ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

338

INTERPELACE

poslance ČNR Františka Kačenky

na vládu České republiky

ve věci zabezpečení topné sezóny 1991 - 1992 předzásobením pevnými palivy

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Františka Kačenky na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta:

"Vážený pane předsedo vlády, v uplynulé topné sezóně jsme byli svědky, jak v důsledku nedostatečných zásob pevných paliv nastaly v některých okresech vážné výkyvy v zásobování spotřebitelů a následné problémy s vytápěním bytů i jiných objektů, které vyvrcholily tzv. "uhelnými prázdninami" na školách. Obdobná situace může nastat i v topné sezóně 1991 - 1992, jestliže nebude umožněno Uhelným skladům nebo jiným organizacím vytvořit přes letní období dostatečné zásoby paliva. Hlavním důvodem, pro který toto není zatím možné, aniž by se organizace samy nedostaly do platební neschopnosti, je vysoký úvěr, který SBČS poskytuje na nákup zboží a vytváření zásob.

Do roku 1989 byly Uhelným skladům zásoby úvěrovány SBČS ve výši 1 - 3 % a palivo stálo od 18,- do 25,50 Kčs. V současné době je koks a uhlí už dvojnásobně dražší, úroky SBČS 22,5 % a vyšší, avšak poskytovaný rabat na prodej paliva je stále stejný. Zvýšená úroková sazba se zatím výrazněji v hospodaření Uhelných skladů neprojevila, protože v důsledku delší a tužší zimy a očekávaného zvýšení cen mělo palivo rychlou obrátku a podniky byly schopné dodávky z uhelných revírů rychle zaplatit.

Od 1. 5. 1991, tj. po provedené úpravě cen paliv směrem nahoru, je prodej tržním i mimotržním odběratelům minimální. Dlouhodobá praxe byla taková, že řada odběratelů paliv (podniky, organizace bytového hospodářství, školy apod.) si, pokud proto měla vhodné skladovací podmínky, vytvářela zásoby na zimu sama. Následkem platební neschopnosti nebo z důvodu nedostatku finančních prostředků tomu tak nyní není. Odběratelé nákupy paliv odsouvají na pozdější dobu. To znamená, že po zahájení topné sezóny se podstatně zvýší poptávka po pravidelných dodávkách paliva, kterou nebude možné z přepravních a jiných důvodů uspokojit.

Z uvedených důvodů žádám, aby mi bylo sděleno, jaká opatření vláda ČR připravuje k plynulému zásobování pevnými palivy pro topnou sezónu 1991 - 1992; např., zda se uvažuje s vytvořením republikových zásob z vytěženého paliva přímo na dolech, nebo bude-li Uhelným skladům (jiným organizacím zabývajících se prodejem paliva) snížena úroková sazba, a tím umožněno vytvářet zásoby co nejblíže odběratelům.

Nový Jičín 12. června 1991 František Kačenka, v.r."

V Praze dne 26. června 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP