ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

336 G

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců ČNR Kamila Procházky, Jaroslava Cabala, Jaroslava Kelnara a Jaromíra Stibice

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci nežádoucího vývoje zemědělské prvovýroby

Ministr zemědělství České republiky Bohumil Kubát odpověděl poslancům ČNR Kamilu Procházkovi, Jaroslavu Cabalovi, Jaroslavu Kelnarovi a Jaromíru Stibicovi na jejich interpelaci dopisem ze dne 2. 8. 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zemědělství České republiky Bohumila Kubáta na interpelaci poslanců Kamila Procházky, Jaroslava Cabala, Jaroslava Kelnara a Jaromíra Stibice, která zní:

"Kritická situace v zemědělství, o níž hovoříte ve své interpelaci, souvisí do značné míry se současnými odbytovými potížemi, jejichž finanční dopad je prohlubován řetězovou platební neschopností, růstem cen vstupů do zemědělství i úhradou řádově vyšších finančních nákladů - úroků z úvěrů, dislokačních poplatků, nájemného apod.

Možnosti zemědělství promítnout tyto vyšší náklady do cen svých výrobků, jsou velmi omezené a v každém případě podmíněné reakcí na trhu potravin. A zde je další nevýhodou zemědělství, že až na výjimky stojí mezi ním a trhem potravin až tři mezičlánky (např. u obilí nákup - mlýny - pekárny), jejichž reakce na požadavky trhu (ceny výrobků konečného užití) se vesměs promítá do tlaku na snižování cen zemědělských výrobků. Současné přebytky masa, mléka i obilí tento tlak neustále zvyšují.

Jediným řešením proto je vytvoření rovnovážné situace na trhu s těmito výrobky.

K tomu jednoznačně směřovalo jednání zástupců tří vlád v Židlochovicích 29. 6. 1991. Společně jsme o tom hovořili i na jednání u pana premiéra Pitharta 9. 7. t. r.

Konkrétní podobu jednotlivým opatřením k zajištění rovnovážného trhu dalo jednání zástupců vlád o situaci v zemědělství dne 17. 7. 1991 na FMH. Vedle vzniku federálního fondu tržní regulace a koordinace čerpání prostředků tržní regulace v republikách je zásadní vyhlášení garantovaných cen u potravinářského obilí a jatečného skotu. Významné je i řešení úvěrování nákupu zemědělských produktů ze sklizně 1991, na jehož prosazení jste se podílel, a které je současně i ilustrací toho, jak se logické a zdánlivě jednoduché opatření složitě prosazuje do praxe.

V současné době se závěry všech těchto jednání promítají do konkrétních výměrů, zabezpečuje se jejich fungování. Je však nezbytné počítat s tím, že postupné vyrovnávání úrovně nabídky a poptávky je výsledkem složitého procesu restrukturalizace, který lze časovat u rostlinných výrobků na 1 - 2 roky a v chovu skotu na 2 - 3 roky. Do vytvoření rovnovážného stavu na trhu jsou nutné intervenční zásahy státu spočívající v realizaci intervenčních nákupů k likvidaci přebytků vývozem.

Přitom musí vzrůstat váha takových institucí, jako jsou agrární komory a agrární unie, komoditní agrární burzy (návrh zákona je připraven k předložení do ČNR) a v neposlední řadě musí být realizována integrace zemědělské prvovýroby se zpracovatelským průmyslem v procesu velké privatizace podle současných záměrů MZe ČR.

Pokud se týká bartrového obchodu s RSFSR, jehož základní protokol byl MZe ČR podepsán již 28. 5. 1991 po jednání delegací ČSFR a RSFSR a jehož položky byly odsouhlaseny, včetně cen na jednání v Moskvě ve dnech 1. - 6. 7. 1991, nemá dosud podobu konkrétních kontraktů. Nabídky čs. subjektů na účast při vývozu zemědělských a potravinářských výrobků se soustřeďují v Transaktě a na MZe ČR, zatím však nelze dát zájemcům konkrétní odpověď o zařazení do bartrového obchodu.

Domnívám se, vážený pane poslanče, že v této souvislosti byl na místě Váš podnět na ustavení zmocněnce vlády ČR pro vývoz potravinářských a zemědělských výrobků, který byl realizován v usnesení vlády ČR č. 264 z 22. 7. 1991.

V souvislosti s úpravou státního rozpočtu ČR jsem požádal o zvýšení prostředků na regulaci trhu a na finanční zajištění nejnaléhavějších potřeb u zdrojů pitné vody. Výsledné rozdělení částky 13 mld Kčs, jak je v novele zákona ČNR o státním rozpočtu na rok 1991 26. 6. 1991 schválil i národohospodářský výbor ČNR, však vyřešila jiné naléhavé potřeby, zejména v nevýrobní sféře. Resortu zemědělství byly zvýšeny dotace na finanční zajištění zdrojů pitné vody o 250 mil. Kčs.

V současné době je zpracována informace o plnění opatření vlády ČR k řešení současných problémů zemědělství a na trhu potravin z 30. 1. t. r., která má být po projednání v Hospodářské radě vlády ČR předložena národohospodářskému výboru ČNR.

Předpokládám, že při jejím projednávání bude hovořeno v širších souvislostech o všech materiálech předložených MZe ČR v průběhu 1. pololetí letošního roku, a že budou blíže vyjasněny i ty otázky, na něž se ve stručné odpovědi na interpelaci nedostalo.

V Praze dne 2. srpna 1991 Bohumil Kubát, v.r."

V Praze dne 20. září 1991

Dagmar Burešová, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP