ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

239 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Františka Adámka

předsedovi vlády České republiky

ve věci zajištění čs. účasti na mezinárodních programech kosmických výzkumů

Ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky Karel Dyba odpověděl poslanci Františku Adámkovi na jeho interpelaci dopisem ze dne 15. dubna 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky Karla Dyby na interpelaci poslance Františka Adámka, která zní:

"Vážený pane poslanče, předseda vlády České republiky p. JUDr. Petr Pithart mě požádal, abych odpověděl na Vaši interpelaci ve věci zajištění naší účasti na mezinárodních programech kosmických výzkumů.

Vláda kterékoliv země může na vědu, výzkum, rozvoj techniky a technologií uvolňovat jen tolik z veřejných prostředků, kolik je schváleno příslušným zákonodárným sborem. Pro rok 1991 byla v České republice schválena částka 4,3 mld Kčs, včetně 1,168 mld Kčs na výdaje ČSAV. Tedy v podstatě stejná částka jako v roce 1990.

Kosmický výzkum v České republice resp. v ČSFR byl podporován v rámci základního výzkumu. Předpokládá se, že tomu tak bude i nadále. Ministerstvo pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky je podle kompetenčního zákona odpovědno za tvorbu vědní a technické politiky. V připraveném návrhu této politiky se předpokládá, že rozdělení celkových disponibilních zdrojů na část na vědu a část na aplikovaný výzkum bude provádět Česká národní rada. Rozdělování prostředků na vědu jednotlivým pracovištím, programům a vědeckým projektům má být v souladu s principy svobody vědy plně v kompetenci vědecké obce a jejích samosprávných orgánů. Dřívější vliv orgánů státní správy na rozdělování prostředků ČSAV jednotlivým pracovištím, programům a úkolům základního výzkumu má být v podstatě odstraněn.

V oblasti aplikovaného výzkumu, rozvoje techniky a technologií bude účelová podpora z rozpočtu poskytována projektům naplňujícím cíle prioritních programů:

Rozvoj vzdělávání, Zdraví a zdravá výživa, Ochrana a tvorba životního prostředí, Technologie pro malé a střední podniky, Informatizace, Úspory energie.

V rezervě státního rozpočtu České republiky, která je v pravomoci ministerstva financí České republiky, se pro rok 1991 počítá s částkou 400 mil. Kčs na projekty uvedených šesti programů, tedy s částkou značně omezenou. Rozhodování o těchto prostředcích má být rovněž do značné míry deetatizováno prostřednictvím připravovaných Rad programů.

Vážený pane poslanče, je mi známo, že kosmický výzkum bývá často označován za motor aplikovaného výzkumu, za zdroj zavádění špičkových technologií do ekonomiky. Nepochybuji ani o významných mezinárodních aspektech účasti na kosmickém výzkumu. Současnou situaci v podpoře vědy, výzkumu a rozvoje lze však stručně charakterizovat jako množství naléhavých i nadějných priorit ale nedostatku prostředků ve státním rozpočtu.

Závazky za účast čs. pracovišť na mezinárodních programech kosmických výzkumů převzala ČSAV a jedině ta je může zajišťovat. Stěžovatelé se musí obrátit na orgány reformující se ČSAV a pokusit se prosadit své projekty v rámci ostatních projektů základního výzkumu, event. využít i potenciálních zahraničních finančních zdrojů, které má nebo bude mít ČSAV k dispozici. S pozdravem

V Praze 15. dubna 1991 Karel Dyba, v.r."

V Praze 23. dubna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP