ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

350

Naléhavá interpelace

poslance Eduarda Vacka

na vládu České republiky

ve věci postoje zdravotníků k potřebám obviněných a odsouzených

Česká národní rada se na 21. schůzi zabývala z podnětu komise pro vězeňství nouzovou situací v pavilonu 17 léčebného komplexu Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Tato situace již byla předmětem ústní interpelace poslance Eduarda Vacka na 20. schůzi České národní rady (tisk 336), adresované ministru zdravotnictví Martinu Bojarovi.

Česká národní rada na své 21. schůzi v souladu s ustanovením § 89, odst. 2 zákona č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, prohlásila tuto interpelaci za naléhavou. Pro úplnost se připomíná text interpelace, který zní:

"Vážený pane ministře, členové komise pro vězeňství ČNR jsou znepokojeni opakovanými postoji zdravotníků k potřebám obviněných a odsouzených, vyplývajících z jejich oprávněných nároků na zdravotní péči. Tyto nároky vyplývají mimo jiné i z Evropských vězeňských pravidel schválených Radou Evropy, v nichž je pod bodem Lékařská péče výslovně řečeno: "Lékařská péče by měla být organizována v úzké souvislosti se všeobecnou zdravotnickou správou na úrovni obce nebo státu. Pokud vězeň onemocní a má zapotřebí specializovaných lékařských služeb, je třeba zajistit jeho převoz do specializovaných zařízení nebo do civilních nemocnic."

Zprávy, které získává vězeňská komise přímo v jednotlivých útvarech nápravně výchovných ústavů nebo od zdravotní služby ředitelství Sboru nápravné výchovy, průkazně naznačují negativní postoje zdravotního personálu k potřebám části populace, která je ve věznicích z důvodů zajištění podle § 67 nebo § 381 tr. řádu nebo ve výkonu trestu. Neochota poskytnout rychlou zdravotní a lékařskou pomoc vyústila v posledních měsících do tragédií, které si vyžádaly tři lidské životy. Jedná se o obviněného Karla Vlastimila, narozeného 25. 9. 1955, odsouzeného Romana Smita, narozeného 3. 11. 1967 a obviněného Bartoloměje Holuba, narozeného 26. 4. 1947.

U posledně jmenovaného byla třikrát vyrozuměna pohotovostní lékařská služba v Ostrově nad Ohří, která se dostavila až za 72 minut. Těmito uvedenými případy se zabývá v současné době prokuratura.

Značné problémy však vězeňská správa pociťuje téměř na všech úsecích, které se dotýkají spolupráce s Vaším resortem. Příkladem je silné vytěsňování nevybíravými prostředky léčených osob s duševními poruchami psychopatické povahy z pavilonu č. 17 v areálu Bohnice. Jeho provozní nezbytnost a nezastupitelnost chápou shodně orgány činné v trestním řízení, generální prokuratura, ministerstvo vnitra ČR i zdravotnická služba Sboru nápravné výchovy. Proti společenským zájmům však stojí názor ředitele PL Bohnice dr. Bašného, který neústupně odmítá i provozní opravy tohoto pavilonu silami nápravně výchovného ústavu. V důsledku těchto málo etických postojů se teplota v místnostech, kde byli hospitalizováni pacienti, pohybovala v lednu blízko mrazu, což přineslo onemocnění řady pacientů. Smyslem této "války" bylo snížit kapacitu pavilonu č. 17. Toto také MUDr. Bašný provedl, když snížil stav lůžek z bývalých 60 na 22 s tím, že je nutné dodržet hygienickou normu. Toto opatření vedlo k tomu, že není možno přijímat průběžně pacienty na léčení ani na zkoumání duševního stavu a musel být proto zřízen pořadník čekatelů na hospitalizaci. Cílem ředitele MUDr. Bašného je úplné vyřazení pavilonu č. 17 pro účely zvláštního oddělení ministerstva spravedlnosti České republiky, patrně jakýmikoli metodami.

V nedávno minulých dnech byla sepsána dohoda mezi ministerstvem spravedlnosti ČR a ministerstvem zdravotnictví ČR o výkonu zdravotnické služby poskytované odsouzeným a obviněným. Bez ohledu na zamýšlenou výstavbu nového specializovaného pavilonu, který má zahájit svou činnost podle předpokladů od 1. ledna 1994, je nutné zajistit, aby pavilon č. 17 mohl poskytovat své služby ve své plné kapacitě. Z toho důvodu je nutné provést nezbytné rekonstrukce navržené dopisem z 5. září 1990 MUDr. Bašnému ředitelem Sboru nápravné výchovy č. 2 pplk. Jaroslavem Smítkem.

V této souvislosti je však třeba opětovně uvážit mimořádnou konstrukční vhodnost pavilonu č. 17 pro potřeby sboru nápravné výchovy jako objektu pro trvalé užívání."

Komise pro vězeňství ČNR žádá vládu České republiky, aby

1) příslušná ministerstva ve vzájemné součinnosti odstranila nouzový stav pavilonu 17 v PL Bohnice a obnovila jeho provoz v plné lůžkové kapacitě do 30. září 1991,

2) příslušná ministerstva vypracovala meziresortní dohodu, která bude řešit personální, ekonomické a materiální zabezpečení pavilonu s perspektivou dlouhodobého užívání pro potřeby vězeňství.

V Praze 10. července 1991 Eduard Vacek, v.r."

V Praze 10. července 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP