Středa 20. června 1984

Pri tvorivej analýze dosiahnutých výsledkov z hľadiska biologického ide predovšetkým o správny výber rajónových odrôd nášho Solarského a Bučanského šľachtenia.

Absolútne najvyššiu úrodu dala odroda Solaris 8,05 t. ha_1. Z technického hľadiska je dôležitý aj výber správnej predplodiny.

Ukázalo sa, že v praxi často nedodržiavajú optimálne počty klíčnych zŕn. Namiesto 4,5-5,5 miliónov sa vysievalo až 7 mil. klíčnych zŕn na ha, čo zapríčinilo prehustenie porastov, nedostatok vláhy a zamorenie chorobami. Doteraz sa v niektorých poľnohospodárskych podnikoch pri výžive a hnojení rastlín menej rešpektujú odrodové odlišnosti, čo je v rozpore s vedeckými poznatkami a technologickou disciplínou. Naše poznatky stále viac poukazujú na to, že využitie živín je nízke.

Pri 90 % využitie živín z dávky 258 kg NPK.ha_1 by bola možná úroda ozimnej pšenice až 7,2 t.ha_1. Máme sa teda nad čím zamýšľať, aby sa takéto úrody dosiahli v praxi. Ďalšie rezervy a zhospodárňovanie výroby je v zberných stratách, ktoré sa udávajú okolo 1,4 %, t. j. asi 75 kg.ha_1, ale strniská po podmietkach ukazujú, že je to asi 3krát viac.

Súdružky a súdruhovia, vo svojom vystúpení som si zámerne dovolil poukázať iba na niektoré z množstva doteraz málo využívaných rezerv na modeli obilnín okresu Nitra. Do splnenia úloh vedeckotechnického rozvoja sme cieľavedome zapojili integrované vedecko-výrobné pracovisko, ktoré sa vytvorilo po 4. zasadaní ÚV KSČ. Ide o združenie pracovníkov Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre, VÚŽV v Nitre, Ústavu vedeckotechnických informácií, VHJ Agrokomplexu a OPS v Nitre. Jeho cieľom je zabezpečiť operatívny prenos najnovších poznatkov vedy a výskumu do praxe, realizovať progresívne výrobno-technické a pracovné postupy, poskytovať metodickú pomoc pri rozvoji komplexnej racionalizácie a hľadať možnosti ďalšieho rozvoja a zefektívnenia poľnohospodárskej výroby.

Pracovníci integrovaného pracoviska sa okrem toho bezprostredne zúčastňujú na prenose vedeckotechnického rozvoja prostredníctvom poradenskej činnosti, inštruktážami, Dňami novej techniky, prehliadkami porastov plodín a chovov hospodárskych zvierat, vedeckými konferenciami, odbornými seminármi a analytickou činnosťou, a to najmä v tých prípadoch, kde dochádza k nadmernému vývoju v chorobnosti rastlín v chovoch zvierat, k nadmernej spotrebe krmív a energie. Zavádzajú sa nové organizačné formy intenzívnej produkcie mlieka tak, aby sa na vybraných farmách dosiahla produkcia nad 5000 kg mlieka na jednu dojnicu. Na úspešnej realizácii programu tohto integrovaného pracoviska má veľký podiel Západoslovenský krajský výbor Komunistickej strany Slovenska a Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska v Nitre.

Kľúčovou úlohou komplexného riešenia prednostného rozvoja rastlinnej výroby je zabezpečenie dostatku kvalitných objemových krmív. Pre náš okres, ktorý má minimálne množstvo lúk a pasienkov, je rozhodujúca výroba krmív na ornej pôde s 10-11 % podielom medziplodín s intenzívnym využívaním kooperačných väzieb podhorských oblastí, ale i mimo jeho územia. Rozhodujúcimi krmovinami sú kukuričná siláž a viacročné krmoviny.

Ak hovoríme o výrobe objemových krmovín, dovoľte, aby som poznamenal, že v súčasnej dobe treba podstatne zmeniť vzťah ľudí k produkcii kvalitných objemových krmovín najmä v tom, že sa budú plánovať potrebné plochy na dosiahnutie plánovanej úrody. Všetko, čo sa z krmovín akoukoľvek zlou manipuláciou stráca, spôsobuje v konečnom dôsledku zníženie úžitkovosti, alebo stratené živiny sa musia nahradiť z iných zdrojov, a to väčšinou jadrovým krmivom.

Náš poslanecký prieskum dáva odpoveď na otázku, prečo v porovnateľných podmienkach susedné podniky majú tak rozdielnu spotrebu jadrových krmív na liter mlieka alebo na kg prírastku živej hmotnosti. Ukazuje sa, že ešte veľká časť senáže a siláže nemá požadovanú kvalitu. Nedostatky sú v dodržiavaní technologickej disciplíny silážovania, ale aj účinných konzervačných látok.

Organizovaný proces intenzifikácie chovu hovädzieho dobytka u nás prebieha už dlhšie. Máme na jednej strane vzory, názorné príklady vysokej efektívnosti a intenzity, ale na druhej strane máme podniky, kde sa musia oveľa intenzívnejšie odstraňovať negatívne faktory.

Jednou z najdôležitejších otázok živočíšnej výroby ostáva aj naďalej riešenie technológie ustajnenia v chove zvierat. Precenenie možností technologickej adaptácie hovädzieho dobytka a ošípaných v pretechnizovaných ustajňovacích systémoch prinieslo celý rad problémov.

Súčasná prax čoraz viac požaduje ustajňovacie boxové systémy s podstielaním, pretože najviac vyhovujú prirodzeným potrebám zvierat, ale aj požiadavkám ochrany životného prostredia a v neposlednom rade aj požiadavkám agrotechniky.

Prehlbovanie koncentrácie a špecializácie výroby a palivovo-energetická situácia kladú stále náročnejšie požiadavky na rýchle uplatňovanie vedeckotechnického pokroku a úrovne riadiacej práce na úseku mechanizácie a jej racionálne využívanie. Aj keď v poslednom čase došlo ku kompletizácii niektorých technologických liniek, pokračovalo sa v kooperačnom využití zberových mechanizmov v rámci kooperačných obvodov i medzi okresmi, nemôžeme byť plne spokojní s využívaním súčasnej techniky.

Pre ďalšie obdobie vzhľadom na obmedzené palivovo-energetické zdroje sa žiada znížiť spotrebu pohonných hmôt, a to nahradzovaním menej efektívnej traktorovej dopravy autodopravou, využitím na každý ťahač prívesy, zracionalizovať jednotlivé procesy pri obrábaní pôdy a v ošetrovaní poľných kultúr.

Poľnohospodárstvo aj naďalej má nedostatok niektorých strojov pre základné obrábanie pôdy i vegetačné ošetrovanie rastlín, zber a konzervovanie krmív.

Súdružky a súdruhovia, na kladných príkladoch a rezervách môjho volebného obvodu chcel som poukázať a zdôrazniť, že úspešná realizácia vedeckotechnického progresu v praxi závisí od úzkej spolupráce so straníckymi, riadiacimi orgánmi, vedeckovýskumnými a transferovými organizáciami, organizáciami služieb a predovšetkým od bezprostredného styku s poľnohospodárskymi podnikmi, najmä s našimi absolventami inžiniermi rôznych poľnohospodárskych profesií. Tento priamy styk s výrobou je oboustranne veľmi užitočný a pre spoločnosť prináša priam nevyčerpateľné hodnoty.

Všetko úsilie nás, poľnohospodárov, je zamerané na zabezpečenie dostatku výživy pre náš národ. Táto práca sa nám môže dariť len v mierovom budovaní. Slovo mier - znamená život, radosť z práce, zdravie, spokojnosť a vieru v krajšiu budúcnosť našich detí. My pre tieto ciele uskutočňujeme na našich pracoviskách predstavy o reálnom pulze života a presadzujeme zápas o vedeckotechnický pokrok, i keď sme si vedomí toho, že ďalšia efektívnejšia výroba sa bude uskutočňovať za sťaženejších podmienok.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Sidorovi. Prosím poslance Charváta.

Upozorňuji poslance, členy zahraničních výborů, že společná schůze obou výborů se bude konat hned po vyhlášení polední přestávky v místnosti č. 274.

Poslanec SN S. Charvát: Vážený soudruhu předsedo Federálního shromáždění, vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, v březnu při projednávání zprávy vlády ČSSR o plnění jejího vládního prohlášení jsme se podrobně seznámili s výsledky vývoje národního hospodářství v roce 1983. Toto příznivější hodnocení plnění plánu a finančních výsledků se promítlo i do závěrečného účtu, který dnes projednáváme. Vždyť celkové hospodaření, jak o tom hovořil s. ministr Lér, je výsledkem dobrého či špatného plnění plánů podniků, závodů, dílen, družstev i každého pracujícího.

Zlepšila se hospodárnost výrobního procesu, což spolu s růstem produktivity práce přineslo pozitivní výsledky v tvorbě národního důchodu.

Zrychlení ekonomického růstu a zlepšení některých ukazatelů národohospodářské efektivnosti se příznivě projevilo v naší vysoké životní úrovni.

K tomu přispělo výrazné úsilí našich pracujících, které bylo vynaloženo na zvládnutí složitých a nelehkých úkolů. Tato skutečnost napomohla i růstu společenské spotřeby. Výdaje v této oblasti za loňský rok výrazně dokumentují starost a péči, kterou socialistická společnost pod vedením Komunistické strany Československa věnuje rozvoji zdravotnictví, sociálního zabezpečení, školství a kultuře. Chtěl bych to dokumentovat některými základními údaji. Například na sociální zabezpečení byla vynaložena téměř 81 mld. Kčs, z toho na důchodové zabezpečení je to zhruba 50 mld. Kčs. Výdaje na zdravotnictví činily téměř 25 mld. Kčs. Všechny základní položky, zahrnuté do společenské spotřeby, které jsou uvedeny v souhrnu závěrečných účtů, zaznamenaly proti předchozímu roku nárůst. Velmi názorný a přesvědčivý je ukazatel neinvestičních výdajů na společenské služby, přepočítaný na jednoho obyvatele, který činí téměř 10 tis. Kčs a je o 286 Kčs vyšší ve srovnání s předchozím rokem.

Důležitou úlohu ve vývoji životní úrovně sehrává mzda, která trvale zůstává účinným nástrojem pracovní motivace. Aby tuto aktivní funkci mohla mzda úspěšně plnit, je ovšem třeba důsledně prosadit do života socialistické principy odměňování, to znamená, že ve mzdě musí být přesně vyjádřeno množství odvedené práce, její kvalita i společenský význam této práce.

V souvislosti s přípravou na projednávání závěrečného účtu - kapitoly federálního ministerstva práce a sociálních věcí - jsem se blíže zajímal o to, jak v mém volebním obvodu - v Hodoníně je uplatňován princip zásluhovosti v odměňování, jak jsou zabezpečovány úkoly spojené s první etapou programu zvyšování ekonomické účinnosti mzdové soustavy.

Souhrnné výsledky plnění úkolů našeho okresu v roce 1983 lze charakterizovat z hlediska plnění ukazatelů státního plánu jako jedny z nejpříznivějších v posledních letech. Pracující našeho okresu dodali v roce 1983 nad plán vyrobené zboží v hodnotě téměř 93 mil. Kčs.

Upravené vlastní výkony, které do určité míry vypovídají o kvalitativní stránce výrobního procesu, dosáhly v našem okrese 101,7 % ročního plánovaného úkolu. Například ve Šroubárnách Kyjov překročily na jednoho pracovníka částku 87 tis. Kčs. Tím byla překročena plánovaná produktivita práce o 2 % na pracovníka. O tyto dobré výsledky se především zasloužily kolektivy racionalizačních brigád a brigád socialistické práce, kterých je v podniku 32.

Bylo by třeba při tak náročné práci přehodnotit i způsob odměňování, především dokázat přesněji ohodnotit zásluhovost každého pracovníka, jeho individuální a poctivou práci.

Soudruzi z vedení podniku spolu se stranickou a odborovou organizací si byli plně vědomi, že v odměně za práci musí být důsledně prosazován princip zásluhovosti tak, aby postavení jednotlivce bylo závislé na výsledcích jeho vlastní práce.

Proto chtěli dosáhnout přísnou diferenciaci, upevnit pobídkovou funkci mzdy a zabezpečit tak kontrolu míry práce a odměny za ni. To byl důvod zavedení progresívního prémiování v kusech. Jak už jsem o tom hovořil, podniku, ale i pracovníkům se to vyplatí, ovšem jen těm, kteří odvádějí kvalitní práci. Touto formou prémiování získali o 100-150 Kčs měsíčně navíc a naopak finančně postihováni jsou ti, kteří by vyráběli zmetky. Spravedlivější odměna podle množství práce, kterou zavádějí ve Šroubárnách v Kyjově, měla příznivý odraz nejen ve vlastní ekonomice, ale působí i na postoje pracovníků, na jejich odborný i politický růst; pracující se přesvědčují, že mohou lépe uplatnit svou kvalifikaci, pracovní zručnost, že je oceňována i jejich pracovní aktivita a iniciativa.

Zajímal jsem se také o to, jaké zkušenosti jsou v našem okrese s uplatňováním brigádní formy práce a odměňování. Při zavádění této nové, progresívní metody odměňování nemáme mnoho zkušeností, protože se zatím uplatňuje pouze ojediněle. Zdá se, že některým našim výrobním organizacím chybí větší odvaha realizovat něco nového, pokrokového. Určité zkušenosti s touto formou odměňování získaly Železárny Veselí na Moravě, Státní lesy závod Strážnice, Maryša Rohatec, Jihomoravské doly Hodonín a Elektrosvit Svatobořice. Na množství závodů, které jsou v našem okrese, to však není mnoho.

Problémy s realizací této formy jsou zejména v přístupu hospodářského vedení, které své ekonomické potíže řeší více operativně, nehledá vždy koncepčnější řešení a brigádní forma organizace práce a odměňování právě vyžaduje hlubší propracování plánovacího režimu a organizace práce. Dosavadní poznatky z brigádních forem práce a odměňování ukazují, že výsledky těchto kolektivů jsou výrazně lepší. Výroba je nejen plynulá, ale dosahuje i lepší kvality a projevuje se výrazně i vyšší osobní odpovědnost pracujících. Například kolektiv výroby čokoládových hmot v Maryše Rohatec, vedený soudružkou Florianovou, dosahuje výrazného zlepšení produktivity práce a ovlivňuje příznivě i plynulost výroby. Nezanedbatelný je i finanční efekt pro pracovníky. Například kolektiv Lesního závodu za úsporu normohodin, za úsporu nákladů a dosažení plánovaných tržeb získal navíc přes 20 tis. Kčs za rok. Zkušenosti z uplatňování brigádní formy práce a odměňování v našem okrese nejsou zatím velké, přesto ukazují, že přechod na tuto formu práce nemůže být administrativní záležitostí. Vytvoření podmínek nemůže být jenom věcí útvaru práce a mezd. Vyžaduje soustředěnou pozornost všech článků hospodářského řízení. Práce stávajících kolektivů ukazuje, že se pozornost a náročná příprava vyplácí. A proto je správné, aby tato cesta byla rozvíjena i nadále.

Na výdaje, které naše socialistická společnost vynakládá na společenskou spotřebu, si musíme vydělat poctivou prací. To je jediná cesta, která nám umožní zachovat naši vysokou životní úroveň, a podle dosažených výsledků práce ji můžeme i nadále zkvalitňovat. Proto je tak důležité, abychom jejím správným oceněním dále rozvíjeli pracovní iniciativu a aktivitu jako zdroj našeho společenského bohatství.

Není toho opravdu málo, co pro naše občany socialistická společnost zabezpečuje, a jak už bylo řečeno, jde o značné finanční prostředky. Přes některé vnitřní ekonomické problémy i složitou situaci v mezinárodních vztazích se nám daří dále upevňovat a prohlubovat sociální jistoty našich občanů. V posledním období jsme přijali některá dílčí zlepšení v důchodovém zabezpečení, v nemocenských dávkách, byla prodloužena dovolená na zotavenou mladým pracovníkům. To všechno jsou opatření, která prohlubují všestranně poskytovanou péči státu o každého občana.

Chtěl bych to dokumentovat alespoň na několika málo příkladech ze svého volebního obvodu.

Okresní ústav sociálních služeb, kde v současné době pracuji, se stará o šest ústavů o celkové kapacitě 840 míst. O tyto obyvatele pečuje 290 pracovníků včetně zdravotních. Provozní náklady na jednoho obyvatele činí 930 Kčs a u mládeže až 1420 Kčs měsíčně. V současné době začínáme se stavbou dalšího domova pro staré občany nákladem 7 mil. Kčs o kapacitě 60 lůžek.

Velkou pozornost věnujeme také pečovatelské službě. Nejefektivněji je zajišťována v domovech s pečovatelskou službou. Zatím máme dva: v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou a počítáme s jejím rozšířením do dalších čtyř měst. Pro tyto služby máme 18 pečovatelek z povolání. Nacházíme velké porozumění i u dobrovolných pečovatelek, kterých máme 95. Pečovatelské služby poskytujeme 260 občanům.

Chceme, aby bez péče a pomoci nezůstal nikdo z těch, kdo tyto služby potřebuje. Tyto služby pochopitelně nemohou být rentabilní. Z rozpočtu národního výboru na ně doplácíme cca 200 Kčs na osobu měsíčně. Náš rozsáhlý systém sociálního zabezpečení umožňuje poskytnout pomoc každému potřebnému občanovi, nikdo nezůstává bez pomoci naší společnosti.

Jestliže chceme, aby se společenská spotřeba i nadále mohla rozvíjet a zabezpečovat všestrannou péči občanům našeho státu, musíme nejen více a efektivněji pracovat, ale vnést i do této sféry maximální hospodárnost, protože roční indexy růstu musí být úměrné ekonomickým možnostem celé naší společnosti.

Chtěl bych na závěr vyjádřit přesvědčení, že prostředky, které ze státního rozpočtu byly na tyto účely v minulém roce vynaloženy, jsou v plném souladu s humánními zásadami politiky Komunistické strany Československa a socialistického státu a proto souhlasím se závěrečným účtem československé federace za rok 1983 a doporučuji jej ke schválení. Děkuji.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP