ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

334

Návrh poslanců ČNR Jiřího Payna a Hany Marvanové

NA PROJEDNÁNÍ ZÁSAD

ZÁKONA ČESKÉ NÁRODNÍ RADY

KTERÝM SE MĚNÍ A DOPLŇUJE

ZÁKON ČESKÉ NÁRODNÍ RADY č. 367/1990 Sb.,

O OBCÍCH (OBECNÍ ZŘÍZENÍ)

20. 6. 1991

Zásady zákona České národní rady,

kterým se mění a doplňuje

zákon České národní rady č. 367/19 90 Sb.,

o obcích (obecní zřízení)

Zákon ČNR č. 367/1990 Sb. o obcích (obecní zřízení) se mění takto:

Zásada č. 1.

Ustanovení § 10 se mění takto:

"§ 10

(1) Dvě nebo více sousedních obcí se mohou na základě dohody sloučit. Sloučením obcí vzniká nová obec, jejíž území tvoří území slučovaných obcí.

(2) Sloučení obcí se před uzavřením dohody projedná s okresním úřadem. Název nově vzniklé obce se předem projedná s ministerstvem vnitra ČR. Patří-li slučované obce do více okresů, projedná se před uzavřením dohody sloučení obcí s vládou České republiky. Vláda současně rozhodne, do kterého okresu sloučená obec patří.

(3) Dohodu o sloučení obcí lze uzavřít na základě rozhodnutí zastupitelstva obce, pokud do šedesáti dnů od zveřejnění tohoto rozhodnutí není podán návrh na konání místního referenda o této věci [Zákon ČNR č. .../199? o místním referendu]. Je-li podán takový návrh, je k uzavření dohody o sloučení obcí nutné souhlasné rozhodnutí místního referenda konaného v obci, ve které byl podán návrh na jeho konání.

(4) Dohoda o sloučení obcí musí obsahovat den vzniku sloučené obce, její název a sídlo jejích orgánů.

(5) Práva a závazky slučovaných obcí přecházejí na nově vzniklou obec dnem jejího vzniku."

Za ustanovení § 10 se vkládá nový § 10a, který zní:

"§ 10a

Ustanovení § 10 odst 1, 3, 4, 5 o slučování obcí se přiměřeně použijí i pokud se jedná o slučování městských částí statutárních měst."

Tato zásada umožňuje, aby docházelo ke slučování obcí jejich dohodou bez nutnosti konat o této věci vždy místní referendum. O sloučení rozhodují zastupitelstva slučovaných obcí. Dohodu bude zřejmě uzavírat obecní rada, která tak může učinit jen tehdy, pokud do 60 dnů od zveřejnění rozhodnutí zastupitelstva není podán kvalifikovaný návrh na konání referenda. Dohoda o sloučení obcí, uzavřená radami obou obcí podléhá schválení obecními zastupitelstvy. Dosavadní ustanovení § 10 zákona o obcích tento zjednodušený postup slučování obcí umožňuje jen pokud jde o město. Vzhledem k tomu, že místní referendum je dosti nákladná záležitost, nejeví se účelným, aby se v těchto případech konalo obligatorně. Zároveň se touto změnou sleduje zjednodušení a zrychlení žádoucího procesu slučování obcí.

Navíc je zde řešena problematika slučování městských částí statutárních měst.

Zásada č. 2.

Ustanovení § 11 se mění takto:

"§ 11

(1) Obec se může rozdělit na dvě nebo více obcí na základě rozhodnutí ministerstva vnitra České republiky na návrh obce. Návrh na rozdělení obce musí obsahovat názvy nově vzniklých obcí, rozdělení majetku, finančních prostředků, ostatních práv a závazků, organizací a zařízení obce.

(2) Návrh obec podá na základě souhlasného rozhodnutí místního referenda [zákon ČNR č. .../199? Sb. o místním referendu], konaného na území odlučující se části obce.

(3) Návrh na rozdělení obce může ministerstvo vnitra České republiky zamítnout jen tehdy, pokud by nově vzniklé obce nemohly plnit úkoly podle tohoto zákona."

Za ustanovení § 11 se vkládá nový § 11b, který zní:

"§ 11b

Ustanovení § 11 odst. 1 a 2 se použijí přiměřeně, i pokud jde o rozdělení městských částí statutárních měst, s tím, že o rozdělení městské části rozhoduje zastupitelstvo města."

Platné znění § 11 především neřeší na jakém území se obligatorně referendum koná. V této zásadě se navrhuje, aby se obligatorně místní referendum konalo jen na území odlučující se části obce. Zakotvuje se také nově postup při rozdělování městských částí statutárních měst.

Zásada č. 3.

Ustanovení § 26 se mění takto:

"Místní referendum upravuje zvláštní zákon [zákon ČNR č. .../199? Sb. o místním referendu]."

Místní referendum je zatím upraveno v § 26 zákona o obcích, který však předpokládá, že podrobnosti upravuje zvláštní zákon. Vzhledem k tomu, že navrhovaným zákonem o místním referendu došlo k některým koncepčním změnám a v zájmu přehlednosti, aby celá problematika místního referenda byla komplexně upravena jedním zákonem, se navrhuje tato změna.

Zásada č. 4.

V § 36 v odst. (1) se vypouští písm. c).

V § 36 v odst. (1) se vkládá nové písmeno n) které zní:

"n) schvaluje dohodu o sloučení obce s jinou obcí"

a následující písmena se přeznačí.

Navrhovaný zákon o místním referendu předpokládá referendum jen na základě lidové iniciativy, a proto o jeho konání zastupitelstvo obce nemůže rozhodovat.

Dohodu o sloučení obce uzavírá obecní rada na základě rozhodnutí obecního zastupitelstva. Navrhuje se, aby tato dohoda podléhala schválení obecním zastupitelstvem.

Jiří Payne v.r.
Hana Marvanová v.r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP