ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

341

INTERPELACE

poslance ČNR Kamila Procházky

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci pomoci ministru zdravotnictví České republiky

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Kamila Procházky na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta:

"Využívám svého práva, daného mi jednacím řádem ČNR a obracím se na Vás, pane předsedo vlády, s interpelací ve věci investiční výstavby v sektoru zdravotnictví.

Moje otázka by měla znít vlastně takto: Jaké je postavení ministra zdravotnictví na jeho vlastním ministerstvu?

Každoroční nárůst onkologických onemocnění na celém světě, v našem státě zvlášť, nelineární růst onemocnění, vykazovaný v Jihomoravském kraji, představující 20 % onemocnění v celém státě a zejména v městě Brně, vykazujícím onemocnění o 30 % nad celostátním průměrem, donutil řadu pracovníků Výzkumného ústavu klinické a experimentální onkologie v Brně, využít poznatků při rozpoznání maligního onemocnění v prekancerózním stádiu, kdy lze docílit 70 - 85 % úspěšnost v terapii, a více jak 50 % těchto pacientů vrátit do plného života v zaměstnání. Vyžaduje to ovšem znalost o tomto onemocnění, tedy vlastně podrobení populace příslušnému vyšetření. To lze jedině vybudováním diagnostickoonkologického centra a logicky tam, kde už takové odborné pracoviště je.

Vznikl tedy projekt dostavby onkologického centra, jeho diagnostického pavilónu, jehož hlavním významem je vrátit zejména mladé lidi do života, manželky k mužům, matky k dětem.

Až potud jsou všichni, kdož se s tímto tématem seznámili, za jedno: jde o nejvýš potřebný, reálný, humánní projekt. Potřebuje minimum - 3 roky po sobě cca 100 mil. Kčs (minimum z hlediska společnosti).

Tady při realizaci tohoto projektu začínají intriky.

Pan ministr zdravotnictví se na jaře zúčastnil schůzky s příslušnými odborníky VÚKEO, přislíbil řešení problému zařazením stavby do seznamu staveb ministerstva zdravotnictví pro léta 1992 a další, ale po návratu na své pracoviště reaguje jinak.

Řešení se prodlužuje - odsouvá až na květen t. r., a to k náměstkovi ministra. Jednání tam proběhlo a v závěrečném textu o jednání se jasně praví: ministerstvo zdravotnictví ČR dne 15. 5. 1991 uplatní u ministerstva financí ČR, že profinancování stavby v roce 1992 v objemu 90 - 130 mil. Kčs, atd.... do 31. 5. 1991 sdělí stanovisko řediteli VÚKEO a poslanci K. Procházkovi.

Ale ani pan náměstek svému oddělení neporoučí. V odpovědi, ke které se zavázal, uvádí fakta, která zřejmě nejsou pravdivá, a kde ministerstvo zdravotnictví vlastně žádný požadavek na financování stavby u MF neuplatňuje. Hraje se zřejmě hra, že požadavky z resortu musejí být uplatněny do 30. 6. 1991.

Opět, a to zcela zbytečně, pro administrativní svéhlavost budou umírat lidé, kteří mohli být zachráněni.

Musím kvalifikovat takovéto počínání, jako počínání pro společnost mimořádně nebezpečné a jeho nápravu vidím jen v řešení personálních problémů.

Prosím Vás proto, pane předsedo vlády, abyste svému panu ministru zdravotnictví v řešení těchto otázek pomohl.

V Praze 20. června 1991 Kamil Procházka, v.r."

V Praze dne 27. června 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP