ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

353 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Josefa Ježka

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci rozdělení finančních prostředků na posílení Investiční činnosti v severočeské pánevní oblasti a na Sokolovsku.

Předseda vlády České republiky Petr Pithart odpověděl poslanci Josefu Ježkovi na jeho interpelaci dopisem ze dne 31. července 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na naléhavou interpelaci poslance Josefa Ježka, která zní:

"Vážený pane poslanče, v úvodu odpovědi na Vaši interpelaci z 21. schůze ČNR ve věci rozdělení finančních prostředků na posílení investiční činnosti v severočeské pánevní oblasti a na Sokolovsku musím zdůraznit, že částku 150 mil. Kčs nelze ztotožňovat s tzv. ekologickou miliardou. Tato částka byla vládou uvolněna jako další finanční zdroj určený na ekologické investice nejenom pro severočeské pánevní oblasti, ale i pro Sokolovsko. Kromě toho vláda stanovila, že o konkrétním rozdělení 150 mil. Kčs v pánevních okresech a na Sokolovsku na jednotlivé akce bude rozhodnuto na základě dohody přednostů zúčastněných okresních úřadů, starostů měst a obcí, ekologických iniciativ a zástupců odborových svazů.

Výše uvedený postup byl zvolen proto, aby prostředky dané do regionu k posílení ekologických investic byly využity co nejefektivněji, a tedy rozděleny těmi, kteří mají nejlepší znalosti o konkrétních podmínkách a potřebách. Direktivní rozhodování totiž vždy přinášelo nespokojenost. V žádném případě tudíž nebylo úmyslem vlády zbavit se odpovědnosti, jak by se dalo z interpelace dovodit.

O seriózním přístupu vlády České republiky k rozdělení předmětné částky svědčí i ta skutečnost, že právě z iniciativy mého zmocněnce pana ing. René Pisingera (v dohodě s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem financí) byl zpracován základní návrh na rozdělení uvolněných prostředků, který byl na jednání zainteresovaných přednostů okresních úřadů dne 9. 7. 1991 projednán a schválen. Současně bylo dohodnuto, že přednostové okresních úřadů po projednání s obcemi předají do 15. srpna 1991 seznam konkrétních ekologických staveb, které budou hrazeny z vyčleněných finančních prostředků. Tento seznam bude předložen k odsouhlasení ministerstvu životního prostředí a po odsouhlasení ministerstvo financí neprodleně zabezpečí poskytnutí dotací.

O této dohodě dne 11. 7. 1991 informoval osobně můj zmocněnec radu "Regionálního fondu měst a obcí Severočeské pánevní oblasti pro ozdravění životního prostředí", přičemž k závěrům přijatým přednosty okresních úřadů nebyly vzneseny připomínky.

Z výše uvedeného tudíž vyplývá, že všem zúčastněným je jasné, jakým způsobem budou prostředky rozděleny a kdo o nich rozhodne. Jsem přesvědčen, že vládou zvolený přístup je správný a zajistí objektivní vynaložení finančních prostředků ze státního rozpočtu.

Pokud se týká dotazu, který se týká konsistentní regionální politiky vlády uvádím, že vláda se touto problematikou soustavně zabývá. Kromě již projednaných materiálů (např. Zásady regionální politiky v České republice, Návrh postupu při obnově a rozvoji pohraničních oblastí České republiky v roce 1991), bude vláda ještě v tomto roce projednávat zejména:

Základní problémy hospodářského a sociálního rozvoje jednotlivých územních celků a vymezení priorit regionální politiky (předložení do vlády v říjnu),

Program podpory vybraných pohraničních oblastí od roku 1992 (předložení do vlády v listopadu). S pozdravem

V Praze dne 31. července 1991 Petr Pithart, v.r."

V Praze dne 30. srpna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP