ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

340

INTERPELACE

poslanců ČNR Milana Tatára, Zdeňka Gužiho,

Dezidera Baloga, Indřeje Giňi, Karla Holomka a Ladislava Bodyho

na ministra vnitra České republiky

Tomáše Sokola

ve věci přijetí účinných opatření k zajištění bezpečnosti

a ochrany zdraví občanů romské národnosti

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslanců ČNR Milana Tatára, Zdenka Gužiho, Dezidera Baloga, Ondřeje Giňi, Karla Holomka a Ladislava Bodyho na ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola:

"Na základě pověření svých voličů vznášíme interpelaci na ministra vnitra České republiky T. Sokola se žádostí, aby vláda České republiky přijala účinná opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví občanů romské národnosti, žijících v České republice. V současné době se opět množí případy, kdy občané romské národnosti jsou bez příčiny surově fyzicky napadáni a lynčováni, jež v některých případech končí smrtí (viz Klatovy), nebo těžkým zraněním a hospitalizací (případy můžeme dokladovat). Útočníky jsou ve většině případů zejména tzv. skinheads, se zjevně rasistickou a fašistickou ideologií, které podporují někteří politici a jsou tolerováni dokonce příslušníky policie. Na tento jev byla vláda upozorněna již v roce 1990 politickou stranou ROI (viz příloha) a doposud se nic nezměnilo, ba naopak, dochází k eskalaci rasových nálad.

Proto důrazně žádáme o zajištění práva na bezpečnost, ochranu života a zdraví pro občany romské národnosti, jež jsou jim zaručeny Ústavou ČSFR a Listinou lidských práv. Romští občané jsou neustálým napadáním a zastrašováním silně pobouřeni a mají důvodnou obavu o své životy a bezpečnost svých dětí. Navíc ztrácejí důvěru v demokratický vývoj v tomto státě a dovolání se spravedlnosti u vládních orgánů.

Zoufalá situace nás nutí upozornit na to, nebude-li romským občanům poskytnuta a zaručena účinná ochrana naším státem a jestliže nebudou přijmuta patřičná opatření proti různým fašistickým a rasistickým skupinám, budeme nuceni obrátit se na mezinárodní instituce a veřejnost, požádat o ochranu a o mezinárodně-právní sankce vůči rasistickým praktikám, trpěných naším státem a vládou.

Tento postup bychom považovali, vzhledem k nedávnému vstupu ČSFR do Rady Evropy a přijetí Listiny lidských práv, za řešení v krajní nouzi, a proto doufáme a věříme, že vláda České republiky a Česká národní rada přijmou účinná rozhodnutí a my nebudeme nuceni tento krok podniknout.

Za občany romské národnosti sdružené organizace:

Hnutí angažovaných Romů, Romská asociace mládeže a dětí v ČR, Sdružení romských autorů, Sdružení romských souborů, Sdružení romských žen, Křesťansko-demokratické sdružení Romů, Sdružení Olašských Romů, Kulturní jednota - Plzeň, Demokratický svaz Romů, Liga romské inteligence, Romská aktivita mládeže, Kulturní svaz SR, Demokratický svaz Romů SR, ROI romská občanská iniciativa Slovenské republiky, Sociálně-demokratická strana - Romů SR, Unie romské mládeže SR, ROI ČSFR.

V Praze dne 19. června 1991

Milan Tatár, v. r.
Zdeněk Guži, v. r.
Dezider Balog, v. r.
Ondřej Giňa, v. r.
Karel Holomek, v. r.
Ladislav Body, v. r."

V Praze dne 26. června 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP