ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

VI. volební období

117

Návrh

poslanců České národní rady Jana Kasala, Ivany Janů, Jana Kryčera, Jiřího Nováka, Ivo Palkosky a Anny Röschové

na vydání zákona České národní rady

o volbách soudců z lidu

Návrh

Zákon

České národní rady

ze dne          1990

o volbách soudců z lidu

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

§ 1

(1) Soudce z lidu okresních a krajských soudů volí obecní zastupitelstva [§ 27 odst. 2 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení).] v obvodu příslušného soudu.

(2) Soudci z lidu jsou voleni na návrh předsedů příslušných okresních a krajských soudů. Za kandidáty pro volbu soudců z lidu lze navrhnout občany, kteří splňují všechny předpoklady předepsané pro zvolení [§ 39 odst. 1 zákona č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, v platném znění.].

§ 2

(1) Počet soudců z lidu, kteří mají být zvoleni pro okresní soud, stanoví předseda okresního soudu. Náleží-li obvod okresního soudu do obvodu několika obecních zastupitelstev, zašle předseda okresního soudu návrh na zvolení soudce z lidu tomu obecnímu zastupitelstvu, v jehož obvodu má kandidát bydliště. Pokud v obvodu soudu kandidát nemá bydliště, zašle předseda okresního soudu návrh tomu obecnímu zastupitelstvu, v jehož obvodu kandidát pracuje. Současně předseda okresního soudu stanoví, kolik soudců z lidu mají jednotlivá obecní zastupitelstva zvolit.

(2) Při stanovení počtu soudců z lidu je třeba přihlížet k tomu, aby jednotliví soudci nemuseli zasedat zpravidla více než 12 dnů v roce, jakož i k počtu obyvatelstva obvodu příslušného zastupitelstva.

§ 3

Ustanovení § 2 se přiměřeně vztahuje i na volbu soudců z lidu krajských soudů.

§ 4

(1) Po zvolení složí soudci z lidu slib do rukou předsedy soudu, který je navrhl.

(2) Osvědčení o zvolení vydá předseda soudu soudům z lidu nově zvoleným po složení slibu, ostatním soudcům z lidu po zvolení [§ 42 odst. 1 a 3 zákona č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, v platném znění.].

§ 5

(1) Na návrh příslušného předsedy soudu může být soudce z lidu okresního nebo krajského soudu z funkce odvolán obecním zastupitelstvem, které ho zvolilo, jestliže

a) závažným způsobem porušuje své soudcovské povinnosti, nebo

b) jeho zdravotní stav mu nedovoluje řádně vykonávat soudcovské povinnosti.

(2) Před rozhodnutím o odvolání soudce z lidu z funkce si obecní zastupitelstvo vyžádá jeho vyjádření.

§ 6

(1) Soudce z lidu okresního nebo krajského soudu může být na svou žádost funkce zproštěn obecním zastupitelstvem, které ho zvolilo, nemůže-li funkci trvale vykonávat pro nemoc nebo z jiných vážných důvodů.

(2) Před rozhodnutím si obecní zastupitelstvo vyžádá stanovisko předsedy soudu, u něhož soudce z lidu vykonává funkci.

§ 7

Ustanovení tohoto zákona o okresních a krajských soudech se vztahují též na soudy jinak pojmenované, které vykonávají působnost uvedených soudů.

§ 8

Zrušuje se zákon České národní rady č. 35/1970 Sb., o volbách soudců z lidu.

§ 9

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva

Obecná část

Ústavní zákon č. 294/1990 Sb., kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 100/1960 Sb., Ústava Československé socialistické republiky, nahradil ustanovení o národních výborech ustanovením o místní samosprávě (čl. 86 a 87). Ústavní zákon současně svěřil úpravu voleb soudců z lidu zákonům národních rad.

Dosud platný zákon České národní rady č. 35/1970 Sb., o volbách soudců z lidu je v rozporu se zmíněným ústavním zákonem a je třeba jej nahradit zákonem novým. Bez přijetí nové úpravy by postupně došlo k omezování činnosti soudů, neboť by nebylo možné provádět průběžné doplňování soudců z lidu.

Zvláštní část

K § 1

Navrhuje se, aby soudce z lidu volila obecní zastupitelstva v obvodu příslušného okresního nebo krajského soudu. Návrhy budou podávat předsedové okresních nebo krajských soudů; při výběru kandidátů budou přihlížet k předpokladům uvedeným v § 39 odst. 1 zák. č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců. Takto bude splněn ústavní požadavek, aby soudci z lidu byli voleni. Volbu provede obecní zastupitelstvo, v jehož obvodu kandidát na soudce z lidu bydlí, případně pracuje.

K § 2

Předseda příslušného soudu stanoví kolik soudců z lidu má být pro obvod soudu zvoleno. Předseda soudu má potřebné znalosti o tom, kolik soudců z lidu má být zvoleno, aby soud mohl řádně pracovat a soudci z lidu nebyli nadměrně zatěžováni častým zasedáním u soudu. Předseda soudu provádí výběr též z hledisek zmíněných v § 1. Kontrola správnosti výběru soudců je zajištěna volbou soudce obecním zastupitelstvem.

Návrh předpokládá, že soudce bude volen v místě svého bydliště, kde je občanům nejvíce znám. není-li bydliště soudce v obvodu soudu, provede volbu obecní zastupitelstvo, v jehož obvodu kandidát pracuje. Je tedy podmínkou, aby soudce bydlel či pracoval v obvodu soudu, kam má být zvolen. Náleží-li obvod soudu do obvodu několika obecních zastupitelstev, zašle předseda soudu návrh tomu obecnímu zastupitelstvu, v jehož obvodu má kandidát bydliště, případně pracuje.

K § 3

Pro volbu soudců z lidu krajských soudů se přiměřeně užije postup podle § 2.

K § 4

Přebírá se dosavadní právní úprava o složení slibu, avšak s tím, že se bude skládat do rukou předsedy soudu. Předseda soudu také vydá soudcům z lidu osvědčení o zvolení.

K § 5

Přejímá se dosavadní právní úprava s tím rozdílem, že návrh na odvolání předkládá předseda soudu a o odvolání z funkce rozhoduje obecní zastupitelstvo. Nově se zakládá výslovná povinnost obecního zastupitelstva vyžádat si před rozhodnutím o dovolání vyjádření soudce z lidu, který by měl být odvolán.

K § 6

Rovněž se přejímá dosavadní právní úprava zproštění funkce soudce z lidu. Soudce podává žádost příslušnému obecnímu zastupitelstvu, které si před rozhodnutím vyžádá stanovisko předsedy soudu. Účelem je zajistit, aby soudce se mohl vzdát mandátu, neboť nikdo nemůže vykonávat funkci soudce proti své vůli.

K § 7

Jinak pojmenovanými soudy jsou městský soud v Brně a obvodní soudy v hlavním městě Praze, které vykonávají působnost okresních soudů a městský soud v Praze, který vykonává působnost krajského soudu.

K § 8

Tento zákon zcela nahrazuje zákon České národní rady č. 35/1970 Sb., o volbách soudců z lidu, a proto lze tento zcela zrušit.

K § 9

Účinnost zákona je navrhována dnem vyhlášení, aby bylo možno neprodleně ustanovit nové soudce z lidu. Volby soudců z lidu nebyly prováděny již více jak dva měsíce.

Navrhovaný zákon si nevyžádá potřebu pracovních sil ani dalších finančních prostředků ze státního rozpočtu. Přijetím zákona dojde k zjednodušení administrativy, neboť orgány Národní fronty soudce navrhovaly pouze formálně na základě podkladů, které většinou obdržely od příslušných předsedů okresních či krajských soudů.

Jan Kasal v.r.

Ivana Janů v.r.

Jan Kryčer v.r.

Jiří Novák v.r.

Ivo Palkoska v.r.

Anna Röschová v.r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP