ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

275

INTERPELACE

poslanců ČNR Vladimíra Zemana, Jana Květa a Jana Zahradníčka

na vládu České republiky

ve věci využití části dotací ekologickým občanským sdružením na úhradu mezd pracovníků aparátu těchto sdružení

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslanců ČNR Vladimíra Zemana, Jana Květa a Jana Zahradníčka na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta:

"Vážený pane předsedo vlády! Usnesením vlády ČR č. 227 ze dne 22. 8. 1990 se znemožňuje využít dotace poskytnuté občanským sdružením na mzdy aparátu organizací. Toto usnesení se vztahuje na všechna občanská sdružení, s čímž nelze úplně souhlasit. Domníváme se, že přístup při uplatňování citovaného usnesení by měl být diferencován, že by měl být brán v úvahu společenský význam sdružení, rozsah jeho veřejně prospěšné činnosti, minulý, současný i předpokládaný budoucí přínos jeho aktivit pro rozvoj společnosti.

Podobný problém řešila i interpelace pana poslance Jiřího Karase, tisk 185 a odpověď na tuto interpelaci od pana ministra financí ČR Karla Špačka, tisk 185 H. Nejsou zde však vyřešeny záležitosti tak důležitých občanských sdružení, jako jsou sdružení ekologická, např. ČSOP, Zelený kruh.

Navrhujeme proto, aby vláda ČR provedla změnu shora citovaného usnesení a v nejvážnějších případech umožnila částečně využití dotací na krytí mzdových výdajů aparátů ekologických občanských sdružení, která budou takto individuálně zvýhodněna z důvodů celospolečenských potřeb.

Současně pro tuto možnost poskytování dotací na mzdy aparátu ekologických občanských sdružení doporučujeme stanovit podmínky a kritéria výběru (např. přínos pro oblast ochrany přírody a životního prostředí, včetně ekonomického z hlediska potřeb ČR apod.).

Návrh odůvodňujeme na příkladu ČSOP takto: posláním ČSOP je zejména působení na členskou základnu, organizace a státní orgány v duchu odpovědnosti za přírodu a životní prostředí. Usilujeme o setrvalý, udržitelný rozvoj společnosti prosazováním změn jejího životního stylu. Tyto základní cíle uvádíme do života výchovnou, vzdělávací a odbornou činností. Zvláštní důraz klademe na výchovu dětí a mládeže, ediční, propagační a osvětovou činnost. Pečujeme o chráněná území, CHKO, národní parky, chráněné přírodní výtvory a památky, o vzácné druhy rostlin a živočichů. Pomáháme udržovat a obnovovat historické struktury krajiny, pečujeme o maloplošná chráněná území, genofondové plochy a při záchraně genofondu ohrožených druhů organismů, např. dravců a sov ve specializovaných stanicích, nebo umělým odchovem, např. raků, dropů a lesních mravenců.

V současné době se zaměřujeme více na programy podporující ozdravění životního prostředí, nezávislou kontrolu pitné vody a potravin, programy vedoucí k šetření energií a přírodních zdrojů, využívání alternativních zdrojů energií, hospodaření s druhotnými surovinami, biologickou ochranu lesů a zemědělských ploch, budování vlastních školek dřevin, vysazujeme stromky a pečujeme o staré stromy. Ve většině případů z uvedeného výčtu jde o přímou ochranářskou činnost uskutečňovanou vlastními silami členů ČSOP, tedy o terénní práci jednotlivých základních organizací. Nelze také nepřipomenout naše aktivity a iniciativy v legislativní, technické a investiční oblasti.

ČSOP tedy působí aktivně hmotně v oblasti, do které se stopy více než 40-tiletého působení diktatury vryly nejhlouběji - v oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Jsme přesvědčeni, že naše činnost je více než kdy jindy nyní potřebná. Jako největší ochranářská organizace v ČR by ČSOP měl mít své trvale pevné místo v systému občanských iniciativ a aktivit zaměřených na ekologické problémy, které mu za 11 let jeho existence a výsledků práce nepochybně patří.

ČSOP měl koncem února 1991 přibližně 22.000 členů sdružených v 900 základních organizacích. Oproti stavu v předrevolučním období jde o pokles cca 4500 členů. Tento pokles sice považujeme za přirozený vzhledem ke společenským změnám, ke kterým u nás došlo, avšak jedním z našich nejbližších úkolů je co nejdříve ho zastavit. Nejen tedy pro zajištění dalšího rozvoje našich hlavních činností, ale také z hlediska komplexního zabezpečení chodu organizace potřebujeme nutně udržet minimální - 10-tičlenný tým profesionálních pracovníků a mzdově ho zabezpečit.

Závěrem si dovolujeme informovat ČNR, že Slovenský svaz ochrancov prírody a krajiny, ochranářská organizace přibližně s méně než polovičním počtem členů, s níž jsme vytvořili zaregistrovanou společnou Českou a Slovenskou radu ochránců přírody, s působností za území ČSFR, dostává z finančních prostředků Slovenské republiky prostředky na mzdy sekretariátu svého ÚV a jeho dvou detašovaných pracovišť a na mzdy tajemníků SZOPK ve všech okresech SR.

Věříme, že nám požadovaná hmotná pomoc bude poskytnuta.

V Praze dne 13. květnaVladimír Zeman, v. r.
Jan Květ, v. r.
Jan Zahradníček, v. r.

V Praze dne 17. května 1991

Dagmar Burešová, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP