ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

292

INTERPELACE

poslance ČNR Jiřího Fiedora

na ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola

ve věci personální politiky ministerstva vnitra České republiky

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s §89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Jiřího Fiedora na ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola:

"Váženy pane ministře, v poslední době jste mohl zaregistrovat na stránkách denního tisku články poodhalující personální přesuny v policii. Lidé, kteří kormidlovali tento represívní orgán před 17. listopadem 1989, jsou dnes na stejných funkcích, ne-li vyšších. Podrobnosti najdete v Občanském deníku, třeba v článku "Velitelé s temnou minulostí", hovořící pouze o vazbách a přesunech lidí v jednom pražském obvodě.

Do výboru se nám dostal materiál se jmény příslušníků vybraných do kádrových rezerv Výboru pro stranickou práci v ČSR, kde je uveden například plk. Jaroslav Houba, který při vzpomínkové akci na Jana Palacha ve Všetatech nechával vyvážet lidi autobusy do odlehlých, takřka nefrekventovaných oblastí. Dále pplk. JUDr. Antonín Moltas, nynější náčelník Správy Západočeského kraje v Plzni. Mezi kádrové rezervy HV KSČ na MVŽP ČSR patřil například mjr. JUDr. Jiří Chudoba, nynější referent sekretariátu náměstka ministra JUDr. Drbohlava. Najdeme zde i příslušníky svého času tvořící kádrové rezervy příslušných KV KSČ, například mjr. RSDr. Františka Boušku, nynějšího náčelníka OS Kladno, mjr. JUDr. Vítězslava Švehlu, nynějšího zástupce náčelníka v Plzni a donedávna náčelníka Správy Jihomoravského kraje pplk. JUDr. Ivo Popeláře a další, jejichž minulost Vám, pane ministře, určitě byla známa a přesto tito lidé mají u policie stále značný prostor.

Nyní se dostávám k věci velice závažné, totiž k přechodu příslušníků z bývalého Úřadu na ochranu ústavy a demokracie do resortu ČMV. I když jste, pane ministře, uvedl, že na okresních správách působí průměrně 30, nebo o něco více těchto příslušníků, při osmdesáti okresech to máme rázem 2 400 lidí, za které se, jak uvádíte, zaručili příslušní náčelníci FISu. Uvedu tedy několik příkladů minulosti lidí často neznámých a zdálo by se bezvýznamných.

Pplk. Zdeněk Pokorný, působící na II. S StB od 15. 10. 1974 do 16. 2. 1990, pplk. Jiří Průšek, II. S StB od 1. 7. 1971, později náčelník vnitřního oddělení X. S StB od 1. 9. 1988, pak znovu II. S StB, pplk. JUDr. Vladimír Sychra, sloužil na IV. S StB od 1. 10. 1969, na II. S StB pak od 15. 5. 1972 do 16. 2. 1990; toto jsou lidé, které jsem pouze pro ilustraci vybral z mnoha dalších s podobnou nebo pestřejší minulostí, jež byli prověřeni pro práci v Úřadu na ochranu ústavy a demokracie a nyní působí na ČMV. To zde neuvádím jména příslušníků StB, na které se podle rozkazu Federálního ministra vnitra č. 21 § 7 prověrky nevztahovaly, neboť je nebylo záhodno dekonspirovat. Mnozí z nich dnes také působí na Ministerstvu vnitra České republiky.

Závažná je i situace v policejním školství, neboť i zde, jak se zdá, našlo včas útočiště několik příslušníků s pestrou minulostí. Za všechny uvedu příklad bývalého politického pracovníka HV KSČ Jaroslava Jouji /kpt./, který po prověrkách odešel na funkci řidiče do střední nástupní školy SNB v Praze Hrdlořezích a od 1. 7. 1990 zde působí jako studijní náčelník 1. ročníku této školy. Zamyslete se, pane ministře, na tím, jestli takovíto lidé mohou vychovat nové policisty, kteří by měli chápat své povolání jako službu občanům.

Proč, pane ministře, necháváte v resortu, který by měl být zárukou bezpečného a demokratického života v naší společnosti, působit lidi, o nichž víte, že se uplynulá desetiletí snažili demokracii potlačovat, někdy až zrůdnými způsoby. Proč jste nereagoval na upozornění Občanské komise při MV ČR ze dne 25. 3. 1991 týkajícího se právě převodu příslušníků Úřadu na ochranu ústavy a demokracie na MV ČR. Jak se vyjádříte k lidem, kteří byli v nejvyšších kádrových rezervách KSČ pro obsazování významných funkcí na ministerstvu vnitra před revolucí a rok poté, co jste se sám veřejně zastal názoru postavit KSČ mimo zákon, ony rezervy tyto funkce vykonávají právě pod Vaším vedením.

Uvádím zde pouze dílčí poznatky o personální politice MV ČR, a to jen jako jistou demonstraci stávajícího stavu. Domnívám se, že právě Vy, pane ministře, v součinnosti se svými náměstky a velitelem policejního sboru předložíte této sněmovně koncepci personální politiky ve Vašem resortu zároveň s informacemi o případných změnách na náčelnických a velitelských funkcích nižších stupňů, OS a KS. Dále Vás žádám, abyste nejen čísly vyjádřil, kolik příslušníků bývalé StB, později Úřad pro ochranu ústavy a demokracie, přišlo na MV ČR, respektive k policejnímu sboru a kolik z nich vykonává náčelnické a velitelské funkce a naopak funkce IPS a SIPS.

Doufám, že Vy, nebo někdo Vámi pověřený, se bude personální politikou Ministerstva vnitra ČR intenzivně zabývat, aby v konečné fázi došlo k eliminaci bývalých příslušníků StB a kádrových rezerv KSČ od policejního sboru a MV vůbec.

S pozdravem

V Praze dne 4. června 1991 Jiří Fiedor, v. r."

V Praze dne 12. června 1991

Dagmar Burešová, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP