ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

259 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

skupiny poslanců ČNR Rudolfa Duška, Michala Krause, Vladimíra Řezáče, Tadeusze Wantuly, Jarmily Maleňákové, Karla Fonioka, Leonarda Danneberga, Miroslava Rašky, Josefa Kubiše a Petra Pospíšila

vládě České republiky

ve věci státní finanční podpory tělesné výchovy a sportu

Ministr financí České republiky Karel Špaček odpověděl poslancům Rudolfu Duškovi, Michalu Krausovi, Vladimíru Řezáčovi, Tadeuszovi Wantulovi, Jarmile Maleňákové, Karlu Foniokovi, Leonardu Dannebergovi, Miroslavu Raškovi, Josefu Kubišovi a Petru Pospíšilovi na jejich interpelaci dopisem ze dne 22. dubna 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra financí České republiky Karla Špačka na interpelaci poslanců Rudolfa Duška, Michala Krause, Vladimíra Řezáče, Tadeusze Wantuly, Jarmily Maleňákové, Karla Fonioka, Leonarda Danneberga, Miroslava Rašky, Josefa Kubiše a Petra Pospíšila, která zní:

"Vážený pane poslanče, předseda vlády České republiky pan Petr Pithart mně postoupil Vaši interpelaci ve věci státní finanční podpory tělesné výchovy a sportu.

K této problematice považuji za účelné v úvodu mé odpovědi uvést, že celková výše dotací schválená zákonem České národní rady o státním rozpočtu České republiky na rok 1991 není srovnatelná s objemy prostředků, které byly vyčleněny pro tělovýchovné organizace ve státním rozpočtu na rok 1990.

Při sestavování návrhu rozpočtu na rok 1991 bylo přihlédnuto k těmto opatřením:

1) Prostředky Sazky ve výši 94,5 mil. Kčs, které až do konce roku 1990 byly poskytovány dalším občanským sdružením mimo oblast tělovýchovy, byly v tomto objemu plně ponechány k použití pro organizace tělesné výchovy a sportu.

2) Pro rok 1991 ministerstvo financí České republiky povoluje České státní spořitelně ve spolupráci s podnikem Sazka provozování nové stírací okamžité loterie. Podíl na čistém výnosu podniku Sazka bude využit pro potřeby tělesné výchovy a sportu.

Tyto nové zdroje spolu s dotací zapracovanou v návrhu státního rozpočtu České republiky pro oblast tělovýchovy a sportu zabezpečují objem prostředků srovnatelný s úrovní roku 1990.

Vláda České republiky navrhla pro tělovýchovné organizace dotaci ve výši 211,0 mil. Kčs. Po jednání pléna České národní rady, kde bylo rozhodnuto snížit dotace občanským sdružením o 100,0 mil. Kčs, došlo však ke krácení objemu navrženého vládou pro tělovýchovu o 27,1 mil. Kčs.

Vláda České republiky si je vědoma významu tělesné výchovy a sportu a využívá dalších možností podpory.

Na prvém místě je možno uvést osvobození příjmů podniku Sazka od důchodové daně i v roce 1991.

V posledním období příjmy Sazky vykazují stálý nárůst, což přináší nové zdroje ve prospěch tělovýchovy a sportu. Z těchto zdrojů jsou hrazeny především mzdové prostředky aparátu tělovýchovy, jeho hospodářskosprávní výdaje, provoz oblastních správ tělovýchovných organizací. Přitom jsem přesvědčen, že i v těchto oblastech lze nalézt a využít rezervy.

Dále nutno připomenout ustanovení par. 10 zákona č. 389/1990 Sb. o dani z příjmů obyvatelstva, které umožňuje plátcům odpočítávat dary věnované na podporu tělesné výchovy a sportu, a to až do výše 10% základu daně.

Toto opatření významně přispívá zejména k úhradě nákladů různých sportovních soutěží a v zásadě eliminuje vliv novely zákona o důchodové dani, podle které je zdaňována činnost podniků a hospodářských zařízení tělovýchovných organizací.

Dokončení staveb, které byly zahájeny v akci "Z", je výhradní záležitostí měst a obcí a je hrazeno z jejich finančních zdrojů.

S pozdravem

V Praze dne 22. dubna 1991 Karel Špaček, v.r."

V Praze dne 24. dubna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP