ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

181

INTERPELACE

poslance ČNR Josefa Kubiše

na ministra životního prostředí ČR

ve věci tíživé ekologické situace v okresu Bruntál

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance Josefa Kubiše na ministra životního prostředí České republiky ve věci tíživé ekologické situace v okresu Bruntál:

"Vážený pane ministře! Stručná charakteristika okresu Bruntál je shrnutelná do jedné věty - okres Bruntál je oblast přirozené akumulace vod, která dvěma třetinami své rozlohy dotuje vodárenské povodí řeky Moravice hlavního a v podstatě jediného přítoku vodárenské nádrže Kružberk zásobující ostravskou aglomeraci pitnou vodou. Z tohoto pohledu je nezbytně nutné posuzovat stávající situaci okresu Bruntál a způsoby jak této nesmírně důležité oblasti pomoci.

Okres Bruntál má rozlohu 1 745 km2 a cca 110 tis. obyvatel. Okres má charakter horské a podhorské krajiny s nížinami na Osoblažsku sousedícími s Polskem. Dvě třetiny okresu Bruntál tedy tvoří povodí vodárenského toku Moravice, část okresu je v povodí řeky Opavy, část v povodí řeky Osoblahy. Pramenní oblasti Moravice a Opavy jsou zahrnuty do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Dosavadní způsob hospodaření v okrese Bruntál co do lesní těžby, těžby rud, velkoplošného hospodaření na zemědělských pozemcích a díky velkorysým melioračním zásahům do krajiny, má za následek snížení průtokových poměrů zdejších řek takřka na 1/3 původní kapacity z doby před 15 - 20 lety. Výsledky šetření zdravotního stavu lesů vykazují postižení podle I. stupně 16 tis. ha, II. stupně 9 tis. ha lesa. Podle stupně III. a IV. což je 960 ha lesa okresu Bruntál je vážně ohroženo jak zničení dřeva, tak ztráta celkové asimilační plochy úbytkem jehličí. Exhalační těžba dřeva činí 32 tis. m3 v roce 1989. V důsledku této těžby vznikají exhalátové holiny, kde se projevuje výrazné zhoršení mikroklimatu i půdních poměrů. O to je to varovnější, že se jedná o vodohospodářsky významnou lokalitu.

Charakteristika zemědělské činnosti v okrese Bruntál je dána velkoplošným znečištěním celého povodí Moravice, neboť chybí monitorovací systém zasažení půd chemickými látkami a rovněž chybí kontrolní systém kvality vypouštěných melioračních vod.

Z vodohospodářského hlediska existuje v povodí řeky Moravice několik zásadních bodových znečištění, které představují městské čistírny odpadních vod funkčně zaostávající za požadavky nařízení vlády na ochranu vod. Jedná se o městskou čistírnu odpadních vod Rýmařov, které končí vládní výjimka o souhlasu s vypouštěním vod odchylně od vodního zákona a navíc je nutná její intenzifikace z důvodu hydraulického přetížení. Dalším zdrojem znečištění řeky Moravice a zároveň ohrožením zdroje pitné vody pro Bruntál je městská čistírna odpadních vod Bruntál, která vyžaduje intenzifikaci v podobě zařízení dalšího stupně čištění s nitrifikací a denitrifikací. Pod touto městskou čistírnou odpadních vod je stabilně překračována koncentrace čpavku v odpadních vodách vypouštěných do vodárenského povodí. Řešení odkanalizování a čištění odpadních vod rekreačních oblastí Karlov a Malá Morávka tedy v pramenní oblasti řeky Moravice a v oblasti jejího horního toku vyžaduje výstavbu minimálně dvou čistíren odpadních vod.

Kružberská vodní nádrž sama o sobě vyžaduje řešení zásadní. Jedná se o způsob odkalení této nádrže. Přehrada Kružberk, která byla původně závlahovou nádrží nemá řešeny odkalovací otvory. V sedimentech nádrže se akumulují těžké kovy v nánosech splavovaných z celého povodí řeky Moravice a jejích hlavních přítoků, protože tyto nejsou prakticky vůbec chráněny zasakovacími pásy. Z těžkých kovů dle posledních údajů výzkumu VÚV a podniku Povodí Odry Ostrava je nejvýznamnějším nedostatkem zjištění zvýšeného obsahu rtuti, která byla zjištěna i v rybím mase. Jedná se tedy již o uzavřený potravinový řetězec živočichů tohoto vodního biotipu. Z výše uvedeného vyplývá, že ochrana Kružberku vyžaduje dvě zásadní investice: provedení odkalení nádrže a realizaci zasakovacích pásů a všech jejich přítoků samotné Moravice. Zasakovací pásy předpokládají trvalé osetí travními porosty bez hnojení a obhospodařování těžkou mechanizací.

Oblast mimo povodí řeky Moravice má dvě zásadní slabiny. Jedná se o městskou čistírnu odpadních vod v Krnově, hydraulicky a látkově přetíženou s končící vládní výjimkou (tato vyžaduje intenzifikaci) a dalším ožehavým místem je zajištění vodního zdroje Krnov - Červený Dvůr pro zásobování města Krnova pitnou vodou. Především zajištění úpravy této pitné vody odbouráváním ropných látek.

Problematika zdravotního stavu obyvatelstva okresu: V okrese Bruntál kojenecká úmrtnost převyšuje krajský i celostátní průměr, který je podle počtu narozených nezralých dětí vysoký a je trvale nad celostátním průměrem. Okresní odborníci v oboru gynekologie, patologie, pediatrie a okresní posudkový lékař potvrdili nárůst počtu onemocnění zejména kardiovaskulárních a zhoubných novotvarů v posledních létech.

V ukazatelích celkové věkově standartizované úmrtnosti je okres Bruntál nejhorší v Severomoravském kraji. V ukazateli úmrtnosti na zhoubné novotvary je na druhém místě v kraji. Zejména v posledních létech se zvyšuje počet pracovních neschopností pro ISCH.

Problematika příčin zhoršení zdravotního stavu obyvatelstva je velmi složitá, ale přesto můžeme již dnes formulovat některé úvahy, které by v budoucnu měly vést ke zlepšení nepříznivé situace.

a) Účinněji postupovat směrem ke snížení úniku všech zdraví škodlivých látek do životního, přírodního a pracovního prostředí, zejména pak snížit chemizaci zemědělství ve vztahu k půdě, vodě a potravinářskému řetězci.

b) Důsledně zajišťovat nezávadnost všech poživatin (masa, mléka, zeleniny) a to přímo ve výrobě a dalším zpracování.

c) Zajistit zásobení všech obyvatel nezávadnou pitnou vodou.

d) Celoročně zajistit dostatek čerstvého ovoce a zeleniny v odpovídající kvalitě, totéž pak u mléčného sortimentu.

Jako příloha k interpelaci je připojen požadavek na účelové finanční zdroje z 1 mld Kčs pro Sm kraj na ekologii a to: I. kategorie - stavby rozestavěné a na dokončení v r. 1991 a II. kategorie - stavby na zahájení v dubnu 1991 s dokončením v roce 1991.

V Praze dne 31. ledna 1991
Josef Kubiš, v.r."

V Praze dne 22. února 1991

Dagmar Burešová, v.r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP