Úterý 14. května 1991

XX.

Návrh poslankyně Hany Marvanové na usnesení, kterým Česká národní rada ukládá vládě České republiky zpracovat a do 3. června 1991 předložit k projednání České národní radě koncepci bytové politiky

Paní poslankyně Marvanová návrh svého usnesení vlastně přednesla spolu s jeho označením, obsah je vystižen jeho názvem, a já bych nyní otevřel k tomuto bodu rozpravu. Táži se, zda se někdo do rozpravy hlásí. Pokud nikoliv, pak je třeba rozpravu uzavřít a navrhnout hlasování o přijetí usnesení ve znění:

"Česká národní rada ukládá vládě ČR zpracovat a do 30. června 1991 předložit České národní radě k projednání koncepci bytové politiky."

Kdo je pro toto usnesení, prosím, nechť zvedne ruku. 108 Děkuji.

Kdo je proti? Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování? 1

Děkuji, usnesení v tomto znění bylo přijato.

A přecházíme k dalšímu bodu schváleného pořadu dnešní schůze, jímž je

XI.

Návrh přednesený poslancem Ladislavem Jaklem na vydání usnesení ČNR, jímž doporučuje Federálnímu shromáždění urychleně připravit a schválit zákon upravující podmínky pro hospodaření obcí

Prosím pana poslance Jakla, aby nás znovu seznámil se zněním svého návrhu, pokud tak může učinit.

Poslanec Ladislav Jakl: Vážený pane předsedající, k tomu, co jste řekl, stěží lze něco dodat. Proto jenom převod opisem, jak by usnesení mělo vypadat.

"Česká národní rada doporučuje Federálnímu shromáždění urychleně projednat a přijmout zákon, který by upravil podmínky pro hospodaření obcí."

Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, otevírám rozpravu k tomuto bodu. Táži se, zda se některý z poslanců, případně členů vlády, hlásí do rozpravy? Pokud nikoli, pak rozpravu uzavírám.

Dovolím si jen faktickou poznámku, že přirozeně zde není ústavní vazba v tom smyslu, že by se jednalo o zákonnou iniciativu, že se jedná o usnesení, které nemá než politický aspekt nebo náboj. Abychom to v tomto smyslu.

Uzavírám tedy rozpravu a žádám ty z poslanců ČNR, kteří jsou pro přijetí tohoto usnesení, nechť zvednou ruku. 80 Děkuji.

Kdo je proti? 2 Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? 3 Děkuji.

Návrh byl přijat. Dalším bodem jednání je

Návrh poslance Budinského na přijetí usnesení České národní rady k otázce životního prostředí.

Dovolím si požádat pana poslance, aby přednesl svůj návrh. Není přítomen. (Hlásí se poslanec Ratiborský.) Výborně, žádám pana poslance Ratiborského, aby přednesl návrh pana poslance Budinského.

Poslanec Tomáš Ratiborský: Vážený pane předsedající, vážený sněme, návrh na usnesení ČNR:

"Současný stav vývoje životního prostředí na území České republiky je neudržitelný. Obnova zdravého životního prostředí je úkolem každého občana, každé obce a každé instituce. Stát musí zajistit právní vymezení odpovědnosti a vytvoření ekonomických nástrojů směřujících k ochraně životního prostředí.

Česká národní rada žádá vládu České republiky, aby

1. dala pracem na tvorbě zákonů, týkajících se životního prostředí, nejvyšší prioritu a aby předložila České národní radě návrhy těchto zákonů do 3. čtvrtletí 1991,

2. aby účinněji spolupracovala s orgány federace při tvorbě zákonů z oblasti životního prostředí,

3. aby při pravidelném čtvrtletním skládání účtů předkládala informaci o vývoji životního prostředí a jedenkrát ročně předložila České národní radě podrobnou zprávu o stavu životního prostředí."

Děkuji.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Otevírám k tomuto návrhu rozpravu. První se hlásí pan poslanec Pospíšil, pak pan poslanec Květ.

Poslanec Petr Pospíšil: Navrhuji v třetím pádu u slova práce výraz "pracem" nahradit "pracím". To je spisovné.

Poslanec Jan Květ: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, rád bych toto prohlášení uvítal, ale nepřímo tam vystupuje výtka naší české vládě, jako by nespolupracovala s federální vládou při přípravě zákonů o životním prostředí. My víme z práce našeho výboru, že toto není pravda, že mnohé zákony federální, konkrétně zákon o životním prostředí, který bude projednáván, byly vlastně připravovány v českém ministerstvu pro životní prostředí.

A nevím, zda ještě k některým dalším, jakoby kritickým připomínkám zde vzneseným, by se neměl vyjádřit ministr životního prostředí, který zde dnes není.

Poslanec Martin Bursík: Pane předsedající, dámy a pánové, dovolte, abych vystoupil jménem klubu Občanského hnutí. Klub OH se zabýval tímto iniciativním návrhem. Klade otázkám životního prostředí značnou váhu. Důkazem toho je, že se zabýval právě individuálním návrhem jednoho poslance. Klub Občanského hnutí vítá tuto iniciativu, která by měla vést ke zlepšení stavu životního prostředí. Vítá i určitý náznak změny hierarchie hodnot u poslance této strany, nicméně dovoluje si upravit text tak, aby byl méně proklamativní a byl více konkrétní.

V bodě 1, jelikož pro nás problémy životního prostředí jsou prioritní, ale stejnou prioritou pro nás je transformace naší ekonomiky, navrhujeme, aby první věta byla rozšířena. Bude znít následovně:

Česká národní rada žádá vládu České republiky, aby

1. dala pracem na tvorbě zákonů týkajících se životního prostředí společně se zákony upravujícími transformaci ekonomiky, nejvyšší prioritu a aby předložila České národní radě návrhy těchto zákonů.

Navrhujeme dále úpravu namísto do 3. čtvrtletí 1991, protože není řečeno, kterých zákonů do 3. čtvrtletí, navrhujeme doplnění "v návaznosti na její legislativní plán".

Poslední změna je v bodě druhém. Cituji: ...aby účinněji spolupracovala s orgány federace při tvorbě zákonů z oblasti životního prostředí a doplnění: "zejména pak koordinovala společný postup legislativní tvorby v oblasti ekologie a ekonomie. Děkuji vám za pozornost.

Poslanec Petr Lom: Pane předsedající, dámy a pánové, mám jenom stručný návrh změny. Mně se zdají slova "nejvyšší prioritu," ať v jakémkoli spojení, příliš autoritativní. Buď je změkčeme návrhem "nejvyšší možnou prioritu," nebo je vyjádřeme jinak slovem upřednostnění, což není příliš hezké česky. Nemůžeme říkat "nejvyšší prioritu," navrhoval bych tedy "nejvyšší možnou prioritu."

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Jen bych si dovolil dodat, že pokud by nebyl přijat návrh změny přednesený panem poslancem Bursíkem, pak by navrhovatel musel určit, zda nyní do konce 3. čtvrtletí nebo začátku 3. čtvrtletí, protože ve formulaci, která teď odezněla, není jasné, který časový bod míní.

Jsou ještě další připomínky do rozpravy? (Poslanec Ratiborský: Je možné s návrhy souhlasit.) Mohl bych teď vzhledem k jisté a nesporné únavě požádat oba dva autory zásadních částí, jak pana Ratiborského, tak pana Bursíka, aby se sešli u jednoho pultu a přednesli sněmovně, s čím oba dva souhlasí?

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Protože je zcela nezbytné, aby schůze skončila dnes až po vyčerpání příslušného programu, chtěl bych sdělit, že dalším bodem programu je zpráva o činnosti předsednictva ČNR, dále by byla interpelace pana poslance Fendrycha, dále návrh pana poslance Nedbálka na stanovisko ČNR ohledně rozhodnutí vlády o prodeji tanků do Sýrie a konečně návrh pana poslance Miroslava Wolfa k přijetí usnesení činnosti komise pro dohled nad výkonem zákonného opatření výkonu funkcí obsazených jmenováním v ústředních orgánech.

Chtěl bych sdělit potěšující zprávu, že jeden z navržených bodů - návrh pana poslance Wolfa - byl vzat zpět.

Prosil bych nyní pány Ratiborského a Bursíka, aby sdělili stav svého ujednání.

Poslanec Martin Bursík: Dovolím si přečíst celý text návrhu na usnesení České národní rady. Preambule zůstává nezměněna.

"Současný vývoj životního prostředí na území České republiky je neudržitelný. Obnova zdravého životního prostředí je úkol pro každého občana, každou obec a instituci. Stát musí zajistit právní vymezení odpovědnosti a vytvořit ekonomické nástroje směřující k ochraně životního prostředí.

Česká národní rada doporučuje vládě České republiky, aby

I. dala pracem na tvorbě zákonů týkajících se životního prostředí společně se zákony upravujícími ekonomickou transformaci maximálně možnou prioritu a aby předložila České národní radě návrhy těchto zákonů dle legislativního plánu do konce třetího čtvrtletí 1991,

II. aby účinněji spolupracovala s orgány federace při tvorbě zákonů z oblasti životního prostředí, zejména pak koordinovala společný postup legislativní tvorby v oblasti ekologie a ekonomie,

III. aby při pravidelném čtvrtletním účtu předkládala informaci o vývoji životního prostředí a 1x ročně předložila ČNR podrobnou zprávu o stavu životního prostředí."

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji, můžeme přistoupit k hlasování. Kdo je pro přijetí tohoto usnesení, nechť zvedne ruku.

(Hlasuje se. 96)

Kdo je proti? (Nikdo.)

Kdo se zdržel hlasování? (11)

Návrh usnesení byl přijat.

NÁVRH

usnesení

České národní rady

"Současný vývoj životního prostředí na území České republiky je neudržitelný. Obnova zdravého životního prostředí je úkol pro každého občana, každou obec a instituci. Stát musí zajistit právní vymezení odpovědnosti a vytvořit ekonomické nástroje směřující k ochraně životního prostředí.

Česká národní rada žádá vládu ČR, aby:

1. Dala pracím na tvorbě zákonů týkajících se životního prostředí společně se zákony upravujícími transformaci ekonomiky maximálně možnou prioritu a aby předložila ČNR návrhy těchto zákonů dle legislativního Plánu do konce 3. čtvrtletí 1991.

2. Aby účinněji spolupracovala s orgány federace při tvorbě zákonů v oblasti životního prostředí, zejména pak aby koordinovala společný postup legislativní tvorby v oblasti ekologie a ekonomie.

3. Aby při pravidelném čtvrtletním skládáním účtů předkládala informaci o vývoji životního prostředí a jedenkrát ročně předložila ČNR podrobnou zprávu o stavu životního prostředí."

Dalším bodem programu je zpráva o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 28. března do 23. dubna 1991 - sněmovní tisk 250 a jeho dodatku do 7. května. Otevírám rozpravu k předložené zprávě. Hlásí se někdo do rozpravy? (Nikdo se nehlásil.)

Navrhuji tedy přijmout toto usnesení: "Česká národní rada souhlasí se zprávou o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 28. března do 23. dubna 1991, včetně dodatku do 7. května t. r."

Kdo souhlasí s návrhem tohoto usnesení? (Hlasuje se. 96)

Kdo je proti? (2)

Kdo se zdržel hlasování? (11)

Návrh usnesení byl přijat.

Dalším bodem programu po dnešním doplnění je interpelace poslance Luďka Fendrycha, kterého prosím, aby se ujal slova.

Poslanec Luděk Fendrych: Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedající, paní poslankyně, páni poslanci, vážení členové vlády, navrhuji s okamžitou platností zastavit tzv. ekonomické pronájmy jednotlivých prodejen podniku Pramen. Kupříkladu v Olomouci má být dána do ekonomického pronájmu největší prodejna v Olomouci "Hanačka" s 57 zaměstnanci, s ročním obratem 70 miliónů 781 tisíc Kčs s čistým ziskem 4 milióny 227 tisíc Kčs. A právě o tento čistý zisk při tzv. ekonomickém pronájmu je stát ochuzen a jde do kapsy tomu jedinci či těm několika jedincům, kterým je, eventuelně bude, ta či ona prodejna do ekonomického pronájmu svěřena.

Není dost dobře pochopitelné, proč vytipované prodejny k ekonomickému pronájmu nejdou ihned do velké či malé privatizace. Značný zisk - čistý, mimo daní, které budou placeny státu novým majitelem, právě tak jako dosud, by bylo možné použít pro sociální či zdravotní oblast, která na tom není dosud dobře. Mimochodem před nedávnem chodili u nás v Olomouci studenti medicíny dům od domu a vybírali na nedostatečně dotované zdravotnictví.

V pátek minulý týden, 10. 5., kdy se pracovníci Pramenu dozvěděli o těchto záměrech, byli doslova šokováni, poněvadž oni, natož pak veřejnost, nebyli informováni o tom, že právě ty nejlepší, prosperující prodejny, včetně jmenované "Hanačky," budou či mají být dány do ekonomického pronájmu počínaje 18. 5., tedy do týdne, a to akciové společnosti Belura. Je naprosto nepochopitelné, proč nejsou dány tyto prodejny do aukce a nechť si tato společnost Belura v aukci je koupí tak, jak to ministerstvo obchodu a cestovního ruchu dopisem ze dne 26. 4. 1991, zn. 47631/91, doporučuje společnosti Pinie v Olomouci, která o ekonomický pronájem některé z velkoprodejen požádala privatizační komisi v Olomouci, která tedy odpověděla akciové společnosti Pinii dopisem č. j. priv. - 549/91 t. r. V odpovědi ministerstva obchodu a cestovního ruchu se uvádí jako důvod, proč vy typovaných, údajně devět velkých prodejen, které jsou vyňaty z malé privatizace, mají tzv. břemeno, což je výuka učňů. Toto břemeno ovšem, podle mého názoru, břemenem není, neboť během výuční doby učeň odvádí, zvláště ve druhém a třetím ročníku práci, jejíž hodnota převyšuje kapesné i odvody ve výši 3 000 Kčs za jednoho učně na rok. Pochybuji, že by právě Olomouc byla ojedinělým jevem v celé české republice v této záležitosti. V tom případě, kde již tyto tzv. ekonomické pronájmy byly provedeny či se potichu bez vedení veřejnosti nebo i samotných zaměstnanců prodejen a závodů Pramen provádějí, uniká státu značný, opakuji značný finanční obnos jdoucí do kapes jedincům. To není nic jiného, než přesouvání státního majetku do soukromého vlastnictví bez aukcí, na kterých stát získá potřebné finance na restituci a další financování sociální politiky, školství apod. Jinak řečeno ústy rozhořčených občanů, že jde o podvod. Výše uvedeného dne, tedy 10. 5., podala skupina pracovníků maloobchodu závodu Pramen protest okresní privatizační komisi, ministryni Štěpové, ministru Ježkovi, federálnímu ministru Klausovi a podnikovému řediteli Pramene, ing. Navrátilovi v Ostravě. V intencích výše uvedených skutečností interpeluji ministryni Štěpovou a ministra Ježka a žádám, aby s okamžitou platností byly ekonomické pronájmy zastaveny, a to nejen v Olomouci, ale v celé České republice. Zároveň žádám ministra kontroly, či jeho statutárního zástupce, aby podnikl patřičné kroky k objasnění celého případu tzv. ekonomických pronájmů s tím, aby byly vyčísleny již ušlé či plánované finanční újmy, které státu tímto vznikají. Zároveň žádám podle § 89 jednacího řádu ČNR, odst. 2, aby tato interpelace byla prohlášena za naléhavou a lhůta k odpovědi byla zkrácena na dobu 3 dnů, tedy do pátku včetně.

Pro vaši informaci ještě uvádím čísla všech devíti prodejen, která do tohoto ekonomického pronájmu mají být dána: 028 Hanačka, 030, 046, 002, 006, 020, 045, 047, 026. Všech těchto devět má čistý výtěžek 10 milionů 130 tisíc.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Pan poslanec Fendrych navrhl, aby v intencích § 98, odst. 2 zákona o jednacím řádu byla jeho interpelace označena za naléhavou a lhůta k odpovědi aby byla zkrácena na dobu 3 dnů. O tom je třeba hlasovat. Prosím, tedy kdo je pro jeho návrh ohledně označení za naléhavou interpelaci a zkrácení lhůty na tři dny, nechť zvedne ruku.

Hlasuje se. (91)

Kdo je proti? (1)

Kdo se zdržel hlasování? (14) Děkuji. Tento návrh pana poslance byl přijat. (Potlesk.)

Dalším, posledním bodem našeho jednání, je návrh pana poslance Nedbálka na vydání stanoviska ČNR k rozhodnutí vlády ČSFR o prodeji tanků do Sýrie a já jej prosím, aby návrh stanoviska přednesl.

Poslanec Lubomír Nedbálek: Vážený pane předsedající, vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, původně jsem měl na mysli, že stanovisko sestaví skupina poslanců tak, aby bylo skutečně kvalitní a vyjadřovalo to, co si poslanci k tomuto problému myslí, ale vzhledem k tomu, že jsem měl zpravodajskou povinnost - a domnívám se, že je to také poslední bod programu a měli bychom pomalu končit - tak si vám dovolím přednést návrh stanoviska, které jsem teď v rychlosti sepsal: Navrhuji, aby ČNR přijala následující stanovisko:

"Česká národní rada nesouhlasí s prodejem tanků vyrobených v ČSFR do Sýrie. Prodejem tanků se řeší současná kritická situace v jedné oblasti ekonomiky. Okamžité, domnělé a nejisté přínosy z tohoto prodeje jsou nesrovnatelné se škodami, které tato akce přinese ČSFR a tím i České republice do budoucna. Mimo jiné půjde o výrazné snížení mezinárodní prestiže ve sféře demokratických zemí." To je celé stanovisko.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Otevírám rozpravu. Hlásí se pan poslanec Čech. Poslanec Vladimír Čech: Dámy a pánové, slyšel jsem to samozřejmě teď, snažím se reagovat bleskurychle. Já samozřejmě s tímto stanoviskem souhlasím, jen si myslím, že specifikovat to jenom na Sýrii by bylo zúžené, že by se měla ta věta rozšířit, to znamená, můj doplňovací návrh je, aby po slovech... do Sýrie byla vložena kratičká věta: ani do kterékoliv jiné země. Aby se vyjádřil nesouhlas s eventuelním prodejem do dalších zemí. Dávám to také k uvážení.

Místopředseda ČNR Jan Kalvoda: Děkuji. Hlásí se někdo další do rozpravy. Pan poslanec Sapák.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP