ledvinka v.r.František Nerad v.r.
Julius Jančáry v.r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP