ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

172 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Kelnara

ministrovi zdravotnictví České republiky Martinu Bojarovi

ve věci reorganizace zdravotnictví

Ministr zdravotnictví České republiky Martin Bojar odpověděl poslanci Jaroslavu Kelnarovi na jeho interpelaci dopisem ze dne 28. února 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra zdravotnictví České republiky Martina Bojara na interpelaci poslance Jaroslava Kelnara, která zní:

"Vážená paní předsedkyně, dovoluji si Vám předložit svůj postoj k interpelaci poslance České národní rady pana Jaroslava Kelnara, která byla vznesena dne 25. ledna 1991.

Na interpelaci pana poslance jsem osobně odpověděl na zasedání České národní rady dne 7. února 1991 (viz záznam z tohoto jednání). Přes tuto skutečnost jsem dne 20. února 1991 byl opětovně požádán o zodpovězení podnětů interpelace pana poslance Jaroslava Kelnara, čímž tímto činím.

Kardinálním problémem našeho zdravotnictví je nerovnoprávní vztah pacienta-klienta na straně jedné a zdravotníků, pracovníků ve zdravotnictví, a to není problém pouze lékařů, na straně druhé. Přetrvává patronialistický model, který vyplývá z toho, že je nedostatek konkurence a svým způsobem i relativně nízký zájem na hodnotném vztahu lékař-pracovník ve zdravotnictví a pacient. Podmínkou pro to, aby se toto změnilo, je urychlené přijetí legislativních změn, které by dovolovaly za prvé zakotvit právo na volbu lékaře. Ministerstvu zdravotnictví se již dvakrát vrátily z připomínkového řízení návrhy na tuto možnost. Je to svým způsobem opatření, které přesahuje rámec našeho resortu. Další záležitost, která limituje, je ustavení všeobecné zdravotní pojišťovny, ne nemocenské, ale zdravotní. Chci říci, že normálně fungující zdravotní pojišťovna bude ustavena v Čechách a na Moravě teprve roku 1993, až se podaří zákonodárným sborům přijmout jasně definovaný daňový systém a budou přijaty zákony o daňovém hospodářství.

Přesto soudím, že by mohla v naší republice fungovat všeobecná zdravotní pojišťovna, zatím v neúplné podobě, již v roce 1992. K tomu, aby tato pojišťovna mohla fungovat se musí do její činnosti vložit kapitál, což bude muset učinit vláda, na to nestačí 2 nebo 2,5 mld. korun majetku zbývajících po komunistické straně.

Poslední otázka je vztah státního a soukromého majetku. 12. prosince 1990 přijala vláda návrh na ustavení nového systému zdravotní péče. Jednou ze základních podmínek tohoto systému je postupné vytváření nestátního zdravotního sektoru, ve kterém velkou roli bude hrát municipální v obci provozovaný a soukromníky provozovaný zdravotní systém. V současné době je připomínkován návrh zásad zákona o poskytování léčebné péče v nestátních a soukromých zdravotnických zařízeních. S pozdravem

V Praze dne 28. února 1991
Martin Bojar, v.r."

V Praze dne 25. března 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP