ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

287 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Josefa Bezděka

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci přijetí opatření k urychlenému projednání a schválení zákona o průmyslových komorách

Předseda vlády České republiky Petr Pithart odpověděl poslanci Josefu Bezděkovi na jeho interpelaci dopisem ze dne 3. července 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslance Josefa Bezděka, která zní:

"Vážený pane poslanče, v úvodu své odpovědi na Vaši interpelaci musím konstatovat, že příprava návrhu zákona o hospodářských komorách byla a je poznamenána rozdílným výkladem toho, co náleží do působnosti federace a co do působnosti republik.

Návrh zákona o hospodářských komorách, který byl zpracován a předložen vládě České republiky ministerstvem obchodu a cestovního ruchu, byl totiž již dne 2. dubna 1991 projednán Legislativní radou vlády České republiky. Legislativní rada vlády České republiky ve svém stanovisku ovšem zejména zdůraznila, že je třeba v prvé řadě respektovat rozdělení kompetencí mezi federací a republikami v souladu s ústavním zákonem č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších předpisů, neboť úprava dané materie z větší části náleží do působnosti federace, nikoliv do působnosti republik (podle čl. 24 citovaného ústavního zákona náleží úprava podnikání do působnosti federace). Mimo jiné i z tohoto důvodu byl návrh zákona vrácen předkladateli zpět.

Při vědomí důležitosti právní úpravy dané problematiky a na základě stanoviska Legislativní rady vlády České republiky, jsem proto již dne 12. dubna 1991 požádal místopředsedu vlády ČSFR a předsedu Legislativní rady vlády ČSFR pana Rychetského, aby v souladu s plánem Legislativní rady vlády ČSFR byl urychleně zpracován a federální vládou projednán návrh odpovídající právní úpravy na federální úrovni.

Na rozdíl od stanoviska Legislativní rady vlády České republiky a federálních orgánů však vláda Slovenské republiky vycházela z názoru, že úprava dané problematiky náleží do působnosti republiky. S tímto názorem se ovšem Slovenská národní rada neztotožnila.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti proto nemohly být legislativní práce na návrhu zákona dokončeny v původně stanoveném termínu (do 30. června 1991), přičemž podle mých informací federální ministerstvo zahraničního obchodu žádá, aby mohlo návrh zákona předložit federální vládě k projednání v novém termínu do 31. 10. 1991.

Protože s Vaší interpelací, požadující aby federální vláda upřednostnila předložení a následné projednání návrhu zákona o hospodářských komorách, plně souhlasím, obrátil jsem se na základě Vaší interpelace přímo na předsedu vlády ČSFR se žádostí, aby federální vláda učinila vše pro to, aby legislativní práce na návrhu zákona o hospodářských komorách byly co nejdříve ukončeny. Zejména jsem doporučil (s ohledem na současný stav prací), aby nově uvažovaný termín (31. říjen 1991) byl zkrácen tak, aby zákon mohl nabýt účinnosti nejpozději k 1. lednu 1992.

Závěrem bych Vás chtěl ubezpečit, vážený pane poslanče, že vláda České republiky byla a bude vládě ČSFR aktivně nápomocna při řešení problémů spojených s přípravou odpovídajícího zákona Federálního shromáždění.

V Praze dne 3. července 1991 Petr Pithart, v.r."

V Praze dne 4. července 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP