Středa 16. prosince 1981

Som presvedčený, že spomínané problémy na vnútornom trhu spoločnými silami prekonáme, tak ako sme prekonali mnohé a oveľa väčšie problémy v prvých rokoch budovania socializmu. Pamätáme si oveľa zložitejšiu situáciu po februári 1948 pri prestavbe národného hospodárstva, socializácie dediny, pri prestavbe hospodárskeho aparátu. Podarilo sa nám tieto situácie riešiť v pevnej jednote Národného frontu a zmobilizovaním všetkých našich pracujúcich, upevniť štátnu, pracovnú i technologickú disciplínu tak, aby zodpovedali našim potrebám a možnostiam.

Plne sa stotožňujeme so slovami súdruha prezidenta Husáka, ktoré povedal na 4. zasadnutí ÚV KSČ, citujem: "Socialistické zriadenie samotnou svojou podstatou slúži záujmom pracujúceho ľudu. Je vo vlastnom záujme pracujúcich, keď žiadame statočnú prácu, poriadok a disciplínu. To všetko smeruje k obrane záujmov robotníckej triedy, najširších vrstiev ľudu. " Toľko z citátu.

Tomu, ako aj návrhu štátneho rozpočtu československej federácie na rok 1982 a všetkým opatreniam na energické, rozhodné koncepčné riešenie náročných úloh pri plnení generálnej línie výstavby rozvinutej socialistickej spoločnosti u nás, vyslovujem v mene občanov svojho volebného obvodu i v mene Klubu poslancov Strany slovenskej obrody vo Federálnom zhromaždení plnú podporu.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Malinovi. Hovorí poslanec Zdeněk Macháček

Poslanec SL Z. Macháček: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, projednáváme-li dnes vládní návrh zákona o státním rozpočtu československé federace na rok 1982, máme na mysli nejen soubor hodnot, číselných hodnot ekonomických vztahů, ale také celou řadu faktorů, které usnadňují nebo zhoršují možnosti plnění plánu a na které - aby působily kladně - je vynakládáno značné množství společenských prostředků.

Také ochrana a bezpečnost při prácí, zlepšování pracovních podmínek a pracovního prostředí významně ovlivňují zdraví pracujících a jsou tedy jedním z rozhodujících faktorů výrobního procesu. Ještě ne vždy a všude je jim věnována plná pozornost, i když stále více hospodářských pracovníků chápe, že bez zdravých lidí nelze dosahovat potřebných ekonomických výsledků.

XVI. sjezd Komunistické strany Československa i 4. plenární zasedání ústředního výboru KSČ pokládá racionální a efektivní využívání zdrojů za jednu z největších rezerv našeho národního hospodářství, ať již jde o výrobní nebo nevýrobní sféru. Podívejme se, jaké jsou možnosti zefektivnění na úseku ochrany zdraví pracujících.

Je třeba říci, že v této oblasti ať v průmyslu nebo v zemědělství bylo dosaženo dobrých výsledků, zlepšily se pracovní podmínky i pracovní prostředí v mnoha závodech. Nedostatkem je, že naléhavé úkoly byly většinou řešeny nárazově a že byla již méně respektována celková koncepce, která jedině umožňuje racionálně řešit jak momentální požadavky péče o zdraví, tak ovlivňovat péči o zvyšování hygieny práce, odstraňovat tak závažné nedostatky, jako jsou nadměrný hluk, vibrace, negativní vlivy na pohybové a dýchací ústrojí apod.

Bude třeba v těsnější spolupráci závodů, státní zdravotní správy a příslušných národních výborů zajišťovat možnosti pracovní i léčebné rehabilitace a odpovídající rekreace a také zabezpečit potřebnou stabilizační bytovou výstavbu při udržení dobrého životního prostředí. Neoddělitelný ovšem je podíl pracujících na této péči tím, že budou dodržovat řádnou životosprávu, dodržovat zásady ochrany a bezpečnosti při práci, ale také využívat osvědčené metody práce. Jako důkaz, že nejde o maličkosti, dovolte mi několik čísel.

V roce 1980 chybělo pro nemoc a úrazy denně na pracovištích 300 tis. pracovníků a úrazy se na tomto stavu podílejí 18 %. I když v poslední době poklesly počty pracovních úrazů, prodlužuje se zase délka pracovní neschopnosti a pro pracovní úrazy bylo zameškáno 5896 tis. pracovních dnů. Další závažnou okolností je skutečnost, že vzrůstá počet rizikových pracovišť a přibývá nově hlášených nemocí z povolání. Myslím, že tento velmi stručný výčet stačí a vraťme se k našemu tématu.

Náklady na pracovní ochranné pomůcky představují pro závody roční výdaj 2330 mld Kčs. Představují tedy investici dostatečně vysokou a poměrně málo využitou jednak pro špatnou kvalitu a nedostatečné udržení těchto pomůcek při občasném jejich nedostatku, jednak někdy pro malý zájem pracovníků je vůbec využívat. Bude třeba zajistit dostatek kvalitních ochranných pracovních pomůcek, jejich dobré udržování a evidování, ale zejména soustavné využívání při práci. Dále je třeba neustále více využívat takové metody práce, které zvyšují pracovní bezpečnost. V mém volebním obvodu lze takto charakterizovat využívání metody A. D. Basova. Velmi dobré zkušenosti mají v OSP Svitavy, v Moravských šamotových dolech v Březně, Vigoně ve Svitavách, Krasu v Moravské Třebové a v dalších. Od uplatnění této metody nedošlo k žádnému smrtelnému pracovnímu úrazu a celá polovina kolektivů, které pracují touto metodou, byla za uplynulý rok bez pracovních úrazů. N. p. Kras v Moravské Třebové se v celopodnikové soutěži trvale umísťuje na prvním místě v bezúrazové prácí. V n. p. Vigona ve Svitavách je zase rozvinuta soutěž "o nejlepší BSP n. p. Vigona v uplatňování Basovovy metody.

Vedle uplatňování nových forem práce, různých forem soutěží pomáhá při udržení nízké úrazovosti též soustavná péče o pracovní prostředí.

Zlepšování pracovních podmínek a pracovního prostředí není vždy podmíněno vysokými, případně investičními náklady na novou výstavbu provozů, jak bylo mnohde zvykem. Zase bych mohl uvést řadu příkladů z volebního obvodu, kdy se závody zaměřily na modernizaci a rekonstrukci interních provozů, využívají k realizaci plně iniciativu a pomoc pracujících. Jen v I. pololetí bylo na tomto úseku v závodech odpracováno 234 717 brigádnických hodin. V závodě DIU v Jevíčku si rozdělili areál závodu na díly, které převzali do socialistické péče pracující závodu. Výsledky jsou vidět a přinášejí i pocit uspokojení pro realizátory. Bylo by možné uvádět další příklady, ale to, myslím, není třeba.

I když nejde vždycky o úsporu horentních částek a i kdybychom opomenuli neopomenutelné, což iniciativa a zájem pracujících o svůj závod, svoje pracoviště bezesporu jsou, představuje to celostátně významné uvolnění společenských prostředků pro ty akce, kde se bez značných investic obejít nelze.

Nechtěl bych uvedenými příklady vzbudit dojem, že v mém volebním obvodě je všechno v nejlepším pořádku. Máme také některé zastaralé provozy se špatnými podmínkami provozními i pracovního prostředí, ale řeší se a právě zvýšení efektivnosti méně náročnými cestami v ostatních závodech snad uvolní prostředky pro jejich rychlejší rekonstrukci.

Vážené soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, ve svém diskusním příspěvku jsem chtěl na některých příkladech ukázat na to, že lze efektivněji vynakládat společenské prostředky na zlepšování péče o zdraví a bezpečnost práce, zlepšování pracovních podmínek i pracovního prostředí, pokud dodržíme koncepčnost, dobrou spolupráci všech partnerů, a zejména využijeme zájem a iniciativu pracujících. Dovolte i mně, abych se připojil ke společným zpravodajům a doporučil zákon o státním rozpočtu československé federace na rok 1982 ke schválení.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Macháčkovi za jeho vystúpenie. Poslanec Macháček bol posledný písomne prihlásený účastník rozpravy. Preto sa, súdružky a súdruhovia poslanci pýtam, či ešte niekto chce prehovoriť k prerokúvanej otázke. Nikto sa nehlási. Vyhlasujem teda rozpravu za skončenú.

Žiada minister financií súdruh Lér o záverečné slovo? (Nežádal.) Nie. Spravodajca Snemovne ľudu poslanec Belko si žiada slovo? (Ano.) Prosím.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec J. Belko: Vážené súdružky a súdruhovia, obsah rozpravy podporil vládny návrh zákona o štátnom rozpočte československej federácie na rok 1982. V jednotlivých vystúpeniach bolo kriticky poukázané na niektoré oblasti a činnosti súvisiace so zabezpečovaním plánovaných úloh s cieľom dosiahnuť čo najlepšie výsledky v rozvoji národného hospodárstva. Predpokladám, že námety a kritické pripomienky budú posúdené a v príslušných orgánoch i využité. Odporúčam Snemovni ľudu, aby vládny návrh zákona o štátnom rozpočte schválila v predloženom znení.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem spravodajcovi poslancovi Belkovi. Spravodajca Snemovne národov poslanec Křenek si žiada slovo? (Ano.) Prosím.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec D. Křenek: Soudružky a soudruzi poslanci, mohu rovněž jen potvrdit, že obsah rozpravy plně podpořil návrh státního rozpočtu československé federace, včetně v něm zapracovaných záměrů rozpočtové politiky. Zvláště klade důraz na to, aby všechny celospolečenské finanční prostředky byly nejen v investiční, ale i v neinvestiční sféře, ve všech výrobních i nevýrobních organizacích co nejlépe využívány a naší společnosti to přinášelo optimální prospěch. Tento cíl podporuje také program hospodárnosti, kterému poslanci vyslovili svoji podporu.

Proto jako společný zpravodaj výborů Sněmovny národů doporučuji předložený návrh zákona schválit.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem spravodajcovi poslancovi Křenkovi.

Vážené súdružky a súdruhovia poslanci, môžeme teda pristúpiť k hlasovaniu o predloženom návrhu.

Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu čs. federácie platí zákaz majorizácie. To znamená, že v Snemovni národov hlasujú oddelene poslanci zvolení v Českej socialistickej republike a oddelene poslanci zvolení v Slovenskej socialistickej republike.

Zisťujem účasť. Poslancov Snemovne ľudu je teraz prítomných 172, poslancov Snemovne národov zvolených v Českej socialistickej republike 58, v Slovenskej socialistickej republike 60. Snemovne sú podľa článku 40 ústavného zákona o čs. federácii spôsobilé sa uznášať.

Žiadam najprv o hlasovanie poslancov Snemovne národov zvolených v Slovenskej socialistickej republike.

Kto z týchto poslancov súhlasí s návrhom, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.)

Za návrh hlasovali všetci prítomní poslanci Snemovne národov zvolení v Slovenskej socialistickej republike.

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne národov zvolených v Českej socialistickej republike.

Kto z týchto poslancov súhlasí s návrhom, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal a niekto hlasovania? (Nikdo.)

S návrhom súhlasia všetci prítomní poslanci Snemovne národov zvolení v Českej socialistickej republike.

Pretože v obidvoch hlasovaniach vyslovili s návrhom súhlas poslanci zvolení v jednotlivých republikách, Snemovňa národov návrh schválila.

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne ľudu.

Kto z poslancov Snemovne ľudu súhlasí s návrhom, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.)

S návrhom vyslovila súhlas i Snemovňa ľudu.

Vzhľadom na súhlasné uznesenie obidvoch snemovní konštatujem, že Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky schválilo zákon o štátnom rozpočte čs. federácie na rok 1982.

Ďalším bodom nášho rokovania je

V

Správa predsedu Federálneho zhromaždenia (tlač 15) o zákonnom opatrení Predsedníctva Federálneho zhromaždenia, ktorým sa ruší zákon č. 51/1959 Zb. o výkupe poľnohospodárskych výrobkov, v znení neskorších predpisov a zákon č. 67/1962 Zb. o nákupe poľnohospodárskych výrobkov od drobných užívateľov poľnohospodárskej pôdy a chovateľov kráv (tlač 12).

V období, keď Federálne zhromaždenie nezasadalo, predložila vláda Československej socialistickej republiky naliehavý návrh na toto zákonné opatrenie. Predsedníctvo Federálneho zhromaždenia ho prerokovalo a vydalo ako zákonné opatrenie. Podľa článku 58 odsek 4 ústavného zákona o československej federácii treba, aby Federálne zhromaždenie toto zákonné opatrenie dodatočne schválilo. Návrh uznesenia je predložený v správe, tlač 15.

Má niekto z poslancov otázku alebo pripomienku k návrhu uznesenia na schválenie tohto zákonného opatrenia Predsedníctva Federálneho zhromaždenia? (Nemá.)

Môžeme pristúpiť k hlasovaniu. Stav prítomných poslancov snemovní sa nezmenil. Sme spôsobilí sa uznášať.

Pýtam sa, kto z poslancov Snemovne ľudu súhlasí s návrhom uznesenia, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.)

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne národov.

Kto z týchto poslancov súhlasí s návrhom uznesenia, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.)

Konštatujem, že obe snemovne schválili zákonné opatrenie Predsedníctva Federálneho zhromaždenia z 27. októbra 1981 č. 102/81 Zb., ktorým sa ruší zákon č. 51/1959 Zb. o výkupe poľnohospodárskych výrobkov, v znení neskorších predpisov a zákon č. 67/1962 Zb. o nákupe poľnohospodárskych výrobkov od drobných užívateľov poľnohospodárskej pôdy a chovateľov kráv.

Súdružky a súdruhovia poslanci, môžeme pristúpiť k ďalšiemu bodu nášho programu. Prerokujeme

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP