ČESKÁ NÁRODNÍ RÁDA 1991

VI. volební období

194 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Ladislava Krčmy

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci zabezpečení obrany severomoravského regionu

Předseda vlády České republiky Petr Pithart odpověděl poslanci Ladislavu Krčmovi na jeho interpelaci dopisem ze dne 27. března 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslance Ladislava Krčmy, která zní:

"Vážený pane poslanče, Vaši interpelaci na zabezpečení obrany severomoravského regionu považuji za odůvodněnou. Zcela nová situace, která se v Evropě vytvořila změnami v zemích střední a východní Evropy, spojená s procesem zániku Varšavské smlouvy, se sjednocením Německa a rostoucí nestabilitou v SSSR, narůstající transformační tendencí v NATO, ale i možné důsledky potenciálních migračních vln nově nastolují otázky zajištění bezpečnosti ČSFR.

Je nesporné, že naše polistopadová zahraniční politika učinila významné a velmi pozitivní kroky k zajištění bezpečnosti státu. Jednak ve smyslu našeho začleňování do helsinského procesu, k vytváření jeho institucí, a také kroky směřující k přiblížení ČSFR k Severoatlantickému paktu. Nikoli však k jeho vojenským, ale politickým strukturám, tedy především k jeho politické představě o tom, jak má být zajišťována bezpečnost Evropy. Vymezení rámce vztahu mezi ČSFR a NATO a impuls pro jejich kvalitativně nový rozvoj dala nedávno návštěva prezidenta ČSFR pana Havla v sídle NATO. Kromě toho se ve dnech 24. - 26. dubna 1991 uskuteční v Praze konference "Budoucnost evropské bezpečnosti". Principy této zahraničněpolitické orientace jsou také obsaženy ve Vojenské doktríně ČSFR.

V současné době jako nejaktuálnější nebezpečí se jeví hrozba masové emigrace sovětských občanů v souvislosti s projednáváním zákona o svobodném vycestování v Nejvyšším sovětu SSSR. Tato skutečnost je v zemích západní Evropy očekávána se značnými obavami. Experti se shodují, že dva až tři milióny sovětských občanů se pokusí najít si práci v západní Evropě, popřípadě v USA, Kanadě či Austrálii. Toto číslo však může být i mnohonásobně vyšší.

Také vláda ČSFR se těmito otázkami zabývala a přijala usnesení č. 897 o souboru opatření k ochraně území ČSFR před migrací cizinců. Na jeho základě došlo ke zvýšení ostrahy hranic, zejména na východním Slovensku, a byly vytvořeny předpoklady pro posílení ohrožených úseků o dalších 110 osob do 3 hodin a 980 osob do 48 hodin. Kromě toho se předpokládá, že v dubnu 1991 bude předložen Federálnímu shromáždění návrh novely branného zákona, na jehož základě by mělo být možné se souhlasem vlády ČSFR využít k ochraně státních hranic i jednotek Čs. armády.

Na hranicích severní Moravy, jejíž délka je 389 km, slouží dnes na hraničních přechodech 300 pracovníků referátů pasové kontroly a celní služby. Ostrahu hranic zajišťuje i 433 příslušníků Pohraniční stráže, jejichž počet má být od 1. dubna 1991 zvýšen o 300 - 400 vojáků základní služby Pohraniční stráže.

Pokud se týče uprchlíků, pak na našem území je v táborech evidováno 1229 osob, z nichž přes 500 je Rumunů, 300 Bulharů, 155 sovětských občanů a zbytek jsou příslušníci jiných států. Celkově prošlo našimi uprchlickými tábory asi 2500 osob. Na zabezpečení jejich pobytu bylo pro letošní rok vyčleněno z federálního rozpočtu 200 mil. Kčs. Pro porovnání lze uvést, že v Rakousku mají nyní v táborech 27000 uprchlíků a na jejich zabezpečení vyčleňují ročně 1 mld. šilinků.

K rozmístění vojsk na území severní Moravy a Slezska je třeba uvést, že Čs. armáda, jejíž velikost a hodnota je limitována úrovněmi výzbroje stanovenými ve Smlouvě o konvenčních ozbrojených silách, nemůže dislokačně rozptýlit svoje síly tak, aby pokrývaly všechny existující směry ohrožení po celém obvodu našeho státu. Proto, území, kde nejsou útvary Čs. armády mírově dislokovány, budou v případě potřeby bráněna vojsky přeskupenými z jiných prostorů. Tento princip je možné uplatňovat především na pasivních směrech, které z hlediska možnosti ohrožení státu jsou méně nebezpečné. V případě severní Moravy a Slezska nelze ovšem absenci vojsk považovat za přijatelné řešení. Jde však o vynucený stav a jsou hledány možnosti k odstranění slabého místa v celkové dislokaci vojsk s využitím těch kapacit, které Čs. armádě v tomto prostoru zůstaly k dispozici.

Snaha velení Čs. armády využít zde posádek uvolněných Sovětskou armádou pro rozmístění vlastních vojsk se však setkala se značným odporem obyvatel. Dislokace útvarů čs. armády byla zcela odmítnuta v Jeseníku, Krnově, Bruntále, Šumperku a Frenštátě pod Radhoštěm. Zvláště silná kampaň sdělovacích prostředků a různých občanských aktivit se rozvinula proti dislokaci útvaru železničního vojska ve Frenštátě pod Radhoštěm, vojenského záchranného útvaru Civilní obrany v Jeseníku a samostatné stíhací letky na letišti Mošnov.

Účelné využití stávajících posádek Čs. armády v zájmu posílení pocitu bezpečí obyvatel v této oblasti je závislé i na přístupu obecních a městských úřadů ke konkrétnímu naplňování úkolů obrany našeho státu, což správně ve své interpelaci uvádíte. Za podmínek, kdy jsou pro potřeby těchto úřadů kromě objektů uvolněných Střední skupinou vojsk vyžadovány i objekty využívané Čs. armádou, však lze jen stěží v regionu severní Moravy a Slezska prosazovat záměry generálního štábu Čs. armády.

K pozitivní změně nedošlo ani po přijetí usnesení schůze Rady obrany České republiky ze dne 14. prosince 1990 ke koncepci výstavby Čs. armády a koncepci využití letištní sítě ČSFR letectvem Čs. armády, kterou schválila Rada obrany státu dne 12. listopadu 1990. Rada obrany České republiky k tomu uložila ministrům, vedoucím ústředních orgánů státní správy a přednostům okresních úřadů podílet se na vytváření podmínek pro dislokaci a činnost vojsk Čs. armády a čs. vojenského letectva.

Překonání averze občanů zřejmě nebude snadnou ani rychlou záležitostí. Měla by k tomu přispět jak Čs. armáda, tak i nově vytvořené rady obrany okresů, okresní, městské a obecní úřady.

Vážený pane poslanče, i když problematika, kterou se zabýváte ve své interpelaci patří do působnosti federace, ubezpečuji Vás, že otázkám zajištění bezpečnosti našeho státu bude vláda České republiky a Rada obrany České republiky věnovat patřičnou pozornost.

Závěrem bych Vás chtěl informovat o tom, že jsem Vaši interpelaci postoupil rovněž ministerstvu obrany ČSFR. Náčelník generálního štábu ČSA - náměstek ministra obrany pan generálporučík Ing. Anton Slimák mne v této souvislosti požádal, abych Vám tlumočil jeho uznání za upozornění na problémy v zabezpečení obrany státu se snahou přispět k jejímu objektivně potřebnému zkvalitnění, což rád tímto činím.

S pozdravem

V Praze dne 27. března 1991 Petr Pithart, v.r."

V Praze dne 10. dubna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP