ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

187

INTERPELACE

poslanců ČNR Jiřího Honajzera, Miroslava Wajsara, Oto Průši, Jana Sapáka a Jana Kasala

na předsedu vlády ČR Petra Pitharta,

ministra financí ČR Karla Špačka

a

ministra kultury ČR Milana Uhdeho

ve věci obnovy kláštera v Rajhradě u Brna

Z pověření předsednictva české národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslanců Jiřího Honajzera, Miroslava Wajsara, Oto Průši, Jana Sapáka a Jana Kasala na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta, ministra financí České republiky Karla Špačka a ministra kultury České republiky Milana Uhdeho ve věci obnovy kláštera v Rajhradě u Brna:

"V uplynulém roce byly vráceny benediktinskému řádu budovy devastovaného kláštera v Rajhradě u Brna. Televize, tisk i rozhlas dostatečně informovaly širokou veřejnost o katastrofálním stavu této jedinečné kulturní a historické památky I. kategorie. Devastované budovy navštívilo loni 65 000 osob a uvidělo takový stav, že zahraniční návštěvníci dokonce doporučovali objekty neopravovat, ale ponechat je jako muzeum totality. Stavební škody v loňských cenách byly více než střízlivě odhadnuty na 300 miliónů Kčs, celkové škody na majetku kláštera jdou do miliard; umělecké a historické škody jsou nevyčíslitelné.

Všechen majetek kláštera užívaly a také devastovaly většinou státní organizace. Rajhradský klášter patří v současnosti k nejzničenějším památkovým objektům u nás. Oproti jiným klášterům (ku příkladu v Teplé) nezůstala ušetřena ani vzácná knihovna největší na Moravě. Základy budov i horní stavba jsou staticky silně narušeny, krovy a další dřevěné části zasaženy dřevomorkou. Nepřistoupí-li se k okamžité záchranné akci, za několik roků bude obnova mnohonásobně dražší, ne-li již zcela nemožná.

Co byl Rajhrad v minulosti? Na počátcích našeho státu významné velkomoravské hradiště, dávné centrum kraje a téměř o dvě staletí předchůdce nynějšího Brna. Jde snad o jediné místo u nás, které si udrželo nepřetržitou kontinuitu církevní stavby a křesťanské bohoslužby od dob cyrilometodějských, až po naše časy. Nejstarší - a dnes jediný - benediktinský klášter na Moravě, vždy slovanský ostrov v častokráte německém obklíčení, v 19tém století středisko obrozeneckého hnutí; nejen kultovní, ale také kulturní středisko Moravy. Slavná knihtiskárna benediktinů rajhradských vytiskla milióny českých knih, tiskla téměř všechny tisky cyrilometodějského dědictví, které se šířily po Čechách a Moravě a také po Slovensku, kde v dobách rakouského i uherského útlaku výrazně pomáhaly při udržení vědomí sounáležitosti Slováků s Moravou a českým národem. Z Rajhradu vyšly unionistické snahy o jednotu křesťanů. Jména benediktinů, vědců a umělců, jako byli historikové Bonaventura Piter, Beda Dudík, spisovatelé a redaktoři Placidus Maton a Pavel Vychodil či Augustin Vrzal, místopisec Řehoř Volný a desítky dalších vydávají svědectví o tom co Rajhrad znamenal i mimo náboženské pole.

Dnes zbyly po čtyřicetileté vládě totalitního systému jen trosky hmotné i duchovní. Rajhrad ale povstává znovu k životu. Hrstička řeholníků a několik desítek nadšenců se pustila znovu do díla. Nečekali na stát, na náhrady škod, na spory s dosavadními uživateli. Založili společenství pro obnovu kláštera, které má dnes již 150 členů, utáhli si opasky již před rokem a z darů dobrých lidí provádějí od loňského března generální opravy krovů a krytiny a mají připraveny projekty na zajištění statiky objektů, kterážto práce začne už letos. Pomoc písemně přislíbili řádoví spolubratři z Francie a Rakouska; návštěvníci, místní občané i poutníci obětují osobní práci, dary hmotné i peněžní, někdy i desetitisícové i v této nelehké době. Nutně ale musí pomoci i stát a to rozhodujícím způsobem! S ochotou, chutí do práce, obětavostí a nezištností těch, kteří dnes napravují to, co jiní zničili, nelze hazardovat, ale nutno ji v maximální míře podpořit. Právě tyto vlastnosti, které mnohde tak bolestně chybí, totiž mohou pomoci nejen Rajhradu, ale celé společnosti.

Obracíme se na vládu České republiky, jejího předsedu, ministra kultury a ministra financí, aby i v dnešní nelehké ekonomické situaci pomohli, dokud to vůbec jde. Tato investice se nutně musí vyplatit a to nejen hmotně, ale i duchovně. Proč nezačít v této oblasti církevních budov, kde jsme tolik dlužni za uplynulá léta, právě Rajhradem, který byl v ČSFR nejen prvním řádu zpět předaným klášterem, ale byl a snad doposud je i jediným zcela vyklizeným objektem, připraveným k obnově. Svědčí to nejen o schopnosti těch, kteří obnovu kláštera řídí, ale je to také skutečnou zárukou, že vynaložené peníze tentokráte opravdu nebudou jen "proinvestovány" - tj. utraceny, ale účelně a hospodárně využity.

V Praze dne 25. ledna 1991
Jiří Honajzer, v.r.
Miroslav Wajsar, v.r.
Oto Průša, v.r.
Jan Sapák, v.r.
Jan Kasal, v.r."

V Praze dne 22. února 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP