Čtvrtek 19. prosince 1991

Kdo je pro doplnění tohoto textu, nechť zvedne ruku! 98.

Kdo je proti? 20. Děkuji.

Tento návrh byl přijat.

Nyní budeme hlasovat k bodu d). Kdo je pro doplnění následujícího odstavce tak, jak to máme v textu, nechť zvedne ruku! 104. Děkuji.

Kdo je proti? 17. Děkuji.

I tento návrh byl přijat.

Nyní bych prosil o rozlišení, zda návrh pana poslance Bělehrádka je alternativou k již schválenému textu - pak bychom o něm nemohli hlasovat. Prosím pana zpravodaje.

Poslanec Ivo Svoboda: V té formě, v jaké mi byl předložen a jak pan poslanec potvrdil v debatě, je třeba ho chápat jako doplňující k již odhlasovanému, čili již není o čem hlasovat.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Domnívám se, že ne jako doplňující. Kdyby tomu tak bylo, museli bychom hlasovat. Je to tak, pane poslanče?

Poslanec Stanislav Bělehrádek: Jako upřesňující.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Jako upřesňující, takže se to nevylučuje.

Znamená to tedy, že budeme hlasovat o návrhu pana poslance Bělehrádka.

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku! 72.

Kdo je proti? 30.

Kdo se zdržel hlasování? 52.

Tento návrh nebyl přijat.

Domnívám se, že o návrhu pana poslance Bursíka není možno hlasovat, vzhledem k tomu, že byl schválen text pana kolegy Kalvody, a to je alternativa.

Poslanec Ivo Svoboda: Sdílím vaše mínění v tom, že o něm nemůžeme hlasovat teď. Návrh pana poslance Bursíka byl doplňujícím návrhem, mohli bychom o něm hlasovat i teď, ale byl vznesen jako poslední, čili mám ho zařazený ve svém seznamu jako poslední pozměňovací návrh. Uváděl jsem to i při uvozování návrhu pana poslance Kalvody, Bělehrádka a tam zaznělo jednoznačně, že návrh pana poslance Bursíka je doplňujícím návrhem a může o něm být hlasováno bez porušení smyslu nebo zásad jednání až v okamžiku, kdy na něj přijde řada.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Pane poslanče, domnívám se, že jste to uvedl do jednoho bloku, naprosto v souladu s naším usnesením, to znamená vše, co se týká logicky jednoho celku, s tím jsme byli seznámeni před začátkem hlasování. Je to označeno i v textu, který zde mám, jako pozměňovací návrh Kalvodova textu. Vzhledem k tomu, že již byl ten text schválen ...... prosím, hlásí se s faktickou poznámkou pan poslance Bursík.

Poslanec Martin Bursík: Pane předsedající, domnívám se, že mluvíte o něčem jiném, než pan překladatel. Pan předkladatel hovoří o mém posledním pozměňovacím návrhu, na který teprve přijde řada.

Předpokládám, že jednací řád sám řeší to, že o mých pozměňovacích návrzích předešlých se hlasovat už nebude.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Samozřejmě, to jsem konstatoval a je logické, že o textu v případě změn k navržené rozpočtové soustavě federace a republik atd. se bude hlasovat na závěr.

Poslanec Ivo Svoboda: To je přesně návrh, o kterém jsem před chvílí hovořil. Omlouvám se za nedorozumění.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: O sumáři pozměňovacích návrhů, tak, jak ho máme před sebou na třetí stránce dole, ten velký blok nadepsaný poslanec Bursík, hlasovat už nebudeme.

Přejdeme k dalšímu návrhu.

Poslanec Ivo Svoboda: Další pozměňovací návrh podal poslance Janeček. Je to rovněž vložení nových odstavců do části 1 b). Pan poslanec navrhuje vložit celkem tři odstavce.

První odstavec - považuje za naléhavé, aby v zájmu kontinuity a perspektivnosti aktivní politiky zaměstnanosti ....

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Ano, máme to před sebou. Domníváte se, sněmovno, že je třeba to rekapitulovat, číst? (Sněmovna vyjádřila souhlas s tím, že jednotlivé odstavce není třeba číst.)

Budeme tedy hlasovat o prvním odstavci v návrhu pana poslance Janečka.

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku. 104.

Kdo je proti? 9.

Tento návrh byl přijat.

Nyní k dalšímu odstavci, který začíná slovy "podporuje návrh, aby souběh výplaty ..."

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku. 115.

Kdo je proti? 2.

Děkuji.

Tento návrh byl přijat.

Nyní budeme hlasovat o dalším odstavci, který začíná slovy "nepovažuje za únosné ..."

Kdo je pro doplnění tohoto textu, ať zvedne ruku. 70.

Kdo je proti? 26.

Kdo se zdržel hlasování? 59.

Děkuji, tento návrh nebyl přijat.

Nyní bychom měli hlasovat o upřesněném návrhu pana poslance Kozla.

Poslanec Ivo Svoboda: Jistě. Pan poslanec Kozel navrhuje doplnit usnesení o následující znění: "Česká národní rada doporučuje vládě České republiky, aby přijala opatření k rozpočtovému zabezpečení připravovaného federálního zákona o platových poměrech pracovníků rozpočtových organizací v odvětvích zdravotnictví, školství, kultury, sociální péče a některých dalších organizací, přičemž objem mzdových prostředků vyčleněných pro rok 1992 bude nepřekročitelný."

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Je to tak, pane poslanče Kozle? Nezachytil jsem, v čem spočívá upřesnění. Teď byl doslova přečten návrh, tak, jak ho máme před sebou.

Poslanec František Kozel: Bez toho "přičemž ..."

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Takže škrtáme na základě nového upřesnění text za slovem organizací, v předposledním řádku toho odstavce: "přičemž objem mzdových prostředků vyčleněných pro rok 1992 bude nepřekročitelný". Tento text tam tedy není.

S faktickou poznámkou se hlásí pan ministr.

Ministr financí ČR Karel Špaček: Chci upozornit, že bez tohoto dovětku bych nedoporučoval, aby to sněmovna přijala. Je to úplná bianco směnka. Nevíme, jak to dopadne, jsme schopni zabezpečit tyto nové věci je v rámci prostředků, které jsou vyčleněny v rozpočtu.

Doporučoval bych, aby se to schválilo v původním znění, nebo aby se to neschvalovalo.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji. Pan poslanec Kozel mezitím upřesnil, že je pro to, aby tam text zůstal.

Kdo je pro takto upravený návrh, ať zvedne ruku. 83.

Kdo je proti? 6.

Tento návrh byl přijat.

Prosím o další návrh.

Poslanec Ivo Svoboda: Dalším pozměňovacím návrhem je návrh pana poslance Wantuly, který do části jedna B navrhuje vložit další odstavec ve znění: z účelové rezervy všeobecné pokladní správy uvolnila podle prokázaných potřeb částku do 600 tisíc pro národnostní organizace Poláků.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji.

Kdo je pro takto formulovaný návrh, ať zvedne ruku. 120.

Děkuji.

Kdo je proti? Nikdo.

I tento návrh byl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Posledním pozměňovacím návrhem je pozměňovací návrh pana poslance Bursíka, který je doplňujícím k návrhu pana poslance Kalvody, tak, jak byl schválen, k jeho první části a zní: v případě změn v navržené rozpočtové soustavě federace a republik ukládá vládě ČR připravit novelu zákona o rozpočtu ČR, případně novelu zákona o rozpočtových pravidlech a předložit je České národní radě.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji.

Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku. 148. Děkuji.

Kdo je proti? Nikdo. Děkuji.

I tento návrh byl přijat.

Poslanec Ivo Svoboda: Tímto postupem jsme vyčerpali veškeré pozměňovací návrhy k návrhu usnesení a je tedy možno hlasovat o usnesení jako celku.

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Tak, jak jsme rozhodli o proceduře, budeme hlasovat nejprve o usnesení a to aklamací a potom o návrhu zákona jmenovitě. Je to tak? (Souhlas.) Děkuji.

Kdo je pro přijetí usnesení, včetně právě přijatých pozměňovacích návrhů, ať zvedne ruku. 132. Děkuji.

Kdo je proti? Nikdo.

Konstatuji, že usnesení bylo přijato. S faktickou poznámkou se hlásí pan místopředseda Kalvoda.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Vážené paní poslankyně, vážení poslanci, na politickém grémiu, které předcházelo této části schůze, jsme nedospěli k dohodě o jednom z procedurálních návrhů, který tam byl přednesen. Proto jej činím v zastoupení klubů ODA a ODS a navrhuji, aby se rozhodlo hlasováním. Návrh spočívá v tom, že projednání tohoto bodu tedy hlasování o návrhu státního rozpočtu - by bylo přerušeno a konalo by se zítra dopoledne. Byl jsem vyzván, abych řekl důvod a myslel jsem, že to je nad rámec procedurálního návrhu. Návrh byl učiněn proto, aby kluby projednaly svá stanoviska. (Projevy souhlasu i nesouhlasu).

Místopředseda ČNR Jiří Vlach: Děkuji. O tomto jsme povinni rozhodnout hlasováním, a to neprodleně. Kdo je pro přijetí procedurálního návrhu pana místopředsedy Kalvody, ať zvedne ruku. 51.

Kdo je proti? 86.

Tento návrh nebyl přijat.

Nejsem si teď jist, co mám učinit. Je mi jasné, že to, co bude následovat, je jmenovité hlasování. Zároveň je mi jasné, že je za několik minut půl páté, kdy jsme měli končit. Sněmovna tímto ohlasem souhlasí s tím, že odběhne na koncert o několik minut později - mohu tomu tak rozumět?

(Projevy souhlasu i nesouhlasu).

Nezlobte se, v této složité situaci dám hlasovat. Sněmovna ještě nerozhodla vůbec o tom, zda přerušíme schůzi vůbec, na vánoční koncert a za druhé o tom, jestli se v případě, že se rozhodneme, že ano, vrátíme a budeme pokračovat dnes, nebo zítra ráno. Nechci manipulovat a dávat hlasovat de facto o tomtéž ještě jednou, ale toto jsme si řekli na začátku jednání a o tom musíme rozhodnout.

Samozřejmě, že provedeme hlasování jmenovité, teď neprodleně a po tom jmenovitém hlasování - jestli dovolíte, to by asi bylo méně konfliktní - rozhodneme o tom, jak budeme postupovat dál v průběhu dnešního odpoledne a večera.

Dámy a pánové nyní budeme hlasovat o celém návrhu zákona.

Ověřovatele bych požádal, aby paralelně kontrolovali výsledky hlasování.

Kdo souhlasí s vládním návrhem zákona ČNR o státním rozpočtu ČR na rok 1992 a o změně a doplnění rozpočtových pravidel republiky - zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 1992 podle sněmovního tisku 516 ve znění společné zprávy výborů ČNR podle sněmovního tisku 526 a podle schválených pozměňovacích návrhů?

Poslanci klubu OH:

Bárta - pro

Bereza - pro

Burešová - pro

Bursík - pro

Čulíková - nemocná

Danneberg - pro

Dohnal - pro

Havlovič - pro

Holomek - pro

Hořínek - nepřítomen

Chromý - pro

Kalfus - nepřítomen

Kalousová - pro

Kantůrková - pro

Kolářová - pro

Kotrlý - pro

Kozánek - nepřítomen

Kraus Petr - pro

Kříž Karel - pro

Květ - pro

Laštůvka - nepřítomen

Líbal - pro

Lukeš - nepřítomen

Máca - pro

Moserová - nepřítomna

Müller - pro

Nerad - pro

Pecháček - pro

Pithart - pro

Piverka - pro

Pospíšil - pro


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP