ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

258 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

skupiny poslanců

Petra Loma, Martina Syky, Josefa Domase, Lenky Šepsové, Gerty Mazalové, Petra Čermáka, Richarda Hájka, Jindřicha Šebora, Břetislava Zatloukala, Pavla Klenera a Josefa Janečka

na ministra zdravotnictví České republiky Martina Bojara

ve věci zajištění preventivních zdravotních prohlídek a lázeňského léčení příslušníků III. odboje, bývalých politických vězňů a perzekuovaných příslušníků západních armád.

Ministr zdravotnictví České republiky Martin Bojar odpověděl poslancům Petru Lomovi, Martinu Sykovi, Josefu Domasovi, Lence Šepsové, Gertě Mazalové, Petrovi Čermákovi, Richardu Hájkovi, Jindřichu Šeborovi, Břetislavu Zatloukalovi, Pavlu Klenerovi a Josefu Janečkovi na jejich interpelaci dopisem ze dne 3. května 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zdravotnictví České republiky Martina Bojara na interpelaci poslanců Petra Loma, Martina Syky, Josefa Domase, Lenky Šepsové, Gerty Mazalové, Petra Čermáka, Richarda Hájka, Jindřicha Šebora, Břetislava Zatloukala, Pavla Klenera a Josefa Janečka, která zní:

"Vážená paní předsedkyně, dovoluji si Vám předložit své stanovisko k interpelaci poslance MUDr. Petra Loma a dalších poslanců, která byla vznesena dne 19. března 1991.

K tomu, aby mohly být provedeny návrhy obsažené v interpelaci poslanců je v prvé řadě nutné právně vymezit pojem "účastník 3. odboje". Toto vymezení však nepřísluší ministerstvu zdravotnictví.

K tomu, aby těmto osobám mohly být poskytovány určité "výhody" ve zdravotní péči (preventivní prohlídky, lázeňská péče) je nezbytné, aby byly vybaveny dokladem-osvědčením, tak jak je tomu například u účastníků 2. odboje podle § 8 zákona č. 255/1946 Sb., o příslušnících čs. armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození. Bez takového dokladu by zdravotnická zařízení nebyla schopná posoudit, zda jde skutečně o účastníky 3. odboje.

Pokud jde o lázeňskou péči účastníkům tohoto odboje mohu konstatovat, že při výběru na termínovanou lázeňskou péči, o jejím poskytnutí občanům rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení (konkrétně okresní správy sociálního zabezpečení dle místa trvalého bydliště), je postupováno dle § 8 vyhlášky č. 463/1990 Sb. Výběr se řídí pořadím zdravotní naléhavosti, dbá se, aby byla dávána přednost nemocným navrženým pro indikace x) a aby při stejné diagnose byli upřednostněni ti, kteří jsou v dispensární péči a dalším vyjmenovaným kategoriím včetně účastníkům odboje. Vyhláška tedy dává již nyní možnost upřednostnění účastníků 3. odboje při poskytování lázeňské péče.

Pokud jde o dispenzarisaci a preventivní prohlídky je možné, po naplnění výše uvedených legislativních opatření, tyto zabezpečit v základním rozsahu obvodními lékaři, a to dle místa trvalého bydliště.

Diferencovaná a diagnosticky náročnější vyšetření jsou prováděna na odděleních pracovního lékařství. Ve spolupráci s dalšími specializovanými pracovišti mohou zajistit kvalifikované posouzení trvalého poškození tělesného a duševního stavu u účastníků 3. odboje.

Dalším základním předpokladem pro realizaci návrhů uvedených v interpelaci poslanců České národní rady je zjištění počtu osob, kterým by tato péče byla poskytována a v návaznosti na to propočet nákladů, které by s touto péčí byly spojeny včetně zajištění zdroje na jejich úhradu. S pozdravem

V Praze dne 3. května 1991
Martin Bojar, v.r."

V Praze dne 8. května 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP