Úterý 3. července 1990

Poslanec Martin Bursík: /z pléna/ Mám dojem, že v kuloárech jednají zástupci Občanského fóra a pan ministr Tichý a precizují to prohlášení. Abychom něco neuspěchali.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Já nevím, my máme návrhovou komisi tady, poslanci jsou tady, pan ministr Tichý není poslancem ČNR. Jestliže tu návrh je, nechť to někdo přednese. Prosím pane poslanče.

Mám tu návrh pana předsedy vlády, že by event. návrh přednesl on a provedl by jeho zdůvodnění. Souhlasíme? Prosím. Pan poslanec Syka ještě.

Poslanec Martin Syka: /z pléna/ ... ještě se sešla část návrhové komise s paní předsedkyní ČNR a část usnesení se upravuje.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Teď se myslím domlouvají s panem poslancem Kotrlým, takže... Je to tak, ano?

Předseda vlády České republiky Petr Pithart: Návrh, který přednesu vychází upřímně řečeno z potřeby nerozejít se už při prvním zasedání ČNR. Navrhuji, abychom otázky Moravy vyňali z usnesení ČNR k programovému prohlášení, a to ze dvou důvodů. Jednak proto, že jsme se dosud nedokázali shodnout na konkrétních návrzích a také proto, aby citlivá a politicky významná otázka postavení zemí byla zvýrazněna zvláštním usnesením České národní rady. Bude-li toto usnesení přijato, poslanci klubu Hnutí za samosprávnou demokracii budou, jak hlasováním rozhodli, hlasovat pro programové prohlášení a vysloví i důvěru vládě.

Jak Federální shromáždění, tak Česká národní rada se k otázce zemského zřízení vyslovila. Bylo tu konstatováno, že to stanovisko bylo orientováno retrospektivně. Bylo orientováno retrospektivně proto, protože oba zákonodárné sbory nechtěly a ani nemohly předjímat řešení, které nebylo na nich. Domnívám se, že tato nová ČNR by mohla a měla udělat krok dále. To znamená neformulovat to pouze retrospektivně, ale vyjádřit i jakési obecné předsevzetí. Navrhuji, aby bylo přijato toto usnesení ČNR:

Zrušení zemského zřízení poškodilo zemi Českou i Moravsko-slezskou. Plná rehabilitace zemského zřízení na základě samosprávného principu bude definitivně řešena novou ústavou České republiky. Ještě předtím bude možné a nutné přijmout ústavní zákony, které budou definitivní řešení předjímat. Proto si právo rozhodnout o těchto otázkách vyhražuje Česká národní rada a vyzývá vládu České republiky k aktivní součinnosti.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Má někdo připomínky k takto navrženému usnesení? Nejsou. Čili mohu dát hlasovat.

Kdo je pro, abychom přijali takto navržené usnesení? (Hlasuje se.) Děkuji, to je naprostá většina.

Je někdo proti? Tři.

Zdržel se hlasování? 14. Usnesení bylo přijato. Myslím, že jsme se přesunuli přes jeden velký balvan, který nám stál v cestě k schválení programového prohlášení. Já bych teď udělal takovou malou inventuru té přílohy k usnesení k programovému prohlášení podle bodu III. návrhu usnesení - v rozpravě před přestávkou zde měl protinávrh pan poslanec Fejfar a paní poslankyně Ryšlinková, kteří navrhovali škrtnout poslední dvě odrážky. Chci se zeptat, po doplňujícím návrhu pana předsedy návrhové komise Vondráčka, trvají na svém protinávrhu? Prosím paní poslankyně.

Poslankyně Jana Ryšlinková: /z pléna/ Já bych na tom netrvala, kdybych rozuměla té nové formulaci. Nevím, co to znamená odškodnění v případech reprivatizace.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Je možné to nějak vysvětlit?

Z pléna: Já souhlasím s tím, že ta formulace není jasná, já jsem navrhl jinou formulaci.

Ministr Tomáš Ježek: Vážení poslanci, já jsem si dovolil navrhnout jinou formulaci, která zatím otevírá celý ten problém a de facto ho ponechává úplně na rozhodování České národní rady a nic neprejudikuje, což je podstatné. Ve skutečnosti vychází z původního návrhu, že jsou to dva oddělené problémy. Zaprvé řešení majetkové újmy rehabilitovaných a zadruhé problém reprivatizace. To jsou dvě různé věci. Navrhuji: "... navrhnout České národní radě způsob řešení majetkové újmy rehabilitovaných občanů a jejich odškodnění." (To je jedna věc.) A "navrhnout způsoby řešení reprivatizace."

(Potlesk.)

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Děkuji. Pan poslanec Fejfar, paní poslankyně Ryšlinková - ptám se znovu. Bereme to tak, že poslední odrážky jsou nahrazeny novou formulací, kterou teď precizoval pan ministr. Děkuji. Pan poslanec Kalvoda nám tu definoval svou připomínku, beru to tak, jak to bylo navrženo - v pořádku. Zbývá nám paní poslankyně Marvanová - souhlasí s tou formulací, jak ji přednesl předseda návrhové komise?

Poslankyně Hana Marvanová: Budiž, souhlasím.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Tím jsme udělali rekapitulaci. Před přestávkou se hlásila paní poslankyně Kolářová.

Poslankyně Daniela Kolářová: Děkuji, stahuji, chtěla jsem hovořit k posledním dvěma bodům, které jsou uspokojivě formulovány.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Děkuji. - Paní poslankyně Marvanová.

Poslankyně Hana Marvanová: Ještě jednu připomínku, netýká se mého návrhu, ale návrhu pana poslance Kalvody. V ústavně právním výboru jsme navrhovali, aby bylo doporučeno vypracování koncepce bezpečnostní politiky. Je to tam obecně. Myslím si, že bezpečnostní oblast je natolik důležitá, že by to tam mělo být výslovně stanoveno, tak jako tam jsou - podle mého názoru - i mnohem méně důležité momenty.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Prosil bych precizovat přesně, co bychom tam měli dát.

Poslankyně Hana Marvanová: Vypracovat koncepci bezpečnostní politiky v úzké spolupráci s orgány České národní rady (tak jak je to v usnesení ústavně právního výboru).

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Čili to je ještě další odrážka? (Ohlas v sále.) Pan poslanec se hlásil první.

Poslanec Josef Ježek: Mám jednu krátkou formální připomínku. V odstavci, kde je napsáno "urychleně předložit návrh zákona o samosprávě měst a obcí..." - 4. odstavec odzdola na str. 2, bych navrhoval v souladu s návrhem zákona, tak jak jsme ho dostali, tuto úpravu: Urychleně předložit návrh zákona o obcích. Důvod je ten, že v obcích vedle samosprávy musí být možnost vykonávat i přenesený výkon státní správy. Protože v tomto směru jsou různé komplikované debaty, neměli bychom tady vytvářet formální překážku při schvalování zákona ČNR o obcích, který jste dostali.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Je to další protinávrh. Teď bychom měli zavést takový postup, abychom se dobrali k nějakým koncům: Když bude řečen nějaký návrh, navrhuji, abychom o něm nechali hlasovat, zda ho zařadíme, zda změníme znění textu a potom bychom pokročili dál. Můžeme takto postupovat? (Všeobecný souhlas.) Pan poslanec Lom.

Poslanec Petr Lom: Vážené dámy a vážení pánové, prosím, abychom byli velice střídmí v navrhování dalších rozhojňujících bodů připomínek vládě. Celá řada již formulovaných těchto připomínek a nově formulovaných vyplývá z normální povinnosti resortních ministrů, kteří jsou povinni přímo z toho, že jsou členy vlády a je jim svěřen určitý resort, pracovat tak, jak my jim tady připomínáme. Myslím si, že je to zbytečné a dvojkolejné. Uvažme nejdřív, jestli ministr vnitra nemá ve svém resortu vypracovat systém bezpečnosti, ministr financí daňový systém apod. Z hlediska racionálnosti našeho postupu neukládejme vládě a nepřipomínejme jí, co ona sama dobře ví. (Potlesk.)

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Děkuji. Myslím, že to je přesně ono. Dovolil bych si ocitovat, co bod číslo tři říká: Doporučuje vládě České republiky, aby při realizaci svého programového prohlášení respektovala připomínky, které jsou uvedeny v příloze. My tedy vládě doporučujeme, aby respektovala - a zbytečně tu děláme nějaký další balík věcí, které nejsou v ukládací úloze. Vláda sama asi nejlépe ví, již tím, jak zpracovala programové prohlášení, co a jak dělat dál.

Já bych se chtěl zeptat, paní poslankyně Marvanová, trváte dále na tom návrhu, který jste před chvílí přednesla?

Poslankyně Hana Marvanová: /z pléna/ Nám to připadalo ve výboru velice podstatné, protože bezpečnostní komise zpracovala určité návrhy bezpečnostní politiky a programové prohlášení už vlastně uvádí, že bude zákon o policejním sboru atd., ale nehovoří předtím o tom, že bude zpracována koncepce.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Dobrá, přečtěte nám to ještě jednou to co navrhujete.

Poslankyně Hana Marvanová: /z pléna/ Vypracovat koncepci bezpečnostní politiky v úzké spolupráci s orgány České národní rady.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Děkuji, mohu dát hlasovat o tomto bodu?

Kdo je pro, abychom rozšířili přílohu číslo tři o tento návrh? /Hlasuje se./ Prosím spočítat. 95.

Mohu nechal hlasovat dál, ale podle přítomných - někteří odešli - je to nadpoloviční většina, těsně, ale podle přítomných v sále je to nadpoloviční většina.

Ale necháme hlasovat dál.

Kdo je proti? 19.

Zdržel se hlasování? 56.

Děkuji, takže je to jasné, formulace, navržená paní poslankyní Marvanovou bude doplněna. Vrátil bych se k návrhu pana poslance Ježka, který na straně 2 v odrážce 6 doporučoval místo samosprávě měst a obcí - navrhnout zákona o obcích. Mohu dát hlasovat?

Kdo je pro, aby se tento text změnil podle návrhu pana poslance? /Hlasuje se./ To je myslím naprostá většina.

Kdo je proti? Dva.

Zdržel se hlasování? 26.

Čili i tento návrh byl přijat.

Takže kdo má ještě nějaký další konstruktivní a podnětný návrh na doplnění přílohy číslo tři? Prosím pan poslanec Palkoska?

Poslanec Ivo Palkoska: /z pléna/ pokud jde o dva body, dosud nejsou vyřešeny.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Máme, budeme o nich hlasovat, přednese je předseda návrhové komise. Ještě pan poslanec Raška.

Poslanec Miroslav Raška: Dámy a pánové, doporučuji na straně 2, poslední odrážka doplnit řádek 2, za slovem "školství" problematiku dětí, mládeže a tělovýchovy, a za celou tuto odrážku: Této problematice věnovat trvalou pozornost. Je to v souvislosti s vystoupením poslance Krause a reakce předsedy vlády. Děkuji.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Děkuji, to je další návrh na doplnění. Dám hlasovat.

Kdo je pro, abychom doplnili devátou odrážku na stránce číslo 2, nechť zvedne ruku. /Hlasuje se./

Já se omlouvám, já to ještě jednou zopakuji; tam je: podniknout nezbytné kroky k převodu zákonodárné kompetence v oblasti základního, středního i vysokého školství a pan poslanec navrhuje: problematiky dětí, mládeže a tělovýchovy a teď pokračuje dál - federální úroveň na úroveň republikovou a iniciovat vznik návrhů nových zákonů ve všech těchto oblastech - a doporučuje: této problematice věnovat trvalou pozornost. Prosím.

Poslanec Martin Bursík: /z pléna/ Jestli by se mohl tento návrh rozdělit na dva návrhy.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Dobrá, takže nejprve doplnění převedení z federální úrovně kromě školství, problematiky dětí, mládeže a tělovýchovy.

Kdo je pro? /Hlasuje se./ Nebudeme počítat.

Kdo je proti? Proti pět. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? 18. Tento doplněk je. Je tam druhá polovina - této problematice věnovat trvalou pozornost.

Kdo je pro? /Hlasuje se./ 46. Takže já si myslím, že nebudeme dále hlasovat, abychom to urychlili. Je jasné, že tento návrh neprojde.

Teď bych vyřešil ty poslední dvě odrážky, o nichž hovořil pan poslanec Palkoska; na str. č. 3 navrhuje návrhová komise škrtnout poslední dvě odrážky a nahradit je textem: Navrhnout ČNR způsob řešení majetkové újmy rehabilitovaných občanů a jejich odškodnění. A navrhnout způsob řešení reprivatizace. (Ohlas v sále.) O tom jsme ještě nehlasovali.

Předseda návrhové komise poslanec Josef Vondráček: To je návrh, který dává pan ministr? (Ano.) Je to protinávrh?

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Pan ministr to jen doplnil. Hlasujeme o tom, jestli ty dvě poslední odrážky na str. 3 nahradíme tímto textem. (Poslanci žádají znovu o přečtení.) Prosím, pan poslanec Vondráček.

Předseda návrhové komise poslanec Josef Vondráček: Já mám tady přesné znění: Navrhnout České národní radě způsob řešení majetkové újmy rehabilitovaných občanů a jejich odškodnění. A navrhnout způsob řešení reprivatizace.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Je to jasné?

Kdo je pro? /Hlasuje se./ To je výrazná většina. Děkuji.

Kdo je proti?

Kdo se zdržel hlasování? Tři. Děkuji. Poslední odrážky budou nahrazeny textem, jak bylo řečeno. To jsou zatím veškeré protinávrhy. Ptám se ještě jednou - doufám, že už naposled, má někdo další doplňující návrh? Prosím, pana poslance.

Poslanec Petr Pospíšil: Vážený pane předsedající, paní předsedkyně, páni ministři, mám jen jednu poznám ku, na které jsme se dohodli na včerejším klubu a na kterou jsme zapomněli. Dohodli jsme se, že bychom požádali přítomné poslance, kteří jsou zároveň ministry, aby teď, když se bude hlasovat o návrhu usnesení, kterým budeme vyjadřovat souhlas s programovým prohlášením vlády, se zdrželi hlasování. Děkuji vám.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Děkuji. Prosím, pan poslanec Vondráček.

Předseda návrhové komise poslanec Josef Vondráček: Já bych měl k tomu malé vysvětlení. Měli jsme to také v naší návrhové komisi a vypustili jsme to z návrhu usnesení. Myslíme si, že když je někdo poslancem, má právo hlasování. Nechť se to zváží.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Myslím si, že by to bylo omezování práv poslance, ale je-li to interní dohoda, budiž, je to věcí každého poslance. Prosím, pan ministr.

Ministr Petr Vopěnka: Mám dotaz, jestli dodatek, že má z federálu na republiky přejít také sport a tělovýchova, se týká např. fotbalové ligy apod.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Ne, to se týká zákonodárné kompetence.

Ministr Petr Vopěnka: Všeho. Ve školství je to přirozené, ale v tělovýchově - nevím. Chtěl bych to upřesnit.

Místopředseda ČNR Michal Kraus: Poslanecká sněmovna to odhlasovala, vláda bude muset podniknout kroky k tomu, aby tomu doporučení dostála nebo vysvětlila, proč mu dostát nemohla. Dovolte mi, abych nechal hlasovat. Prosím, ještě pan poslanec Dudešek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP