ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

259C

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

skupiny poslanců ČNR Rudolfa Duška, Michala Krause, Vladimíra Rezáče, Tadeusze Wantuly, Jarmily Maleňákové, Karla Fonioka, Leonarda Danneberga, Miroslava Rašky, Josefa Kubiše a Petra Pospíšila

vládě České republiky

ve věci státní finanční podpory tělesné výchovy a sportu

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petr Vopěnka odpověděl poslancům Rudolfu Duškovi, Michalu Krausovi, Vladimíru Rezáčovi, Tadeuszovi Wantulovi, Jarmile Maleňákové, Karlu Foniokovi, Leopardu Dannebergavi, Miroslavu Řaškovi, Josefu Kubišovi a Petru Pospíšilovi na jejich interpelací dopisem ze.dne 10. června 1991.

Podle 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petra Vopěnky na interpelaci poslanců Rudolfa Duška, Michala Krause, Vladimíra Řezáče, Tadeusze Wantuly, Jarmily Maleňákové, Karla Fonioka, Leonarda Danneberga, Miroslava Rašky, Josefa Kubiše a Petra Pospíšila, která zní:

"Význam tělovýchovných, turistických a sportovních aktivit, kterým se občané a zejména mládež ve svém volném čase věnují, je mimo veškerou pochybnost. Rovněž je všeobecně známo, že státy s prosperující ekonomikou výrazně tyto aktivity podporují jednak přímo ze státních finančních prostředků, ale i prostřednictvím daňových systém. Z hlediska zdravého vývoje člověka, jeho spokojenosti a výkonnosti, biologické, psychické a sociální stránky existence je efekt provozování tělovýchovy a sportu prakticky jinými činnostmi nenahraditelný. Finanční prostředky je pro společnost výhodnější vkládat do oblasti tělovýchovy a sportu, než daleko větší částky věnovat na postih negativních jevů jako kriminality, toxikománie, hlavně u mládeže a léčení důsledků nezdravého způsobu života.

Ve finančním roce 1991 ušák disponujeme omezeným množstvím finančních prostředků a nejen v tělovýchově a sportu můžeme vynaložit méně, než by představovaly optimální částky.

Na základě zákona České národní rady č. 594/1990 Sb., o státním rozpočtu ČR na rok 1991 a úprav projednaných ČNR činí dotace pro tělovýchovně organizace 183 870 tis. Kčs a sportovně technická sdružení v ČR 43 565 tis. Kčs. Pro I. čtvrtletí 1991 byla uvolněna dotace pro tělovýchovné organizace ve výši 27 580 tis. Kčs a sportovně technická sdružení ve výši 6 535 tis. Kčs. Rozdělení bylo provedena podle usnesení vlády ČR č. 227 ze dne 22. srpna 1990, kterým byly schváleny Zásady pro poskytování dotací ze státního rozpočtu ČR na činnost společenských organizaci, které se ve smyslu § 19 zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, považuji za sdružení již vzniklá podle tohoto zákona, jakož i nově vzniklým občanským sdružením.

V I. čtvrtletí 1991 bylo poskytnuto ČSTV celkem 22 500 Kčs na vrcholový sport, investice a údržbu. ČOS bylo poskytnuto na investice a údržbu 4 990 tis. Kčs, Čs. Orlu 30 tis. Kčs, Svazu sálového fotbalu 40 tis. Kčs a Českému klubu ringa 20 tis. Kčs. Pro sportovně technická sdružení bylo rozděleno na vrcholový sport a činnost mládeže 750 tis. Kčs, Českému autoklubu a Sdružení technických sport$ a činností 5 785 tis. Kčs.

Pro II. čtvrtletí bylo ze SR ČR uvolněno pro občanská sdružení 25 ročního globálu, což činí pro tělovýchovné organizace 45 968 tis. Kčs a sportovně technická sdružení 10 891 tis. Kčs. Usnesením vlády České republiky ze dne 17. dubna 1991 č. 131 byly zrušeny výše zmíněné Zásady a schválena Pravidla pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky občanským sdružením. Podle těchto Pravidel je možno poskytovat dotace na veřejně prospěšné úkoly převáděné na občanská sdružení na základě zákonů a usnesení vlády ČR.

V roce 1991 je přenesení veřejně prospěšných úkolů na občanská sdružení řešeno zákonem ČNR č. 594/1990 Sb., o státním rozpočtu ČR na rok 1991.

Ve II. čtvrtletí 1991 bylo poskytnuto ČSTV 43 tis. Kčs, z toho účelově na dokončování investičních akcí a údržbu tělovýchovných zařízení 33 tis. Kčs a 10 tis. Kčs na výdaje spojené se zabezpečením vrcholového sportu. ČOS bylo poskytnuto 2 968 tis. Kčs účelově na dokončování investičních akcí a údržbu. Pro STSČ ČR bylo poskytnuto 9 641 tis. Kčs, z toho na vrcholový sport 2 025 tis. Kčs a činnost mládeže 7 616 tis. Kčs. Pro Český autoklub na vrcholový sport 500 tis. Kčs a činnost mládeže 750 tis. Kčs.

Ministerstvo financí ČR navíc z rezerv uvolní ve II. čtvrtletí 30 mil. Kčs na výdaje spojené se zabezpečením vrcholového sportu a 10 mil. Kčs na zabezpečení činnosti Horské služby.

Významným finančním zdrojem pro oblast tělovýchovy a sportu je zisk podniku Sazka. Na základě rozhodnutí ministerstva financí ČR rozděluje Rada pro tělesnou výchovu a sport MŠMT ČR měsíčně cca 50 mil. Kčs ve prospěch sdružení občanů v tělovýchově a sportu v České republice.

Z hlediska účelů vynakládaných finančních prostředků byla na základě dohody s představiteli sdružení občanů stanovena priorita jejich využívání k dokončování rozestavěných investičních akci, údržbu a případně ztráty z provozu tělovýchovných zařízení. Přesto však není reálné zabezpečit všechny předkládané požadavky.

Uvedená srovnání se situaci ve Slovenské republice nemůžeme komentovat, protože financování tělovýchovy a sportu ve Slovenské republice je zcela v kompetenci příslušných orgánů SR.

Otázky spojené s hospodářskou činností sdružení občanů a důchodovou daní jsou řešeny při přípravě přestavby daňového systému, který by měl platit od ledna 1993.

V Praze 10. června 1991

Petr Vopěnka, v.r."


 

V Praze dne 21. června 1991

Dagmar Burešová, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP