ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

172

INTERPELACE

poslance Jaroslava Kelnara

ministrovi zdravotnictví České republiky Martinu Bojarovi

ve věci reorganizace zdravotnictví

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s §89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Jaroslava Kelnara ministrovi zdravotnictví České republiky Martinu Bojarovi:

"Pane ministře, nikdo nepochybuje o tom, že zdraví obyvatelstva je na předním místě našeho snažení. I oblasti zdravotnictví by se měla dotknout reforma naší společnosti, a to nejen ve zvyšování péče o nemocné, ale i v jeho organizaci. Uvádíme několik námětů.

Jedním z výrazů pokrytectví posledních 40 let je zákon č. 20/1966 Sb., "O péči o zdraví lidu". Tento zákon zaručuje všem, kteří to potřebují právo na léčbu. V jeho duchu je organizováno zdravotnictví prostřednictvím tzv. rajonizace. V oblasti zdravotní péče však platí jiné zákonitosti než ve sféře správní. Rajonizace sice usnadňuje plánování a hospodaření, ale naprosto opomíjí individuální charakter péče o nemocné. Lékaři nejsou motivováni k maximálnímu profesionálnímu výkonu, protože pracují na smluvně stanovený plat. Pacient si nemůže zvolit lékaře.

Provoz většiny zdravotnických zařízení je podřízen spíš potřebám tohoto zařízení než potřebám nemocných. Ambulantní provoz obvodních lékařů a územních poliklinik je převážně soustředěn na ranní a dopolední hodiny. Lidé zaměstnaní v nových ekonomických podmínkách budou mít zájem o vyšetření mimo pracovní dobu. To by mohla umožnit praxe soukromých lékařů.

Je známa situace v zajišťování léků. Je to mimo jiné způsobeno tím, že náš průmysl není schopen zajistit jejich výrobu. I tak farmaceuticky vyspělá země jako je Švýcarsko, kryje svou spotřebu léků asi z 50%, zatímco my vyrábíme 72% u nás používaných léků. Selhává dovoz léků z bývalých zemí RVHP, na koupi ze Západu chybí devizy. Není-li jiné možnosti, je nutno se v tomto případě výjimečně uchýlit k půjčkám. Zdraví národa nelze vyjádřit penězi.

Je třeba neprodleně provést reorganizaci zdravotnictví, kde by měly být splněny tyto tři základní požadavky:

1. Svobodná volba lékaře na principu důvěry.

2. Zcela rovnoprávná existence státního a soukromého sektoru ve zdravotnictví.

3. Vznik nemocenské pojišťovny, která bude hradit výdaje nemocných v obou sektorech, což bezesporu přispěje i k morálnímu ozdravění vztahů mezi lékařem a nemocným.

V praxi by to znamenalo, že daně budou nižší o podíl nemocenského pojištění, které si každý bude platit přímo nemocenské pojišťovně, případně jej za každého zaměstnance bude z 1/2 až 2/3 hradit jeho zaměstnavatel, jak je to ve světě běžné. Zároveň tím bude zajištěno, že tyto finance budou použity skutečně na zdravotnictví.

Bude třeba zajistit, aby někteří lékaři mohli pracovat jak ve státním, tak i v soukromém sektoru. Je to výhodné z odborného i ekonomického hlediska, a proto se této formě dostává podpory ve většině zemí. V takovém případě by pojišťovna např. proplácela lékaři v soukromé ordinaci odborné vyšetření a rentgenové vyšetření ve státní nemocnici, kam by lékař pacienta odeslal. Tato forma by byla pro nás v současné době výhodná, protože neklade velké finanční požadavky na zařízení soukromé ordinace a může být zároveň i trvalým zdrojem příjmů pro nemocnice, což by jim zajišťovalo finanční prostředky nezávislé na státních dotacích.

Vznik nemocenské pojišťovny je nejen základním předpokladem, ale i limitujícím faktorem těchto zásadních změn. Avšak v tuto chvíli lze tento požadavek jen s obtížemi realizovat. Základní otázkou je, kde vzít finanční základ pro nemocenskou pojišťovnu. Navrhujeme proto, aby část majetku bývalé KSČ byla použita jako základní kapitál nemocenské pojišťovny. Tak by se lidu vrátila alespoň část jeho prostředků, které použila KSČ protiprávně ke svým účelům. V tomto směru jsme ochotni interpelovat u našich vlád i v našich parlamentech.

Okamžité řešení krize našeho zdravotnictví je nezbytné nejen z obecně lidského hlediska, ale i z hlediska politického, protože jde o oblast, na jejíž úroveň lidé velmi citlivě reagují. K této mé interpelaci se souhlasným stanoviskem připojuje poslanec FS Rudolf Zukal. S pozdravem

V Praze, dne 25. ledna 1991
Jaroslav Kelnar, v.r."

V Praze, dne 31. ledna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP