ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

182

INTERPELACE

poslance ČNR Luďka Fendrycha

předsedovi vlády České republiky Petru Pithartovi

ve věci vydání příslušného právního prováděcího předpisu k zákonu č. 173/1990

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance Luďka Fendrycha předsedovi vlády České republiky Petru Pithartovi:

"Vážený pane předsedo vlády, chtěl bych Vás upozornit na některé problémy, které má v současné době obnovující se Československá obec sokolská. Zákon č. 173 Sb., z minulého roku, kterým se ruší zákon č. 68/1956 o organizaci tělesné výchovy a kterým se upravují některé vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací, ruší v § 1 zákon o sjednocené tělovýchově a v § 2 stanoví, že majetková práva dobrovolných tělovýchovných organizací, která jim byla odňata zákony z let 1949, 1952 a 1956 se navracejí dle stavu ke dni 31. března 1948 Československé obci sokolské a ostatním znovu vzniklým dobrovolným tělovýchovným organizacím, které uplatní své nároky u právního zástupce organizace uvedené v § 2 zákona č. 68/1956 do 30. června 1991.

Dosud však v České republice nedošlo (na Slovensku již ano) k naplnění § 3 zákona č. 173/1990, který stanoví, že podmínky a způsob navrácení majetkových práv podle § 2 tohoto zákona upravují právní předpisy vydané orgány České a Slovenské republiky. Tohoto stavu, jak jsem byl upozorněn, zneužívají orgány Českého svazu tělesné výchovy, který je uživatelem drtivé většiny sokolského majetku. Opakovaně neúspěšná jednání mezi obnovenými jednotami Sokola a stávajícími orgány České tělovýchovy nabývají charakteru politické obstrukce.

Vydání příslušných předpisů je záležitostí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale myslím, že obecná podpora sokolských myšlenek a sokolského hnutí je záležitostí ještě dalších resortů a koneckonců všech občanů. Sokolská myšlenka spočívá v péči o rovnováhu tělesné a duševní zdatnosti, ukázněnosti a v obětavé a nezištné práci pro celek spojené s bratrským mezilidským vztahem. Tento ideologicky směr, který každému totalitnímu režimu vždy vadil, byl nakonec i důvodem, proč byl Sokol po roce 1948 likvidován.

Protože problematika, o které hovořím se dostává stále častěji i na stránky našich novin, vznáším Vám interpelaci a žádám o vysvětlení, proč dosud nebyly příslušné právní předpisy k zákonu č. 173/1990, ačkoliv od jeho schválení již uplynula dlouhá doba, v České republice vydány?

V souvislosti s touto interpelací Vám předávám i dopisy místostarosty Sokola Olomouc a Čs. obce sokolské Olomouc, kde je celá problematika vyjádřena ještě podrobněji.

V Praze 31. ledna 1991 Luděk Fendrych, v.r."

V Praze dne 31. ledna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP