ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období 126 J

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Ivany Janů

vládě České republiky

ve Věci postavení žen a rodiny v naší společnosti

Předseda vlády České republiky Petr Pithart zaslal poslankyni Ivaně Janů doplnění své odpovědi na její interpelaci dopisem ze dne 19. dubna 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě doplnění odpovědi předsedy vlády České republiky Petra Pitharta na interpelaci poslankyně Ivany Janů, které zní:

"Vážená paní poslankyně, vracím se k Vaší interpelaci ve věci postavení žen a rodiny v naší společnosti, kterou jste vznesla na 9. schůzi České národní rady. Na tuto interpelaci jsem Vám odpověděl dopisem ze dne 15. ledna 1991 (tisk ČNR č. 126 D); Česká národní rada však na své 14. schůzi usnesením č. 104/1991 s odpovědí vyslovila nesouhlas. Po pravdě řečeno, jsem do jisté míry na rozpacích, jakým způsobem bych měl svoji odpověď doplnit, a to z těchto důvodů:

1) Podstata Vaší interpelace spočívá v otázce, proč dosud nebylo ani na federální, ani na republikové úrovni nic realizováno z návrhu na zřízení výboru pro otázky žen a rodiny.

2) V průběhu 9. schůze České národní rady se k Vaší interpelaci připojil poslanec České národní rady Jiří Macháček, který Vás ohledně založení Vládního výboru pro ženu a rodinu podpořil.

3) Ve své odpovědi na Vaši interpelaci jsem mimo jiné uvedl následující:

"Zvažovali jsme rovněž otázku zřízení Vládního výboru pro ženy. Nehledíc na to, že ústředním orgánem státní správy pro péci o pracovní podmínky žen a mladistvých, právní ochranu mateřství a pro péči o rodinu a děti je ministerstvo práce a sociálních věcí, dospěli jsme na základě dosavadních zkušeností z fungování jiných obdobných orgánů vlády k závěru, že zvláštní orgán vlády v současné době nebude zřizován. Předpokládá se však, že zásadní koncepční záměry dotýkající se postavení žen ve společnosti budou konzultovány a koordinovány na společných poradách ministrů práce a sociálních věcí; kromě toho se těmito záměry bude zabývat i Rada sociální dohody. Tento tripartitní orgán, ve kterém jsou zastoupeni představitelé vlády, odborů a podnikatelů má všechny předpoklady pro to, aby daná problematika byla posouzena v nejširších souvislostech.".

4) Pokud se týká založení Vládního výboru pro ženu a rodinu, zcela shodnou odpověď jsem zaslal i poslanci České národní rady panu Jiřímu Macháčkovi, přičemž jsem mu dopisem ze dne 15. ledna mimo jiné sdělil:

"Svou interpelací v České národní radě jste podpořil interpelaci poslankyně České národní rady paní Ivany Janů, která se týkala založení Vládního výboru pro ženu a rodinu. S ohledem na uvedenou skutečnost Vám proto v příloze zasílám mou odpověď, kterou jsem poslankyni České národní rady paní Ivaně Janů zaslal."

5) Zatímco Česká národní rada s mou odpovědí na Vaši interpelaci souhlas nevyslovila, na stejné schůzi s týmž usnesením ČNR č. 194/1991 s mou odpovědí na interpelaci poslance pana Jiřího Macháčka souhlas vysloven byl.

Vážená paní poslankyně, nehledíc na výše uvedené skutečnosti, musím po opětovném zvážení všech pro a proti trvat na své původní odpovědi a znovu opakovat, že zvláštní orgán vlády nebude v současné době zřizován. Na druhou stranu však již mohu konstatovat, že v mé odpovědi avizovaný materiál "Koncepce zajištění rovnosti postavení žen v České republice", který se zabývá hlavními směry činnosti v oblasti problematiky žen a rodiny, byl již vládou České republiky dne 20. března 1991 projednán. Vláda tento materiál svým usnesením č. 82/1991 schválila, přijala "Organizační a termínové zabezpečení věcných úkolů při zpracování koncepce postavení žen a rodiny v České republice" a uložila příslušným ministrům konkrétní úkoly zabezpečující splnění přijatého usnesení vlády.

Pro Vaši informaci i potřebu připojuji usnesení vlády České republiky v příloze.

S pozdravem

V Praze, dne 19. dubna 1991 Petr Pithart, v.r."

V Praze, dne 23. dubna 1991

Dagmar Burešová, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP