ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

VI. volební období

108

Ústní interpelace

přednesené

na 7. schůzi České národní rady konané dne 15. 11. 1990

 

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám poslancům ČNR přehled ústních interpelací vznesených na členy vlády ČR na 7. schůzi České národní rady. Texty interpelací se řídí stenografickým záznamem.

7. I01. Interpelace poslankyně Evy Kantůrkové na předsedu vlády ČR, ministra kultury ČR a ministra financí ČR ve věci převedení ušetřených peněz uměleckých organizací na činnost v příštím roce.

Paní předsedkyně, dámy a pánové, já tu nemám ani jednoho ministra, kterého budu interpelovat, bude se obracet na pana předsedu vlády.

Včera se konala porada odpovědných zástupců uměleckých obcí, společenství Obce spisovatelů, překladatelů, hudebníků, výtvarných umělců a dalších uměleckých organizací. Jednali o rozpočtech svých organizací na příští rok a požádali mě, abych zde přednesla tuto interpelaci na pana ministra kultury a financí.

Požádali mě o to v jakémsi zoufalství, protože nemohou dosáhnout jiného rozumného slyšení a nelze jim probít se úřednickou bariérou až k ministrům. Letos, jak víte, došlo k přeměně uměleckých organizací. Staré ideologické organizace skončily svou činnost a umělci si založili organizace nové, Obce spisovatelů, překladatelů, hudebních skladatelů, výtvarníků a různá jiná menší společenství. Tyto organizace nově vzniklé se v rámci celoročního rozpočtu na letoší rok podílely alikvotní částkou na tomto rozpočtu, částkou, která zbyla po zániku těch starých organizací. Tyto nové organizace mají nepatrné aparáty, jsou syndikátního charakteru a pro umělce velmi důležité. Jejich rady nebo výbory si byly vědomy finančních potíží, které je budou čekat v příštím roce. A peníze, které jim byla dány z rozpočtu ministerstva kultury velice šetřili, a to v dobré víře po slibu,že ušetřené peníze budou moci přenést na svou činnost v příštím roce, ve kterém je velká rozpočtová nejistota.

Teď se dozvěděli z ministerstva kultury a financí, že podle starých pravidel je budou muset do státního rozpočtu vrátit. Mají v této chvíli dvě možnosti, buď tyto peníze do konce roku nehospodárně utratit, aby jim alespoň na něco zůstaly nebo protestovat a žádat rozumnější řešení.

Prosím oba pány ministry o řešení této absurdní situace. Částky, o které se jedná nejvýše 400 - 500 tisíc u Obce divadelníků, 25 tisíc u Obce spisovatelů a 50 tisíc u Obce překladatelů, jsou to minimální částky, které představují v rozpočtu naprosto minimální finanční objem, ale přesto těmto organizacím, které nebudou v příštím roce rozpočtově zabezpečeny, mohou pomoci v jejich činnosti.

Žádám tedy, abych dostala odpověď pánů ministrů, zda-li je možné splnit slib, daný těmto organizacím, aby ušetřené peníze z letošního roku jim byly převedeny do rozpočtu příštího roku.

Děkuji.

7. I02. Interpelace poslance Tomáše Fejfara na předsedu vlády ČR a místopředsedu vlády ČR Antonína Baudyše ve věci obsazení okresního úřadu v JIhlavě.

Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, kolegové a kolegyně, do poslední chvíle jsem se rozhodoval jestli budu interpelovat a po pře 5 minutami proběhnuvším rozhovoru na předsednictvu vlády jsem se rozhodl, že budu. Jde o okres Jihlava, o obsazení okresního úřadu. Totéž, co říkal kolega Kelnar - měli jsem pana místopředsedu vlády Baudyše na klubu. Celou věc jsem tam vysvětlil, pan místopředseda slíbil, že v případě Jihlavy bude vyměněno, byla mu nabídnuta náhrada. Předesílám, že já osobně s tímto způsobem obsazování okresních úřadů naprosto absolutně nesouhlasím. Probíhaly zase zřejmě nějaké kulaté stoly. My nevíme, kde, kým byly vedeny. Poslanci ČNR neměli možnost se vyjádřit. Vím, že přednostu okresního úřadu jmenuje vláda, je to moc výkonná, ale zrovna tak já jako poslanec mám právo se ptát pana premiéra a české vlády: Jakým způsobem byly vedeny tyto rozhovory, kdo je vedl? Chtěl bych vysvětlit to, co se stalo v okrese Jihlava.

Naivně jsme se domnívali, že přednostou okresního úřadu by měl být ten nejlepší bez ohledu na to, ze které je strany. Ve volbách jsme získali o 10% více, než kterýkoli jiný okres v Jihomoravském kraji. Strana lidová získala naopak podprůměrné výsledky v rámci Jihomoravského kraje, a přesto jsem se dověděli, nikoli oficiálně, ale bylo nám to panem místopředsedou vlády Baudyšem potvrzeno, že na místo přednost okresního úřadu byl jmenován ing. Jakubec. Já ho znám a vůbec nic proti němu nemám, je to velice slušný člověk. Ale náš kandidát byl lepší. Není to člověk z Občanského fóra. Je to sociální demokrat, člověk, který má na okrese nebývalý kredit, kterého my plnou vahou podporujeme, podporují ho další strany. Návrh z okresního výboru šel na tohoto člověka. Dokonce jsem se dověděl postranními cestičkami, že ho podporuje snad i KSČ, protože to je velice slušný člověk a jako proti takovému proti němu nemůže nikdo nic mít.

Teď jsme se dozvěděli, že tam byl jmenován člen Lidové strany. Místopředseda vlády Baudyš slíbil, že ho vymění. Nestalo se. Odcestoval, nedal nám vědět. Dnes, když jsem se obrátil na pana premiéra, nevěděl, které změny byly provedeny a které nebyly. Když jsme teď telefonovali na předsednictvo vlády, znovu jsem se nic nedověděli. Tenkrát jsem panu místopředsedovi vlády Baudyšovi řekl, že jsem si vědom, že je nutné dělat určité kompromisy, ale také jsem mu vysvětlil, že jsem tady za lidi a nikoli za vládu.

Velice mě mrzí, že jsem celou tu historku musel vyprávět, ale nesouhlasím s tím, jakým způsobem byl jmenován prozatímní předseda okresního úřadu a velice se proti tomu ohrazuji.

 

7. I03. Interpelace polance Juliuse Jančáryho na předsedu vlády ČR ve věci struktury a funkcí expozitur ministerstva životního prostředí ČR v Severočeském kraji.

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové stav a praktickou činnost ministerstva životního prostředí svědčí o tom, že ani zde nebylo naplněno zákonné opatření Federálního shromáždění. Navazuji na dopis člena předsednictva FS pana Jana Šolce, z 31. 7. 1990 premiérovi české vlády, doktoru Petru Pithartovi, na dopis poslance doktora Čermáka ministru životního prostředí ČR doktoru Moldánovi.

Tímto se obracím na našeho pana předsedu vlády s následující interpelací:

Vážený pane předsedo, stav životního prostředí v Severních Čechách je velice vážný a vyžaduje neodkladné a zodpovědné řešení. Tomu odpovídají i závěry 23. plenárního zasedání severočeského KNV, které se konalo 4. října 1990 v Ústí nad Labem za přítomnosti zástupců ministerstev a ŽP ČR a federálního výboru pro životní prostředí ČSFR. Konstatovalo, že mimořádnému stavu musí odpovídat i mimořádná opatření, vzneslo požadavek na ustanovení vládních zmocněnců, vytvoření expozitur ministerstva životního prostředí ČR a regionálních fondů ŽP a to odděleně pro západní a východní region.

Toto rozdělení území Severočeského kraje plyne z rozdílných geoklimatických podmínek obou regionů a mechanismů narušení životního prostředí. Odpovídá mínění obyvatel a je podporováno národními výbory dané oblasti a ekologickými iniciativami. V případě východního regionu se jedná o okresy Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec a o území Šluknovska a Turnovska. V souladu s tímto je koncipován i konečný materiál - program ozdravění životního prostředí v Severočeském kraji na léta 1991-5 a s výhledem do roku 2000, který byl dne 2. 11. 1990 projednán vládou ČR. Zmíněné expozitury ministerstva životního prostředí ČR byly pojaty jako koncepční útvary, které v území regionu budou aktivně a na základě vysoké odbornosti pečovat o životní prostředí.

Naprosto v rozporu s těmito snahami a požadavky je opatření ministerstva životního prostředí ČR, které bylo ve vládě ČR projednáno pod číslem 282 dne 18. 10. 1990. Ministerstvo životního prostředí ČR si tímto opatřením výhradně řeší své interní problémy bez ohledu na předchozí jednání a dohody a návrhy iniciativ a nerespektuje jakékoliv priority v řešení problematiky životního prostředí. Expozitury ministerstva životního prostředí ČR jsou pojaty jako pasivní odvolací orgány, které v nových podmínkách pouze administrativně suplují bývalé KNV. Toto je ve zřejmém rozporu s všeobecným a oprávněným požadavkem na snížení administrativních pracovníků, jejich nárůst je předpokládán naopak dvojnásobný.

Rovněž nelze souhlasit s tím, jakým způsobem ministerstvo životního prostředí ČR obsazuje funkci administrátora, pověřeného vybudováním expozitury. Pro expozituru ve východním regiony Severních Čech se sídlem v Liberci tak bylo učiněno bez vyjádření a účasti národních výborů a ekologických iniciativ. Uvedený postup pracovníků MŽP není možné akceptovat. Žádáme vás, aby struktura a především funkce expozitur MŽP ČR byla znovu odpovědně posouzena, aby tyto orgány byly přínosem pro řešení tíživé situace v oblasti životního prostředí a ne pouze dalším administrativním mezičlánkem a zátěží pro daňové poplatníky. Za východní region Severočeského kraje poslanci ČNR dr. Petr Čermák, CSc., ing. Julius Jančáry, dále předseda ONV Jablonce nad Nisou ing. Lubomír Hanč, předseda ONV Česká Lípa Josef Němec, za ONV Liberec místopředseda Jaroslav Mráz, za Šluknovsko předseda MěNV Rumburk Václav Pohl, za Turnovsko předseda MěNV dr. Václav Šolc, za ekologické komise OF Liberec, Jablonec ing. Matušek, CSc., ing. Jiří Herej.

Vzhledem k této situaci podporuji návrh na předložení organizačních struktur a obsazení ministerstev v době jejich převzetí současnými ministry a současně podporují návrh na vznik komise předsednictva

ČNR, která prověří plnění zákonného opatření FS. Děkuji.

V Praze 20. listopadu 1990

Dagmar Burešová, v. r.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP