ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

153 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Michala Krause a Jaroslava sourala

předsedovi vlády věcí České republiky Petru Pithartovi

ve věci vážných problémů s. p. OKD

Předseda vlády České republiky Petr Pithart odpověděl poslancům Michalu Krausovi a Jaroslavu Souralovi na jejich interpelaci dopisem ze dne 15. března 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslanců Michala Krause a Jaroslava Sourala, která zní:

"Vážený pane poslance, problémům, které souvisejí nejenom s další činností s. p. OKD, ale i s celým ostravským regionem (např. z hlediska životního prostředí) věnuje vláda České republiky s ohledem na jejich závažnost prvořadou pozornost. Proto jsem také s několika dalšími ministry ostravský region osobně navštívil. Kromě toho zasedání Hospodářské rady vlády České republiky, které se uskutečnilo dne 28. prosince 1990 (tedy ještě před tím, než problematika hornictví přešla do působnosti republiky), bylo věnováno otázkám úzce souvisejícím s Vaší interpelací.

Otázkami, které jsou v interpelaci uvedené, se již několikráte v loňském roce zabývala vláda ČSFR. Při těchto jednáních bylo přijato rozhodnutí řešit problematiku zdravotního stavu horníků zejména s cílem předcházet vzniku nemocí z povolání - zejména silikózy a vasoneurózy. Rozhodnutí byla přijata na základě opakovaných lékařských prohlídek vybraných souborů pracovníků a lze je shrnout do dvou základních závěrů:

- zrušit kategorii ohrožení nemocí z povolání a tento stav překvalifikovat na nemoc z povolání u chorob vznikajících vlivem hornického povolání,

- zkrátit nejvýše přípustnou dobu expozice.

Výše uvedená rozhodnutí, která učinila vláda ČSFR, vedla k výraznému zásahu do oblasti pracovních sil, který se zvlášť markantně projevil právě na Ostravsku.

V závěru roku 1990 bylo v OKD překvalifikováno na stav nemoci z povolání celkem 2.600 pracovníků, kteří k 31. 12. 1990 opustili práci v podzemí. V roce 1991 je nutno uvolnit z práce v podzemí dalších 4.639 pracovníků, kteří mají překročenou sníženou dobu expozice a musí práci v hornictví ukončit, resp. chtějí využít možnosti odchodu do mimořádného starobního důchodu v 50 letech. Stejné požadavky - tedy především ochrana zdraví horníků vedly i k rozhodnutí o zákazu práce v podzemí do 21 let věku a z toho vyplývající dopady na učňovský dorost, brance a nábor v armádě.

Na potřebu řešit takovýto výrazný zásah do oblasti pracovníků rozloženě alespoň do období 2 - 3 let upozorňovalo bývalé federální ministerstvo paliv a energetiky ještě v červnu 1990. Tehdejší tlak hornické veřejnosti - především fóra zdravotně postižených horníků a hornické komise - však časové rozvržení odmítal a žádal neodkladné řešení, což bylo vládou ČSFR akceptováno.

Současný stav zajištěnosti pracovníků pro podzemí v ostravsko-karvinské lokalitě je nutno posuzovat nejen z tohoto zdravotního hlediska. Třeba vzít v úvahu také úsilí snížit míru ztrát, k nimž dosud při těžbě uhlí v této oblasti dochází. Postupné uzavření některých (ekonomicky nejdražších) lokalit pomůže přesunem pracovníků řešit kritický stav po odchodu zdravotně postižených. Přesto je nutno respektovat specifiku hornické profese a nutno časovou obměnu, která si vyžaduje i specifické řešení. Nábor nových pracovníků pro OKD intenzivně pokračuje, což dokládá i fakt, že do 1. 1. 1991 (tedy od doby, kdy působnost přešla na republiky) bylo do OKD nově získáno přes 800 pracovníků.

Vážený pane poslanče,

k vlastním námětům uvedeným ve Vaší interpelaci uvádím následující:

1) Poskytování odlučného a cestovních náhrad k návštěvě rodiny pro nově přijímané důlní pracovníky bylo bývalým federálním ministerstvem paliv a energetiky prosazováno a doporučováno jako nezbytné. Vláda bude usilovat o to, aby v zákoně o cestovních náhradách byla této problematice věnována náležitá pozornost.

2) Poskytování náborových příspěvků novým pracovníkům důlních profesí bylo zrušeno zákonem Federálního shromáždění o zaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že poskytování těchto náborových příspěvků považujeme za nezbytné, bude tento požadavek vůči federálním orgánům opětovně prosazován.

3) Pokud se týká možnosti využití zahraničních pracovních sil, zřejmě se této potřebě nevyhneme stejně jako všechny vyspělé hornické země. ČSFR totiž nemá k dispozici takový potenciál, který by při realizaci ochranné zdravotní politiky mohl pokrýt hlubinné hornictví. Otázkou však zůstává, zda tyto úvahy omezit pouze na polské pracovníky, či zvážit i další možnosti spolupráce se sousedními státy. Kromě toho bude nezbytné odpovědně posoudit, aby případně nedocházelo k tomu, že následný odchod těchto pracovníků zpět bude muset být vyrovnán poskytnutím odstupného (viz dnešní obdoba vietnamských pracovníků).

K dané problematice ještě uvádím, že získávání pracovních sil ze zahraničí je obecně řešeno zákonem Federálního shromáždění č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, který toto umožňuje, ovšem pouze za předpokladu, že cizinci mají povolení k pobytu a povolení k zaměstnání na našem území. Povolení k zaměstnání vydá úřad práce na pracovní místo, které je hlášeno jako volné a nelze na něj přijmout čs. občana.

4) Civilní službu nelze považovat za perspektivní možnost krytí potřeb pracovních sil v hornictví, neboť je určena pro vykonávání prací zejména pomocného charakteru v přísně vymezených oblastech. Proto ani novela zákona o civilní službě s rozšířením na hornictví neuvažuje. Kromě toho je si třeba uvědomit, že návrhy na využití civilní služby nejsou v souladu s již uplatněným zákazem práce v podzemí pro pracovníky do 21 let.

5) K možnosti uplatnění osob ze zdravotním poškozením uvádím, že tento problém považuje vláda za stěžejní v regionální politice Ostravska. Přesto, že OKD intenzivně vytváří podmínky pro rozšíření pracovišť II. kategorie prašnosti, kde pracovníci s naplněnou expozicí mohou i nadále pracovat, bude vláda řešení odcházejících pracovníků věnovat mimořádnou pozornost, a to ve spolupráci s regionálními orgány.

6) Novou právní úpravu hmotného zabezpečení pracovníků (včetně odstupného) připravuje federální ministerstvo práce a sociálních věcí. Její koncepce odpovídá Generální dohodě, která byla publikována v tisku. Není důvodu, aby v hornictví platila odchylná úprava, neboť jde o obsahově o zcela stejný problém, jako v jiných odvětvích našeho hospodářství.

7) Novelizace vyhlášky č. 102/1987 Sb., byla již provedena, a to s účinností od 1. února 1991 (viz vyhláška č. 19/1991 Sb.). Návrh byl projednáván s FOS pracovníků v hornictví, geologie, naftového průmyslu.

8) Otázkám krytí nákladů na řešení zdravotní situace horníků z titulu nových rozhodnutí státní zdravotní správy se mimo jiné věnuje materiál, který je již pro jednání vlády České republiky připraven.

9) Koncepce tvorby fondu kulturních a sociálních potřeb (sociální fond) je svěřena do úpravy kolektivních smluv.

10) Poskytování bezplatných svačin horníkům je upraveno resortním předpisem z roku 1979. K řešení těchto otázek bude ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky vydán příslušný obecně závazný právní předpis a v něm zohledněny i náměty uvedené v interpelaci. Do vydání zamýšleného předpisu je však nutno postupovat podle resortního předpisu z roku 1979.

Jak z výše uvedeného vyplývá, je třeba řadu opatření provést formou zákona Federálního shromáždění, což však na druhou stranu umožňuje, aby i Česká národní rada při projednávání těchto předpisů uplatnila připomínky, jejichž promítnutí do zákona může přispět ke zlepšení situace.

Závěrem přijměte, vážený pane poslanče, mou omluvu za to, že odpověď na Vaši interpelaci dostáváte teprve nyní. Kompetence v dané oblasti byly České republice svěřeny teprve s účinností od 1. ledna 1991, takže i vláda potřebovala určitý čas na to, aby se s mnoha problémy podrobně seznámila. Jako doklad o vážném zájmu vlády řešit vznikající problémy operativně je i ta skutečnost, že členy Hospodářské a sociální rady ostravsko-karvinské aglomerace (jejím předsedou je ing. Jiří Kerner a má sídlo ve Výzkumném ústavu rozvoje oblastí a měst, Čujkovova 30, Ostrava 3, tel. 376 284) jsou i zástupci ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj, ministerstva financí, ministerstva životního prostředí, ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva průmyslu. S pozdravem

V Praze dne 15. března 1991
Petr Pithart, v.r."

V Praze dne 25. března 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP