ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

291 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Zbyňka Mácy

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta,

ministra zdravotnictví České republiky Martina Bojara,

ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petra Vopěnku

a

ministra práce a sociálních věcí České republiky Milana Horálka

ve věci právního postavení mladistvých se změněnou pracovní schopností

Ministr práce a sociálních věcí České republiky Milan Horálek odpověděl poslanci Zbyňku Mácovi na jeho interpelaci dopisem ze dne 3. července 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra práce a sociálních věcí České republiky Milana Horálka na interpelaci poslance Zbyňka Mácy, která zní:

"Naše současná právní úprava nezná pojem "invalidní mladistvý" ani "mladistvý se změněnou pracovní schopností".

Vymezení pojmu občan se změněnou pracovní schopností nezávisí na věku posuzovaného občana. Rozhodnutí o přiznání změněné pracovní schopnosti občanu mladšímu 18 let vydává posudková komise okresní správy sociálního zabezpečení nejdříve v souvislosti s ukončením povinné školní docházky. Posudková komise vychází nejen ze zjištěného zdravotního stavu, ale i z hlediska nutné prevence a s ohledem na obě tyto skutečnosti doporučí nejvhodnější způsob přípravy pro povolání. Pro výrok posudkové komise je nutné zhodnotit také dlouhodobou zdravotní a pracovní prognózu objektivně zjištěného onemocnění, a to nejen po dobu přípravy pro pracovní uplatnění, ale na celé budoucí období produktivního věku. V řadě případů je u občanů mladších 18 let přiznáván charakter změněné pracovní schopnosti z ryze preventivních důvodů. Naproti tomu o invaliditě nebo částečné invaliditě lze rozhodnout až po skončení povinné školní docházky, a to pro poskytování dávky důchodového zabezpečení, na níž nárok vzniká obvykle v 18 letech věku.

Nad rámec uvedeného se posuzuje u dětí starších jednoho roku věku pro účely příplatku k rodinným přídavkům event. výchovnému, zda jde o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči nebo mimořádnou péči zvlášť náročnou. Jak v otázce invalidity, tak dlouhodobě těžce zdravotně postiženého dítěte se nejedná o posouzení pro účely pracovního uplatnění, ale pro účely dávek sociálního zabezpečení.

V návrhu FMPSV postupu a opatření k vytvoření vhodných podmínek pro zachování ekonomické aktivity občanů se změněnou pracovní schopností i existence podniků je zaměstnávajících se mimo jiné uvažuje zvýšit slevy na odvodech, na dani z příjmu obyvatelstva a dalších z důvodu zaměstnávání občanů se změněnou pracovní schopností a se změněnou pracovní schopností s těžším zdravotním postižením. Rovněž připravovaná vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, upravující podmínky pracovní rehabilitace, by kromě jiného měla řešit péči o mladistvé občany se změněnou pracovní schopností včetně poskytování příspěvků zaměstnavatelům po dobu jejich přípravy pro pracovní uplatnění.

V souvislosti s připravovanou novou koncepcí sociálního zabezpečení se uvažuje i o přehodnocení pojmu změněná pracovní schopnost v souvislosti s posuzováním pracovního potenciálu.

V Praze dne 3. července 1991 Milan Horálek, v.r."

V Praze dne 8. července 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP