PŘEDSEDNICTVO ČESKÉ NÁRODNÍ RADY

VI. volební období

459

USNESENÍ

předsednictva České národní rady

z 55. schůze 11. července 1991

 

k návrhu řádu na podávání a projednávání kandidátů na soudce Ústavního soudu ČSFR Českou národní radou.

Předsednictvo České národní rady

schvaluje návrh řádu pro podávání a projednávání kandidátů na soudce Ústavního soudu ČSFR Českou národní radou takto:

1. Předsednictvo České národní rady vyhlásí ve Sbírce zákonů zahájení projednávání kandidátů na soudce Ústavního soudu ČSFR.

2. Každý občan, který má volební právo, každá právnická osoba s působností na území ČSFR, státní orgány ČR mají právo do 20 dnů ode dne vyhlášení zaslat do České národní rady návrhy kandidátů.

3. Návrh musí obsahovat jméno, datum narození, bydliště, rodné číslo, doklady potvrzující údaje požadované ústavním zákonem o Ústavním soudu ČSFR, stručný životopis včetně stranické příslušnosti a funkcí v politických stranách, ověřený souhlas kandidáta s kandidaturou a s lustrací a jméno a adresu osoby, která návrh podává.

4. Návrhy shromažďuje ústavně právní výbor České národní rady. Anonymní návrhy /kde není uvedeno jméno nebo adresa navrhovatele/ a návrhy kandidátů, kteří nesplňují zákonem stanovené předpoklady, vyřadí a dále na ně nebere zřetel. U návrhů, kde chybí některé z požadovaných údajů, ústavně právní výbor do 10 dnů upozorní navrhovatele, aby chybějící údaje doplnil. Neučiní-li tak navrhovatel do 10 dnů, k jeho návrhu se dále nepřihlíží.

5. Po uplynutí lhůty 20 dnů a lhůt pro doplnění návrhu vypracuje ústavně právní výbor seznam všech navržených kandidátů s uvedením základních údajů, který předloží všem poslancům. Podrobné materiály budou k dispozici na ústavně právním výboru. Současně zahájí vyšetřovací komise České národní rady lustraci těch kandidátů, které navrhovali poslanci nebo orgány České národní rady.

6. Poslanci se mohou do 10 dnů od doručení návrhu písemně přihlásit k návrhu kandidáta, který nepředkládali poslanci nebo orgány České národní rady. U kandidáta, ke kterému se přihlásil poslanec, zahájí vyšetřovací komise neprodleně lustraci.

7. Po uplynutí této lhůty vyřadí ústavně právní výbor ty kandidáty, které nenavrhoval nebo se k nim nepřihlásil žádný poslanec či orgán České národní rady. Dále ústavně právní výbor vyřadí z návrhu kandidátky ty kandidáty, u kterých je výsledek lustrace pozitivní.

8. Každý poslanec dostane nejpozději 7 dnů před zahájením schůze, na které má být volba kandidátů provedena, jména, základní údaje a životopisy kandidátů a jméno poslance či název orgánu České národní rady, který tohoto kandidáta navrhuje.

9. Návrhy kandidátů, vyhovující stanoveným předpokladům, projedná ústavně právní výbor. Může si k tomu vyžádat stanovisko vlády České republiky nebo Nejvyššího soudu České republiky, případně Generální prokuratury České republiky i hodnocení současného nebo bývalého zaměstnavatele kandidáta. Může si též pozvat kandidáty k osobnímu pohovoru. Všechny tyto materiály musí být k nahlédnutí na ústavně právním výboru České národní rady všem poslancům. Ústavně právní výbor může České národní radě doporučit některé kandidáty. Toto usnesení ústavně právního výboru musí být poslancům rozdáno nejpozději 24 hodin před zahájením schůze, na které má být volba kandidátů uskutečněna.

10. K návrhům předloženým po uplynutí lhůty podle odst. 4, 5 a 6 se nepřihlíží, neusnese-li se Česká národní rada jinak. Podrobnosti volby kandidátů upraví volební řád, schválený Českou národní radou.

 

Dagmar Burešová v. r.

předsedkyně České národní rady

 

Petr Kozánek v. r.

ověřovatel předsednictva České národní rady



Přihlásit/registrovat se do ISP