ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

260 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Václava Moskala

na vládu České republiky

ve věci vydávání deníku Česká politika a vydávání dalšího deníku pro občany venkova se zemědělskou tematikou

Předseda vlády České republiky Petr Pithart odpověděl poslanci Václavu Moskalovi na jeho ústní interpelaci dopisem ze dne 22. dubna 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslance Václava Moskala, která zní:

"Vážený pane poslanče, se skutečnostmi, které uvádíte ve své interpelaci ve věci vydávání deníku Česká politika a vydávání dalšího deníku pro občany venkova se zemědělskou tématikou, souhlasím. Zejména se s Vámi plně shoduji v konstatování, že "naši občané nejsou objektivně informováni o hlavních zásadách české politiky, čímž se zkresluje pohled na realizaci české politiky, tedy politiky ČNR a české vlády; v důsledku toho, že nejsou naší veřejnosti tiskem předkládána oficiální stanoviska a mnozí poslanci nemají možnost je někde uveřejnit, je česká politika v naší veřejnosti mnohdy posuzována jako nevýrazná a jsoucí jakýmsi odrazem politiky federální".

S politováním Vám však musím sdělit, že vláda České republiky svůj původní záměr přehodnotila a rozhodla se nadále ve vydávání týdeníku Česká politika nepokračovat. K tomuto závěru vedla nespokojenost s odbornou kvalitou tohoto časopisu, která nevyhovovala především z profesionálně novinářského hlediska.

Koncem roku vláda jmenovala Aleše Lederera do funkce šéfredaktora listu, který by původní intenci České politiky transformoval do podoby deníku. Bohužel se tehdy nepodařilo shromáždit dostatečně početnou redakci - předznamenávám, že cosi jako "vládní list" novináře nikterak neláká.

Je nepochybné, že dění ve vládě České republiky a v ČNR i o jejich stanoviscích je veřejnost informována útržkovitě a často i pod dojmem komentářů těchto informací. Přitom však ani vláda, ani ČNR nemůže zasahovat do novinářských kompetencí. Představa vládního listu či přímého tiskového orgánu vlády nebo ČNR by podle mého názoru byla bezděčným návratem do dob totality.

V demokratických zemích nic takového neexistuje. U hostů z těchto zemí vyvolává pouhá zmínka o čemsi takovém podiv. V době, kdy se ustavuje svobodná existence tisku a masových médií vůbec, by byl takový list anachronismem. Byl by patrně erárním věstníkem, tedy listem neživým, málo čteným, a tím i ekonomicky ztrátovým. Za této situace si nedovedu představit, který ze současných schopných novinářů by byl vůbec ochoten v takovém listě působit.

Jsem si však plně vědom toho, že česká politická reprezentace potřebuje mnohem živější spojení s veřejností, než jen ta, která jsou ochotna naše média v současné době zprostředkovat. Takovému účelu zpravidla slouží, jak už řečeno, nikoliv nějaký vládní list, ale tzv. "list blízký vládě". Ať by to již znamenalo list nový či již vycházející. V tomto směru vyvíjíme stále iniciativu. Není to ovšem věc jednorázového rozhodnutí vlády či ČNR, ale výsledek. Vláda, stejně jako Česká národní rada, se totiž o přízeň takového listu může pouze ucházet, ale nemůže mu svou vůli vnucovat. Proto také nelze s jistotou předvídat, k jakému výsledku takové snahy povedou.

Pokud jde o informování občanů našeho venkova, jsem samozřejmě pro to, aby měli k dispozici více informačních zdrojů a měli možnost výběru. Jsem pro pluralitu i v tomto směru, tedy i proti informačnímu monopolu i proti tomu, aby byl jeden monopol nahrazen jiným, zejména byl-li by to monopol, za nímž by stál jakýkoliv státní orgán.

Myslím však, že není věcí vlády České republiky zajišťovat vydávání dalšího deníku pro zemědělce. Ministerstvo zemědělství České republiky je ostatně zakladatelem deníku Zemědělské noviny, takže potřebě, na níž upozorňujete, je vlastně učiněno zadost. Jenže právě tato situace, jak je Vám jistě dobře známo, má konfliktní pozadí. O koncepci deníku Zemědělské noviny, ale také o právní otázky nástupnické v tiskárně i v PNS, se vedl spor (ten vlastně pokračuje nadále), který vyústil v konflikt, neboť obě strany nakonec odmítly původně sjednaný kompromis. Situace se rozuzlila tak, že vycházejí dvoje noviny, adresované venkovskému čtenáři. Tento stav respektujme a pečujme o to, aby žádné neměly výhody, plynoucí z čehokoliv jiného, než z přízně čtenářů.

S pozdravem

V Praze dne 22. dubna 1991
Petr Pithart, v.r."

V Praze dne 24. dubna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP