ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

VI. volební období

118 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Tomáše Sojky, Václava Povolného, Alexandra Karycha, Josefa Veselého, Kamila Procházky a Viktora Dobala

předsedovi vlády České republiky Petru Pithartovi

ve věci pracovního zařazení uvolněných funkcionářů národních výborů a řešení personálních otázek pracovníků výborů lidové kontroly

Ministr vnitra České republiky Tomáš Sokol odpověděl poslancům Tomáši Sojkovi, Václavu Povolnému, Alexandru Karychovi, Josefu Veselému, Kamilu Procházkovi a Viktoru Dobalovi na jejich interpelaci dopisem ze dne 4. ledna 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra vnitra České republiky Tomáše Sokola na interpelaci poslanců Tomáše Sojky, Václava Povolného, Alexandra Karycha, Josefa Veselého, Kamila Procházky a Viktora Dobala, která zní:

"Dnem komunálních voleb došlo k ukončení činnosti národních výborů. Tímto dnem nabyl účinnosti zákon ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích, kterým byly zrušeny dosavadní předpisy k odměňování poslanců národních výborů, včetně vl. nař. č. 12/1968 Sb. (ve znění pozdějších úprav), o úpravě odměn a náhrad a některých dalších poměrů poslanců národních výborů, členů komisí a aktivů národních výborů.

To však neznamená, že tímto dnem museli uvolnění funkcionáři národních výborů, kteří ukončili výkon funkce, okamžitě odejít. MV ČR vydalo Zásady, podle nichž k ukončení výkonu funkce na stupni KNV a ONV mělo dojít k 30. 11. t. r., aby uvolnění funkcionáři mohli předat závazky a dokumentaci vyplývající z jejich funkcí likvidátorům KNV a přednostům okresních úřadů.

Uvolnění funkcionáři NV základního stupně měli ukončit výkon funkce zpravidla do jednoho týdne od konání ustavujícího zasedání obecního zastupitelstva a zvolení obecní rady, s možností (podle rozhodnutí rady) ukončení až k 31. 12. t. r. Tímto způsobem byly na všech stupních NV vytvořeny předpoklady k předání funkcí i potřebná kontinuita k zachování výkonu státní správy v období přechodu na okresní a obecní úřady.

To znamená, že k obnovení pracovního poměru se zaměstnavatelem došlo u bývalých uvolněných funkcionářů NV až po předání funkce, neboť po tuto celou dobu pobírali dosavadní měsíční odměnu za výkon funkce.

Zrušením vládního nařízení č. 12/1968 Sb., bylo zrušeno i dosavadní poskytování vyrovnávacích příspěvků k vyrovnání rozdílu mezi dosavadní vyšší odměnou za výkon funkce a základním platem v novém zaměstnání. Jejich přiznávání bylo v porovnání se sousedními evropskými zeměmi zcela ojedinělé a vzhledem k současné ekonomické situaci neúnosné.

Přitom zrušení vyrovnávacích příspěvků není možno kvalifikovat jako diskriminující, neboť při výkonu svých funkcí měli uvolnění poslanci národních výborů řadu jiných výhod. Jednou z nich bylo např. osvobození 20% jejich celkových příjmů od daně ze mzdy. V letošním roce jim dále MV ČR umožnilo vyplatit jednorázové odměny z fondu rezerv a rozvoje hospodářství NV, ve výši trojnásobku jejich základních měsíčních odměn za výkon funkce, ačkoliv hospodářské výsledky národních výborů nebyly ještě uzavřeny. Přitom se jednalo o částky, pohybující se v průměru od 18 do 24 tis. Kčs u jednoho funkcionáře KNV. Na nižších stupních národních výborů byly tyto odměny úměrně k přiznaným měsíčním odměnám nižší.

Jsem si vědom toho, že bývalí funkcionáři, kteří se vracejí na svá původní pracoviště mají situaci obtížnější. Je však nutno připomenout, že i nadále platí § 147 zákoníku práce, podle kterého je organizace povinna je zařadit na původní práci a pracoviště. Pokud zaměstnavatel nemůže z organizačních důvodů bývalého uvolněného poslance dále zaměstnávat, vztahují se na něho při rozvázání pracovního poměru v plném rozsahu vyhlášky FMPSV č. 195/1989 Sb., a č. 312/1990 Sb., o zabezpečení pracovníků při organizačních změnách a občanů před nástupem do zaměstnání.

Řešením koncepce kontroly včetně organizačního zabezpečení výkonu kontroly na okresních úřadech se vláda ČR zabývala na svém zasedání dne 5. 12. 1990. Při tomto jednání vzala na vědomí, že ministr státní kontroly připraví návrh zákona ČNR o kontrole a předloží jej do 31. ledna 1991 vládě s tím, že počty pracovníků kontroly budou stanoveny po přijetí tohoto zákona. Do této doby pracovníci bývalých výborů lidové kontroly ONV (pokud neodešli v rámci předchozích organizačních změn na ONV) pracují v nástupnických organizacích, tj. v okresních úřadech. V tomto smyslu byli informováni všichni přednostové okresních úřadů při projednání vnitřní organizační struktury okresních úřadů a stanovení počtu pracovníků a jejich osobních a věcných výdajů.

S pozdravem

V Praze dne 4. 1. 1991 Tomáš Sokol, v.r."

V Praze dne 16. ledna 1990

Dagmar Burešová, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP